Aşure' nin İnanılmaz Faydaları

10 Kasım 2015

Aşure herkes için tam bir şifa kaynağıdır. Kalp sağlığından tutun da depresyona kadar aşurenin pek çok alanda faydası olduğu biliniyor. Aşure hakkıyla yapılırsa 41 çeşit malzemeden yapılmaktadır. Ancak günümüzdde yaklaşık 15 çeşit malzemeden yapılmaktadır.
1
Aşure muharrem ayında yapılan, komşulara dağıtılan, çok lezzetli bir çeşit tatlıdır. Diyet uzmanları içerisinde çok çeşitli malzeme bulunan aşureyi tek başına dengeli bir besin olarak tanımlıyorlar. Aşure çok faydalı bir aşure olup, tatlı ihtiyacınızı karşılayacak en ideal tatlılardan bir tanesidir.
2
- Aşure kalp damar sağlığı için çok faydalıdır. İçerisine konan besinler bitkisel olduğu için doymuş yağ oranı düşüktür. İçerisine konan malzemelerden ötürü kolesterolün düşmesini sağlar. İçerisinde bulunan E vitamini kalp, damar sağlığını korur.
3
- Bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlar. Ayrıca aşure içinde bulunan vitamin ve mineraller açısından da çok zengindir. Aşure içerisinde bol antioksidan içerir. İçerisinde A, C, E vitaminleri bulunan aşure tam bir vitamin ve mineral deposudur.
4
- Aşurenin içinde büyüten, geliştiren özellikle çocukluk çağında vitamin ve minerallere çok ihtiyacı olan çocukların ihtiyacı olan tüm besin değerleri bulunmaktadır. Aşure özellikle çocukların zeka gelişimi için çok önem arz eder. Çocuklarınızın büyümesini ve gelişmesini sağlayacak bir tatlı tercih edecekseniz aşureyi seçebilirsiniz.
5
- Aşure özellikle emziren anneler için çok faydalıdır. Annelerin sütünü çoğaltır. Hem kaliteli süt oluşumunu sağlar, hem de çok süt gelmesine neden olur. Özellikle emziren anneler eğer sütünüzü arttırmak istiyorsanız aşureyi mutlaka yemelisiniz.
6
- Aşure kabızlığa iyi gelen besinlerden biridir çünkü içerisinde posa içeren pek çok sayıda malzeme bulunur. Aşure bol posalı besinler içerdiğinden bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Ayrıca aşure bağırsak kanserinin önlenmesine de yardımcı olur.
7
- Aşure insan psikolojisine de çok iyi gelen tatlılardan birisidir. Örneğin, aşure depresyonu önler, içerisindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde negatif olan ruh halini pozitife çevirir. İçerisinde bulunan kuruyemiş vb. gıdalar pozitif ruh halini destekleyen besinlerdir.
8
- Aşure vejeteryan yiyenlerin büyük kurtarıcısıdır çünkü vejeteryan yiyen kişilerin protein yiyememek büüyk sıkıntısıdır. Ancak aşure ile bu sıkıntınızı giderebilirsiniz. Aşure yiyerek hem bol protein alabilir hem de vejeteryan tatlısı yemenin keyfini çıkartabilirsiniz.
9
Bu saydığımız ve daha da sayılabilecek birçok faydadan aşure yiyerek yararlanabilirsiniz. Gördüğünüz gibi aşure hem çok sağlıklı hem de çok lezzetli bir tatlıdır. Yenebilecek en güzel ve faydalı tatlılardan birisi aşuredir. Aşureyi sadece muharrem ayında değil düzenli olarak sağlığınız için de tüketebilirsiniz.
10