Ayakkabı Kokusundan Kurtulmanın Püf Noktaları

02 Mayıs 2017

Ayaklarınızı her gün sabun ve su ile mutlaka yıkayın ve tamamen kurutun. Ayaklarınızı terlemekten ve kokmaktan uzun süre kurtarabilirsiniz.
1
Ayaktaki bakterileri yok ederek, ayak kokusunu önleyebilirsiniz. Bunun için, kolayca uygulanan yöntemler bulunmaktadır. Beyaz sirkeyi, spreyli bir şişeye doldurun ve duştan sonra ayaklarınıza sıkarak kurumasını bekleyin. Ayakkabıları giymeden önce de yapılabilecek uygulamadır.
2
Ayak kokusunu önleyen doğal yöntemlerden biri de hindistan cevizi yağıdır. Sirkeyi uyguladıktan sonra, ayaklarınıza Hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilir, kokmanın önüne geçerek yumuşatabilirsiniz.
3
Ayakkabılarınızı sık sık havalandırmalısınız. Mantarlar ve bakteriler, kapalı ortamları çok sevdiğinden dolayı, ayağınızdan çıkarır çıkarmaz, hem ayaklarınız hem de ayakkabılarınızı havalandırın. 
4
Silika jel paketleri, çantalarda ve ayakkabılarda nemi hapseder. Yeni alınan ürünlerin içerisinde çıkanları atmayın ve terleyen ayakkabbılarınızın içerisine koyarak havalandırın. 
5
Ayaklarınızdaki bakterilerle savaşmanın en iyi yollarından biri, yıkanmış ayakları kurulamaktır. Yıkanmış ayakları güzelce kurutmak için gazete kağıdına sarabilirsiniz.
6
Yıkadığınız ayakkabılarınızı, güneş ışığı ve temiz havada kurutabilirsiniz. Bu şekilde kokmasının önüne geçebilirsiniz.
7
Her gün aynı ayakkabıyı giymekten uzak durmalısınız. Ayakkabılarınızın iyice kuruması ve havalanması için alternatif ayakkabılarınızın bulunması gerekir.
8
Ayakkabı tabanlığını değiştirerek, kokusunu engelleyebilirsiniz. Hatta tercih ederken, ayak kokusunu engelleyenleri kullanmalısınız.
9
Tuz, ayakkabınızın içindeki nemi emer ve bakterilerin çoğalmasını engellediğinden dolayı, kötü kokuların önüne geçmektedir. Karbonat veya pudra da tuzun yerini tutar.
10