Baharatların Faydaları

24 Temmuz 2015

PUL BİBER: Metabolizmayı hızlandıran, antioksidan içeriğe sahip pul biber, bağışıklık sistemini güçlendirmekte, kan akışını ve direncini arttırmaktadır. Ancak içeriğindeki tuz miktarından dolayı tüketimine dikkat etmeniz de gerekmektedir.
1
TARÇIN: Kan şekerini ve kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda soğuk algınlığı, bağırsak problemleri ve cinsel isteği arttırmaya da iyi gelmektedir. 
2
KEKİK: Özellikle et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik, mideyi rahatlatmakta ve gaz oluşumunu önlemektedir. Ayrıca kan kolesterolünü düşürmeye de yardımcı olmaktadır. 
3
BİBERİYE: Vücut iltihaplarının iyileşmesinde yardımcı olmakla birlikte, birçok kronik hastalık riskini azaltmaktadır. Kalp sağlığı için faydalı olan biberiye, baş ağrılarının azalması ve konsantrasyonun arttırılmasına da yardımcı olmaktadır.
4
NANE: Özellikle taze nane vücudun su ihtiyacını karşımaktadır. Ayrıca hazımsızlık, mide bulantısı ve midedeki gazın azalmasına yardımcı olmaktadır.
5
ZERDEÇAL: Beyin sağlığı ve yaşlanmaya bağlı oluşan bilişsel rahatsızlık üzerinde etkili olmaktadır. Aynı zamanda karaciğeri kuvvetlendirir, kansere karşı korur ve kalp hastalığını önlemektedir.
6
KİMYON: Özellikle kuru baklagillerin yarattığı gazı yok etmek için oldukça faydalı olan bir baharattır.
7
ZENCEFİL: Soğuk algınlığına ve bulantıya iyi gelmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek, romatizma ağrılarını da azaltmaya yardımcı olmaktadır.
8
HAŞHAŞ: Antioksidan özelliğe sahip olan haşhaş sindirimin hızlamasına ve vücudun enerji depolamasına yardımcı olmaktadır.
9
KİŞNİŞ: Gaz ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.
10