Aşk İle İlgili Romantik Gerçekler

03 Haziran 2016

Sarılmak, insan ömrünü uzatan bir eylemdir. Aşık olduğunuz insana sarıldığınız anda, kalp atışları ve vücut ısısı dengelenmektedir. Günde ortalama 20 dakika sarılan çiftlerin, daha az kalp hastalığı ve psikolojik sorunları olduğu kanıtlanmıştır.
1
Sarılarak uyuyan çiftler, gün içerisinde daha az baş ağrısı çekerler. Oksitosin hormonu, öpüşürken salgılandığından dolayı baş ağrısını azaltmaktadır.
2
Stresli zamanlarda, yanağınıza kondurulan ufak bir öpücüğün stresi azalttığı görülmüştür. Uzun süre hayatında biri olan insanların, stresli anlarında onun kendisini öptüğünü düşündükleri zaman bile stresi azaltır.
3
Aşk ile ilgili gerçeklerden biri de, gözlere bakmanın sağlığa iyi gelmesidir. Birbirlerinin gözlerine 3 dakika bakan çiftlerin, nefes alışverişi ve kalp atış hızlarının dengelendiği görülmüştür.
4
Sevdiği insanın resmine bakanların, çektiği fiziksel acıyı azalttığı kanıtlanmıştır. 2009 senesinde, gönüllülerin yer aldığı araştırma ile ortaya çıkmış ve daha az acı hissedildiği gözlemlenmiştir.
5
Birbirlerini seven insanlar, diğerlerine göre daha sağlam karaktere ve güvenilirliğe sahiptir. Oksitosin hormonu, insanlar üzerinde büyük etkilere sahiptir.
6
İlk bakışta aşk, dünyanın gerçeklerinden biridir. İnsanlar, saniyenin beşte birinde oksitosin hormonu ürettiğinden dolayı aşık olması olağandır. 
7
Kadınlara oranla, erkeklerin ilk bakışta aşık olma olasılıkları daha yüksektir. Bu oran erkeklerde %54, kadınlarda ise %44 civarındadır.
8
Mutlu çiftlerin %35'i ilk tanıştıkları zama nda birbirlerini çekici bulmaz. Birbirlerini çekici bulmayan insanların birbirlerine aşık olma ihtimali çok yüksektir.
9
Sosyal medya hesaplarından tanışarak, çıkmaya başlayanların sayısı çok fazladır. Bu ilişkilerin %23'ü evlilik ile sonuçlanmaktadır.
10