B12 Vitamini Nelerde Bulunur?

02 Aralık 2020

B12 Vitamini Nedir?
B12 vitamininin vücutta birçok görevi vardır. Kobalamin olarak da adlandırılan bu vitaminin asıl görevi, kırmızı kan hücresi üretimini sağlamak ve merkezi sinir sistemini korumaktır. Özellikle hayvansal gıdalarla alınan B12 vitamini, bazı bitkisel gıdalardan da alınabiliyor. Suda alınan bu vitamin, vücut tarafından gerekli olduğu kadarı alınıp fazlası idrar yoluyla dışa atılır. 
1
Bebekler ve Çocuklarda B12 Vitamini Eksikliği
Annenin emzirme dönemindeki beslenme şekli ile yediği yemek ve tükettiği gıdalar çok önemlidir. Eğer anne doğru beslenmezse çocukta B12 vitamini eksikliği görülme olasılığı yüksektir. Bunun için 6 aylık bir bebeğin 0,4 mcg günlük alması gerekiyor. 6 ay ile 1 yıl aralığındaki bebeklerde günlük alım ise 0.5 mcg olmalıdır. 
2
Yetişkinlerde B12 Vitamini Eksikliği
B12 vitamini eksikliği çok çabuk giderilmesi gereken bir durumdur. Çünkü eksikliği birçok hastalığa yol açabiliyor. Bu vitaminin eksikliğinin en büyük belirtilerinin başında yorgunluk geliyor. Ancak yorgunluk sadece B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaz. Diğer baş belirtileri ise, anemi, iştahsızlık, kilo kaybı, kabızlık, ellerde ve ayaklarda uyuşmalar ile karıncalanmalar ve sinir sistemi sorunlarıdır. 
3
B12 Vitamini Nelerde Bulunur?
B12 vitamininin asıl kaynağı hayvansal gıdalardır. Ancak bu vitamin açısından özel sayılabilecek bazı bitkilerde mevcut. Özellikle son yıllarda besinlerin içine bu vitamini sonradan takviye ediyorlar. Hepsinin orjinalini tüketmede fayda var. İşte B12 vitamini kaynağı gıdalar;
4
Takviye Edilmiş Kahvaltılık Gevrekler
5
Tam Yağlı Yoğurt
6
Karides
7
Tam Yağlı Süt
8
Tavuk
9
Deniz Yosunu
10
Yağsız Süt
11
Takviye Edilmiş Tofu
12
Geyik Eti
13
Yağsız Yoğurt
14
Sakatat
15
Soya Sütü
16
Takviye Edilmiş Kahvaltılık Gevrek
17
Maya
18
DİKKAT  
Sağlığımız için bu B12 içeren besinleri kesinlikle almamız gerekiyor. Ancak bu besinlerden bazıları içerdiği yüksek kolesterol ve kalori ile herkes için uygun değil. Bunun için kolesterol hastaları ile kalori sorunu ve kalorinin ilgilendirdiği hastalıkları olan kişiler, bu vitamine olan ihtiyaçlarını doktora başvurmadan tüketmemesi önerilir.
19