Bakü'de Gezip Görmeniz Gereken Yerler

28 Aralık 2015

Old City Bakü / Bakü
Bakü'nün en güzel yerlerinden biridir. Ufak taş binalar, küçük sokaklar ve taş evler ile nostalji bir hava estiren yerdir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
1
Bakü Boulevard / Bakü
Açık havada keyifle yürümek, reçel ile beraber çay içmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerdendir. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı güzel olan bu yere mutlaka uğrayın.
2
Maiden Tower / Bakü
Çevresinde turistik kafe ve dükkanların buluduğu, huzurlu ve hoş bir atmosfere sahip yerlerdendir. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
3
Heydar Aliyev Cultural Center / Bakü
Dışarıdan bakınca uzay aracı gibi duran, şehrin en güzel mimarilerindendir. Harika bir kültür sarayıdır. Görülmesi gereken yerlerdendir.
4
Flame Towers / Bakü
Mükemmel bir mimaridir. Gece ışıkları ile kendinizi uzayda hissedebilirsiniz. Şehrin manzarasının en güzel şekilde izlenecek yerlerindendir.
5
Gobustan Rock Art / Bakü
Alt kısmında müze olan ve yukarı tırmandıkça kayalarda karşınıza figürler çıkmaktadır. Kesinlikle görmeniz gereken yerlerdendir.
6
City Walls / Bakü
Eski surlar içerisindeki harika bir yerdir. Eski evler ve dar sokaklar ile dikkat çeken yerlerdendir. Mutlaka görülmesi gerekir.
7
Martyrs' Lane / Bakü
Mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Şehitlere saygı duruşunda bulunmak ve şehitliği ziyaret etmeniz gerekmektedir. 
8
Fountain Square / Bakü
Bakü dendiği zaman akla ilk gelen yerlerdendir. İtalyan mimarisini andıran ve romantik çiftlerin tercih ettiği yerlerdendir.
9
Upland Park / Bakü
Şehrin en güzel tepelerindendir. Denizin üst taraflardan görünmesiyle huzura kavuşabilir, tepelerdeki restoranlarda yemek yiyebilir, şehrin gürültüsünden kurtulabilirsiniz.
10
Palace of the Shirvanshahs / Bakü
Bakü'de bulunan tarihi yapı, sizi çok eski yüzyıllara götürmektedir. Sarayı gezerken karşılaştığınız eserler ile farklı duygular yaşabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
11
Azerbaijan Carpet Museum / Bakü
3 katlı müzedir ve her katında Azerbaycan'ın değişik bölgelerinden, zamanlarından kalma halılar bulunmaktadır. İnce ve çok güzel halı ve el işlerini görebileceğiniz, mükemmel halıları görmeden şehirden ayrılmayın.
12
Miniature Books / Bakü
Ülkelere ve dilere göre ayrılmış kitaplık bulunmaktadır. Ağırlık olarak Kiril alfabesi kullanılan kitapların bulunduğu yerde gezebilir, kitaplara göz atabilir ve satın alabilirsiniz.
13
Philharmonic Fountain Park / Bakü
Eski şehirin kenarında bulunan ağaçlar, çiçekler ve çeşmeler ile dikkat çeken parklardandır. Yürüyerek keşfedebilir, çeşme önünde fotoğraf çektirebilirsiniz.
14
Ateshgah - Fire Temple / Bakü
Şehirde görmeniz gereken önemli şehit anıtlarındandır ve çok etkileyicidir. Hem dine hem de tarihe ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. 
15
Bibi - Heybat Mosque / Bakü
Cami inşaatı yeni yapılmasına rağmen, çok güzel iç ve dış mimariye sahip yerlerdendir. Mutlaka görülmelidir.
16
Park Bulvar / Bakü 
İçerisinde bir sürü dükkanların bulunduğu, en iyi alışveriş merkezlerindendir. Aradığınız her şeyi bulabileceğiniz Park Bulvar'ı görmeden şehirden ayrılmayın.
17
Oil - Boomtown / Bakü
Azerbaycan'ın petrol ve doğalgaz kaynaklarının bulunduğu bir yerdir. Meraklıları için dikkat çekici bir yer olabilir.
18
Taghiyev History Museum / Bakü
Şehirdeki ilginç müzelerdendir. İçerisi mükemmel eserlerle doludur ve mutlaka görülmesi gerekir. Tarihe ilgisi olanların ilk tercihlerinden olacaktır.
19
National Flag Square / Bakü
Hazar Denizi'nin önünde dalgalanan vee Guiness rekorlar kitabında bulunan, dünyanın en büyük bayrağı bulunur. Mutlaka görülmeli ve fotoğrafı çekilmelidir.
20