Aşıyla Önlenebilen Hastalıklar

06 Kasım 2015

Kızamık
Bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olan ve kızamık olan kişinin öksürmesiyle, hapşırmasıyla da başkasına geçebilen bir hastalıktır. Kızamığın günümüzde aşısı bulunmaktadır. Kızamık tedavi edilmediği takdirde zatürreye çevirebilir. Hatta ölümle bile sonuçlanacak kötü durumlar ortaya çıkabilir.
1
Boğmaca
Boğmaca şiddetli öksürük ve nefes darlığıyla ortaya çıkan ve çok şiddetli bir akciğer enfeksiyonudur. Boğmaca da kızamık gibi bulaşıcıdır. Boğmaca olan kişi öksürerek, hapşırarak da karşı tarafa hastalığını bulaştırabilir. Boğmaca bazı durumlarda çok tehlikeli bir hastalık olabilir. Özellikle de 1 yaş altı bebeklerde hayati önem taşır.
2
Grip
Grip, akciğer, burun, ve boğaz içinde oluşan viral enfeksiyondan kaynaklı bir hastalıktır. Grip de bulaşıcı bir hastalıktır. Kişinin öksürmesiyle, hapşırmasıyla, bir başkasının eşyalarına dokunmasıyla, kullanmasıyla hastalık o kişiye de geçer. Günümüzde grip aşısı ile gripten korunabilirsiniz.
3
Çocuk Felci
Günümüzde bulunan çocuk felci aşısı ile bu kötü hastalık ortadan kaldırılabilir. Grip gibi bulaşıcı olup grip belirtilerine benzer belirtiler gösterir. Çocuk felci çok tehlikeli bir hastalık olup beyin enfeksiyonu, felç ve ölümlere neden olur. Çocuk felci vakaları günümüzde aşısı olduğu için çok az rastlanılan bir hastalık olmuştur.
4
Pnömokok
Pnömokok, bakteri kökenli bir hastalık olup beyin ve omuriliği etkileyen, menenjit, kulak ve kan enfeksiyonları gibi pek çok hastalığa neden olmaktadır. Bakteri kişinin mukus, tükürük gibi sıvılarıyla sağlıklı kişiye bulaşır. Bu hastalığın komplikasyonları ise ölümcüldür. Bu nedenle 60 yaş üzeri insanların ve çocukların aşısını kesinlikle yaptırmaları gereklidir.
5
Tetanoz
Tetanoz da bakteri kökenli bir hastalık olup, kas spazmları, felç ve ölüm gibi kötü sonuçlara sebep olabilir. Bu bakteri toprak, toz ve gübrede bulunur. Bu bakterinin vücuda girmesi ise bir kesik yada açık yara yoluyla gerçekleşir. Tetanoz hastalığının % 20' si ölümcüldür. Tetanoz hastalığında ölen kişiler en çok 60 yaş üzeri kişiler ve diyabet hastalarıdır.
6
Meningokok Menenjit
Bakteriyel bir hastalık olup beyin ve omurilik felcine neden olabilecek bir hastalıktır. Belirtileri aniden ortaya çıkar. Görülen belirtiler ise, ateş, baş ağrısı, ense sertliğidir. Aşısı tüm çocuklara vurulmalıdır. Tedavi edilmediği takdirde kötü sonuçlara varabilecek durumlar ortaya çıkar.
7
Hepatit B
Hepatit B virüsün neden olduğu aslında bir karaciğer hastalığıdır. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık vücut sıvılarıyla yayılır. Bu hastalığın en tehlikeli olduğu durumlar özellikle hamilelikte tedavi edilmeyip doğumdan sonra bebeğe geçmesidir. Hastalık tedavi edilmediği takdirde karaciğer kanserine ve karaciğer hastalıklarına neden olur.
8
Verem
Özellikle akciğerlere zarar veren bakteriyel bir hastalıktır. Verem bulaşıcıdır. Öksürük ve hapşırma ile bulaşabilir. Verem ölümcül hastalıklardan birisidir. Aşısı ile mutlaka bu ölümcül hastalıktan korunmak gereklidir.
9
HIB
Çok tehlikeli bir bakteriyel hastalıktır. Özellikle akciğeri, beyni, orta kulağı enfekte edebilecek özellikte bir hastalıktır. Öksürerek ya da hapşırarak sağlıklı insanlara da bu hastalık bulaşabilir. Risk grubundaki kişiler ise küçük çocuklar ve bebeklerdir.
10