Antibiyotik Kullanımının Zararları

19 Ağustos 2020

Avrupa'da antibiyotik kullanımında ülkemiz ilk sırada yer almaktadır. Türkiye'de kullanılan ilaçların % 35'i antibiyotiklerdir. Bunun asıl sebebi, toplumun antibiyotiklerin zararları açısından çok fazla bilinçlenmemesi ve istenilen antibiyotiklere kolayca ulaşamamasıdır. Bakterilerden dolayı oluşan enfeksiyonları tedavi eden bir ilaç grubudur fakat uygun dozda alınmadığı zamanlarda ciddi sağlık problemleri yaratmaktadır.
1
Antibiyotikler, mutlaka hekim önerisinde kullanılmalıdır. İnsanların kendi kendine kullanacakları bir ilaç olmadığı konusunda uzmanlar uyarıyor. Uzmanlar, antibiyotiklerin ateş düşürücü ve ağrı kesici grubuna girmezler.
2
İnsanların gelişigüzel kullandığı antibiyotiklerin yarattığı sorunlarından en önemlisi, vücutta bulunan bakerilerin antibiyotiklere karşı direnç oluşturmasıdır. 
3
Uzmanlar : "Bir antibiyotiğin belli bir bakteri öldürme veya çoğalmasını durdurma özelliğinin kaybolması, o bakterinin o antibiyotiğe karşı direnç geliştirdiği anlamına geliyor" sözleri ile zararını özetlemiş durumdalar. 
Antibiyotiğin yarattığı diğer sorunlar ise şu şekildedir:
4
Antibiyotikler, ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturur. Tatlı bir kaşıntı, deri döküntüsü şekinde görülebilir veya ölümlerle sonuçlanabilir.
5
Antibiyotikler, karaciğer fonksiyonlarını bozar. Karaciğer hastalığı olanların da karaciğerde metabolize olacak antibiyotiklerden kaçınmaları gerekmektedir.
6
Antibiyotikler, bağırsak sistemine büyük hasar vermektedir. Kusma, karın ağrısı ve bulantı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.
7
Antibiyotikler, normal floradaki bakterilerin ölmesine sebep olmaktadır. Bu durumda, kötü bakteriler fırsatını bekler ve kendilerine uygun ortam hazırlamaktadır. Bu durumda ishaller oluşabilir ve dizanterinin taklidi olan kanlı ishal tablosu gelişmektedir.
8
Antibiyotikler, obeziteye sebep olmaktadır. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde, fazla antibiyotik kullananlarda ileri yaşlarda obezite daha çok görülmektedir.
9
Antibiyotikler, böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Böbrekler üzerindeki etkileri, organ yetmezliğine sebep olmaktadır.
10