Aylan Kurdi'nin Yürek Dağlayan Çizimleri

07 Eylül 2015

Aylan Kurdi, 3 yaşında, savaşın ortasında kaçan bir mülteci çocuğuydu. Umut yolculuğunda, Avrupaya giderken yolculuk yaptıkları küçük botun batmasıyla hayatını kaybetti. Küçük çocuk bu fotoğrafı ile mültecilerin yolunu açtı. Kırmızı tişörtlü çocuk çok konuşuldu, daha da konuşulacak.
1
Bir çocuk uyudu, sahilin kıyısında. Bekledik uyanmasını, uyanmadı küçük melek.
2
Ben küçük, masum bir çocuğum. Benim hakkımda "iyi ki öldü" diyenler oldu. Hiç mi beni sevmediniz, yüreginiz hiç mi sızlamadı; benim günahım neydi?
3
Bu fotoğrafta eksik birileri var. Bunun sorumlusu olan Avrupalı insanlar yok. Aylan Kurdi'nin ölümü bir insanlık dersi niteliğindedir. İnsanlık sınıfta kaldı.
4
En büyük hayalim kumdan adam yapmaktı, kumdan adam olacağımı hiç düşünmezdim.
5
Ben tek değilim, benim gibi binlerce çocuk kıyıya vurdu. Onlardan tek farkım gündeme gelmemdi.
6
Onu keşke bu haliyle izleseydik; yatağında mışıl mışıl uyuyan bir çocuk olarak görseydik. Acaba Aylan hiç rahat bir yatakta, rahat bir uyku uyumuş mudur?
7
Ben kıyıya vurulurken deniz altındaki bütün canlılar ağladı! Onlardaki yüreğin keşke birazı da insanlarda olsaydı.
8
Benim artık kanatlarım var. Sınırlar artık benim için engel değil, bu kanatlarla bütün sınırları yok sayıp gönlümce uçabilirim. Kimse beni engelleyemez, artık özgürüm.
9
Gülmeyi çok seviyorum. Beni böyle hatırlayın. Unutmayın, dünyada iki tür insan vardır: İyi insan ve kötü insan. İçinizde iyilikler yetiştirin ve vicdanınıza sarılın. İnsanlığınızı bu şekilde kıyıya vurmayın.
10