Avrupa'da Görülmesi Gereken Şehirler

08 Eylül 2015

İstanbul
İstanbul oldukça zengin ve değerli bir şehirdir. İstanbul Boğazı, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Kapalıçarşı, Kız Kulesi ve daha birçok yapı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.
1
Edinburgh
İskoçya'nın başkenti olan Edinburgh, orta çağ mimarisine yakın yapılarıyla dikkat çekmekte. "Arthur’s Seat" tepesi, İskoçya Müzesi, Edinburgh Üniversitesi, Edinburgh ana çarşı caddesi olan "Princes Street" ve Edinburgh Festivali Tiyatrosu şehrin dikkat çeken başlıca yapıları ve görülmesi gereken yerleri arasında yer alıyor. 
2
Floransa
İtalya'nın en güzel şehirlerinden olan Floransa, rönesans akımının başladığı şehir olarak bilinir. Signoria Meydanı,Uffizi Müzesi ve ayıca birçok kilise ve müze bulunur. 
3
St. Petersburg
St. Petersburg Rusya'nın 2., Avrupa'nın 4. büyük şehridir. Dünyanın en büyük müzesi olan Hermigate müzesine ev sahipliği yapan şehir ayrıca dünyanın en çok müze bulunduran şehri unvanına da sahiptir. Senota Meydanı ve Nevskiy Caddesi görülmesi gereken yerler arasındadır.
4
Venedik
Venedik su kanallarıyla meşhur bir şehirdir ve bütün ulaşım bu yolla yapılmaktadır. Su kanalları beraberinde tabii ki mimari açıdan muhteşem olan köprüleri de beraberinde getirmiştir. Rialto ve Son Nefes köprüsü buna en güzel iki örnektir. San Marco meydanı ve Bizans mimarisini yansıtan saraylar da, şehrin görülmesi gereken yapıları arasındadır.
5
Prag
Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag mimarisiyle ünlüdür ve bünyesinde birçok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Prag kalesi, Old Town Meydanı, Dancing House, Nerudova Sokağı, Astronomik Saat ve Tyn kilisesi bu yerlerden sadece birkaçıdır.
6
Barselona
İspanya'nın en güzel şehirlerinden biri olan Barselona, İspanya'dan daha eski bir yapılaşma olmasıyla dikkatleri çekmektedir. Sagrada Familia Kilisesi, La Rambla Caddesi, Güell Parkı, Poble Espanyol Açık Hava Müzesi, Picasso Müzesi ve Montjuic Kalesi gezilecek önemli yapılar arasında yer alır. 
7
Londra
Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan şehir, 5 uluslararası havaalanına sahiptir. Parlamento Binası, Buckingham Sarayı, Big Ben ve Londra Gözü denilen dönme dolabı başlıca önemli turistik mekanları arasında yer alır.
8
Roma
İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulan bu şehir, Papa'nın yaşadığı Vatikan devletini de içerisinde barındırır. Kolezyum Amfi Tiyatrosu, Panteon Tapınağı, Trevi (Aşk) Çeşmesi, Vatikan Müzesi, İspanyol Merdivenleri ve Sistine Şapeli ve sayacağımız daha birçok tarihi yapısı bulunmaktadır.
9
Paris
Fransa'nın başkenti olan Paris, aynı zamanda moda ve lüksün şehri olarak da bilinir. Sen Nehri üzerine kurulmuş şehirde gezilecek önemli mekanlar arasında Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Zafer Takı, Versay Sarayı ve daha birçok yer sayılabilir. 
10