Artık O Dilleri Konuşanların Sayısı Bir Elin Parmakları Kadar

19 Eylül 2015

Chemehuevi
ABD'de de Azteklerin devamı olarak görülen Chemehuevi kabilesinin dilidir. Bu dili şu an 3 kişi konuşuyor.
1
Chamicuro
Peru'da konuşulan bu dil, zamanla İspanyolca'nın etkisi altında kalarak yok olmaya yüz tuttu. Bu dili şu an 8 kişi konuşuyor.
2
Dumi
Doğu Nepali'nin unutulmak üzere olan Dumi dili, zamanında gramer kitabı gibi dil kitaplarına sahip bir dil. Ancak Dumi'de zamana yenildi ve şu an 8 kişi tarafından konuşuluyor.
3
Kaixana
Japura Nehir kıyısındaki kabilelerin kullandığı bu dil çok köklü bir geçmişe sahip. Ancak zamanında Portekiz sömürgeciliğine esir düşerek ana dilleri Kaixana yok olma noktasına geldi. Bu dili şu an sadece 1 kişi biliyor.
4
Ongota
Etiyopya'nın en eski dillerinden olan Ongota'da zamanında bulunduğu toprakların en yaygın olarak kullanılan diliydi. Ancak zamanla bu dilde yok olmaya yüz tuttu ve şu an sadece 6 kişi konuşuyor. Bu konuşanların ise yaşlı olması dilbilimcileri endişelendiriyor. Bunun için bir profesör bu dil üzerine o topraklarda akademik çalışmalar yapıyor. Bu akademik çalışmalardan sonra dilin yaygınlaştırılması için eğitimler başlatılacak.
5
Lemerig
Avustralya'nın Pasifik Okyanusu'nda bulunan Vanuatu'nun bir zamanlar resmi dili olan Lemering'i şu an sadece 6 kişi konuşabiliyor.
6
Liki
Endonezya'ya bağlı bazı adalarda oldukça yaygın olarak kullanılan Liki dilini şimdilerde sadece 5 kişi konuşabiliyor.
7
Njerep
Nijerya, Kongo ve Kameruna kadar zamanında yayılmış bu dil, şimdilerde yok olmanın üzerinde. Köklü bir geçmişi olan Njerep dilini şuan sadece 4 kişi biliyor.
8
Taushiro
Herhangi bir dille bağlantısı olmayan ve herhangi bir dil ailesine de ait olmayan Taushiro dilinin durumu daha da içler acısı. Bu denli kendine özgü bir dil olan Taushiro dilini şu an sadece yaşlı biri biliyor.
9
Tanema
Solomon adalarının bir zamanlar en popüler dili olan Tanema, sömürgeci devletlerin etkisi altında yok olma noktasında. Şu an bu dili sadece 4 kişi biliyor.
10