Anne Sütünü Pompayla Sağmanın Püf Noktaları

21 Ekim 2015

Göğüs pompasını kullanmaya başlamadan önce tüm parçalarını mutlaka temizlemelisiniz. Düzenli olarak göğüs pompasını sterilize ederek mikropları yok edebilirsiniz.
1
Pompayla sütünüzü sağmadan önce göğüslerinize masaj yapmalısınız. Masaj yapmak hem sizi rahatlatır hem de süt üretiminizi arttıracaktır. Bunun dışında göğüslerinize ılık havlu koyarsanız yine süt üretimine yardımcı olmuş olursunuz.
2
Sütünüzü sağmak için rahat bir ortam ve rahat bir yer bulun. Rahat bir yerde oturarak sütünüzü daha hızlı ve verimli bir şekilde sağabilirsiniz.
3
Göğüs pompasını düzgün bir şekilde göğsünüze yerleştirip sağma işlemine başlayabilirsiniz. Elektrikli göğüs pompasıyla sütünüzü sağacaksanız, elektrikli pompanın ayarını önceden yapmalısınız.
4
Sütünüzü sağmaya başladıktan sonra, en az 20 dk sağabilirsiniz. Özellikle sütünüzü sağarken dikkat etmeniz gereken, sütünüzün tamamını sağdığınızdan emin olmanızdır.
5
Sütünüzü sağdıktan sonra, pompayı yavaşça göğsünüzden çıkarın. Çünkü bazı pompalar çok güçlü bir şekilde göğüsü emer. Göğsünüzden pompayı çıkarırken göğsünüze zarar vermemeye dikkat edin.
6
Sütünüzü saklamak için süt poşetine de koyabilirsiniz. Ve hepsinin üzerine tarihini mutlaka yazın. Sütünüzü bir gün saklamak için buzdolabında daha uzun muhafaza etmek için ise buzlukta saklamalısınız.
7
Sütünüzü sağdıktan sonra pompanın her bir parçasını tek tek yıkayıp, steril bir hale getirmelisiniz. Bunu her süt sağma işleminden sonra mutlaka tekrarlamalısınız.
8
Göğüs pompası kullanırken dikkat edilmesi gereken bir şey de başka birisinin kullandığı pompayı kullanmamaktır. Çünkü göğüs pompaları hastalık yayabilir.
9
Eğer göğsünüzde yara ve çatlama varsa, göğüs pompasını kesinlikle kullanmamalısınız. Kullandığınız takdirde şikayetleriniz daha da artabilir.
10