Bayburt'ta Görülmesi Gereken Yerler

06 Mayıs 2016

Dede Korkut Kümbeti
Şehir merkezine 39 km mesafede olan, Masak Köyü'nde bulunan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden olan kümbeti görmeden şehirden ayrılmayınız.
1
Soğanlı Geçidi
1916-17 seneleri arasında, Ruslar tarafından açılan geçittir. Karadeniz Bölgesi'nin ürkütücü ama en muhteşem geçitlerinden biridir.
2
Korgan Köprüsü
Halk dilinde Meliğin olarak bilinen tarihi köprüdür. İpek Yolu üzerinde bulunan köprüyü mutlaka görmelisiniz.
3
Baskı Müzesi
Doğu Karadeniz'de bulunan, turistlerin fazla dikkatini çekmemesine rağmen özel yerlerden olan müzeyi görmenizde fayda vardır.
4
Bayburt Kalesi
Şehrin en yüksek tepelerinden olan ve yalçın kayalar üzerinde olan kusursuz kaleyi mutlaka görmelisiniz. Şehrin en güzel simgelerinden biridir. 
5
Aydıntepe Yeraltı Şehri
Anadolu'nın göbeğinde, tarihi zenginlikleri ile dillerden düşmeyen ilimiz Bayburt'un keşfedilmesi gereken yerlerinden biri de Aydıntepe Yeraltı Şehridir.
6
Sarıkayalar Şelaleleri
Bayburt'un merkezine bağlı olan Sarakayalar Köyü'nde bulunan şelaledir. Doğanın göbeğinde bulunan ve çevresinde yeşilin her tonunu görebileceğiniz yerlerdendir. Kesinlikle görülmeli.
7
Kop Şehitliği
Bayburt-Erzurum yolunda bulunan ve şehrin en özel yerlerinden biri olan şehitliği mutlaka görmelisiniz. 
8
Çımağıl Mağarası
Şehrin gizemli yerlerinden biri de Çımağıl Mağarası'dır. Şehrin gizli kalan yeraltı dünyasını görme şansını bulabileceğiniz yeri mutlaka görmelisiniz.
9
Helva Köyü Buz Mağarası
Bayburt'un en güzel ve en değerli yerlerindendir. İl merkezine yakın olan Helva Köyü'nde bulunan, Buz Mağarası'nı mutlaka görmelisiniz.
10