Astronotların Gözünden Dünyaya Hiç Baktınız Mı?

30 Ekim 2019

Bugüne kadar dünyanın uzaydan birçok fotoğraflarını görmüşsünüzdür. Peki hiç astronotların gözünden dünyaya gördünüz mü? Son zamanlarda bu konuda Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, dünyanın astronotlar gözünden bir dizi fotoğraflarını yayımladı. Biz de bu fotoğrafları sizlerle paylaşıyoruz. İşte o fotoğraflar…
1
NASA’nın astronotu Reid Wiseman, Dünya’ya dönmek için hazırlanıyorken ABD’deki Yellowstone Ulusal Parkı’nı bu şekilde fotoğrafladı.
2
29 Ağustos 2014’te Avrupa Uzay İstasyonu astronotlarından Alexander Gerst’in uzaya gönderilirken Kuzey Işıklarını yakaladığı bir kare.
3
7 Aralık 2014’te Büyük Göller ve ABD'nin merkez bölgelerinin gece görünüşünü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun uçuş mühendisi Barry Wilmore’nin objektifine böyle yansıdı. 
4
20 Mart 2015’te Kuzey Kutbu üzerinde yaşanan güneş tutulmasının bulutlara yansıması NASA’nın Terra uydusu tarafından böyle görüntülendi.
5
Avrupa Uzay İstasyonu astronotlarından birinin objektifine, ısınan havanın Grönland’daki buzulları ve karları nasıl erittiği böyle yansıdı.
6
6 Temmuz 2014’te 2014’te Avrupa Uzay İstasyonu astronotlarından Alexander Gerst, Kuzey Afrika’nın rüzgarlı vadilerini böyle görüntüledi.
7
Avustralya’nın kuzeybatısında yer alan Büyük Kum Çölü’nde oluşan kum tepelerinin hareketleri böyle görüntülendi.
8
26 Temmuz 2014’te İberya yarımadasının gece görünüşü…
9
Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın astronotlarından Samantha Cristoforetti, Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu üzerinden bu fotoğrafı çekmeyi başardı.
10