Avusturya Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

09 Aralık 2015

Sanat Tarihi Müzesi / Viyana
Çok sayıda tablo göreceğiniz, Avusturya tarihinin farklı dönemlerine ait sanat akımları ve sanatçıların tablolarının bulunduğu, hem süslemeleri ile hem de eserleri ile hayranlık uyandıran bir müzedir ve gün içerisinde en az 3 saat ayırmanız gerekir. 
1
Historic Center of Vienna / Viyana
Modern mimariyi ve tarihi dokuyu bir arada görebileceğiniz önemli yerlerdendir. Çevresinde at arabalarının ayak sesleri, bisiklet zilleri ve sokak müzisyenlerinin notalarını duyabilirsiniz. 
2
Schönbrunn Sarayı / Viyana
Göz kamaştırıcı Schönbrunn Sarayı, Avusturya'da ziyaret edilecek yerlerin başında gelmektedir. İhtişamıyla büyüleneceğiniz bu saraya gezmek için 1 tam gününüzü ayırmalısınız. Bahçesinin güzelliği yaz aylarında daha da güzeldir.
3
Salzburg's Old Town / Salzburg
Yaya olarak kolayca gezilebilecek bir şehirdir. Şehirde en çok dikkat çekici şey ise dükkanların üzerinde bulunan tabelalardır. Şehrin dolusunu güzelleştirmekte, ayrı bir hava katmaktadır.
4
Tiergarten Schoenbrunn-Zoo Vienna / Viyana
Güzel bir hayvanat bahçesidir. Çok sayıda hayvan türlerini görmeniz mümkündür ve yürümek istemeyenler küçük bir trenle dolaşabilir.
5
State Opera House / Viyana
Viyana'nın sembollerinden biridir ve herkesin ortak buluşma alanlarındandır. Binanın iç ve dış mimarisi tek kelime ile harikadır.
6
Hofburg İmparatorluk Sarayı / Viyana
Güzel korunmuş saraylardandır. İçerisinde imparatorluklar tarafından kullanılmış olan porselen ve yemek takımlarını görmeniz mümkündür. Saraya gidip de sarayın pastacısı Demek'e uğramadan geçmeyin.
7
Aziz Stephan Katedrali / Viyana
Her yerin mum ışığı ile parladığı kilisede, mum yakıp dilek dilemek için sabırsızlanacaksınız. Etkileyici bir atmosfer sunan Aziz Stephan Katedrali, sizi büyüleyecektir. Aynı zamanda buraya geldiğiniz zaman Viyana'nın tüm turistik mekanlarına çok rahat şekilde gidebilirsiniz.
8
Belvedere Palace and Museum / Viyana
Sarayın bahçesinde bulunan havuza düşen yansıma başta olmak üzere her şeyi ile tam bir mimari harikadır. Tarih ve asaletin doğa ile bütünleşmesini net bir şekilde görebilirsiniz.
9
Schonbrunner Gardens / Viyana
Saatlerce yürümeye doyamayacağınız bir bahçeye sahiptir. Labirentli yolları ve huzur patlaması yaşayacağınız bahçesi ile hayran olmamanız mümkün değildir.
10
Grossglockner High Alpine Road / Heiligenblut
Mükemmel bir yol manzarası... Bakımlı yollar ve Alplerin muazzam manzarasını kesinlikle kaçırmamalısınız.
11
Melk Manastırı / Melk
Harika mimarisi ve tarihi dokusu ile görülmeye değer bir eserdir. İçerisinde yapacağınız geziden sonra kütüphaneye uğramayı kesinlikle unutmayın.
12
Innsbrucker Nordketenbahnen / Innsbruck
Avusturya ile Almanya arasındaki bu yer, tarih boyunca geçiş yolu olmutur. Tam bir kayak şehridir ve Roma döneminden kalma kapısını ve altın çatısını görmeden geri dönmeyin.
13
Sazburg Kalesi / Salzburg
Kalede, tüm şehri ayaklarınızın altında olduğunu göreceksiniz. Kalede bulunan Festung Müzesini ziyaret edin, iç avlusundaki restoran ve kafelere uğrayın.
14
Rathaus / Viyana
Harika bir yapıdır. Özellikle yılbaşı öncesinde kurulan pazarları görmelisiniz. Sahneler kurulur ve çeşitli sanat gösterileri yapılır. Dünya yemeklerini tadabilirsiniz.
15
Doğa Tarihi Müzesi / Viyana
Kapsamlı bir tarihi müzedir. Ailece Viyana'ya yolu düşenlerin mutlaka gelip görmesi gereken yerlerdendir.
16
Schlosspark Schönbrunn / Viyana
Çok güzel tasarlamış bahçe, görülmeye değerdir. Parkın yanında olan kafelerde kahvenizi yudumlayabilirsiniz, bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.
17
MuseumsQuartier Wien / Viyana
Her türden etkinliklerin olduğu, kültür ve sanatın buluşma noktasıdır. Gençlerin eğlendiği, oyunlar oynadığı, klasik müzik konserlerinin olduğu bir yerdir.
18
Aziz Peter Kilisesi / Viyana
Viyana merkezde bulunan bu kilise, dış mekanından daha güzel bir iç mekana sahiptir. Şanslıysanız, içerisinde gerçekleşen konserleri dinleyebilirsiniz.
19
Mirabell Sarayı ve Bahçeleri / Salzburg
Muhteşem bahçeye sahip bir saraydır. Sarayda Yunan mitolojisinde yer alan heykeller bulunmaktadır. Bahçe düzenlenmesi de bir harika.
20
Undersberg / Salzburg
Bulutların üzerinde dans edeceğiniz bir teleferiktir. Teleferik, 1806 metre tırmanıyor ve mükemmel manzaranın tadını çıkarmak size kalıyor.
21
Albertina / Viyana
Küçük bir müze olmasına rağmen, etkileyici bir koleksiyonu vardır. Müzeden ayrılırken hatıra eşyası alabilirsiniz.
22
Salzburg Katedrali / Salzburg
Pek görkemli bir saray değildir ama mistik havasından dolayı görülmesi gereken yerlerdendir. Mum yakmayı ihmal etmeyin.
23
Ischgl-Samnaun ski area / Ischgl
Güzel manzaraya sahip olan bu yeri görmeden geçmemelisiniz. Güzel yemekler ve içeceklerin bulunduğu turistik yerlerdendir.
24
The Third Man Museum / Viyana
Film posterlerine merakı olanlar için harika bir yer. Yıldızların kısa biyografileri ve fikirleri hakkında merak edilenleri bulabileceğiniz bir müzedir.
25
Ringstrasse / Viyana
Şehri yürüyerek keşfetmeyi isteyenler, mutlaka burada yürüyüş yapmalıdır. Viyana'nın en önemli binalarını burada yürüyüş yaparak görebilirsiniz. 
26
Altstadt von Graz / Graz
Sabah yürüyüşü yaparak tüm şehri gezip görebilirsiniz. İnsanların çok sessiz, güleryüzlü olduğu bir bölgedir. 
27
Austrian National Library / Viyana
Kitapseverlerin ilk görmesi gereken yerlerdendir. Kitapların etkileyici kokusundan ve içerinin havasından etkilenmemeniz mümkün değildir.
28
Stephansplatz / Viyana
Yürüyerek gezmeden, Viyana'yı görmüş sayılmayacağınız bir caddedir. Yürüyüş ve alışveriş yapılacak en güzel yerlerden.
29
Krimml Falls / Krimml
Çok güzel bir doğa harikasıdır. Ferahlatıcı ve soğuktur. Fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.
Dilara Karaca / NeOldu.com
30