Batman'da Görülmesi Gereken Yerler

07 Mayıs 2016

Hasankeyf
Sular altında kalması ile bilinen dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Dicle Nehri'ni ikiye ayırdığı ilçedeki tarihi evleri ve camileri mutlaka görmelisiniz.
1
Malabadi Köprüsü
Abbasi Hanedanına bağlı olan tüccar tarafından yapıldığı tahmin edilen köprüdür. Şehrin önemli eserlerinden olan tarihi yeri görmeden Batman'dan ayrılmayınız.
2
Hızır Bey Cami
Batman'ın Kozluk ilçesinde yer alan camii, 1512 senesinde Hızır Bey tarafından yaptırılmıştır. Kentin en eski yerlerinden olan yapıyı mutlaka görmelisiniz.
3
Mor Kiryakus Manastırı
Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan, Turabidin bölgesinin en uç noktasında bulunan manastırdır. Sadece kalıntıları kalmış olan tarihi yeri mutlaka görmelisiniz.
4
Kandil Kalesi
Bizanslılar tarafından yapılan tarihi kale, şehrin en önemli yerlerindendir. Tepede bulunan kaleyi görmeden şehirden ayrılmayın.
5
Hasankeyf Yolgeçen Hanı
Hasankeyf'te bulunan tarihi mağara, şehrin önemli eserlerinden biridir. Batman'ın görülmesi gereken yerlerindendir. 
6
Batman Park AVM
Küçük olmasına rağmen, güzel ve şirin alışveriş merkezlerindendir. Aileniz ve sevdiklerinizle çok güzel zaman geçirebilirsiniz.
7
Yılmaz Güney Sineması
Batman'ın en önemli simgelerinden olan Yılmaz Güney'in ismini taşıyan yerlerdendir. Sanat severlerin uğrak yerlerinden olan mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.
8
Zeynel Bey Türbesi 
Hasankeyf'in en önemli tarihi eserlerinden olan türbedir. Batman'ın görülmesi gereken yerlerinden olan türbeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
9
Batman Seyyid Bilal Türbesi
Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı olan Vergili Köyü'nde bulunan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en hareketli türbelerindendir. Mutlaka görmelisiniz.
10