Anne Sütünü Arttırmanın 10 Yolu

03 Ekim 2015

Sıvı tüketimi önemli

Bol süt olmasının en önemli sebeplerinden biri yine bol sıvı tüketmektir. Günde en az 3- 3,5 litre sıvı tüketimi olmalıdır. Suyun yerini hiçbir şey tutmasa da yeteri kadar su tüketmeyen anneler, şekersiz bitki çayları, ayran ve bol çorba da tüketebilirler.
 
1
Diyet yapılmamalı

Emzirme döneminde yapılan yanlışlardan birisi de zayıflamak için diyet yapmaktır. En azından bebeğiniz ek besinlere geçene kadar diyet yapmamalısınız. Aksi halde zayıflamak isteyim derken süt üretiminizi olumsuz etkileyebilir, bebeğiniz için çok kötülük yapmış olursunuz.
 
2
Karbonhidrat tüketimine devam edin

Yine zayıflamak için hamileliğiniz boyunca gerekli olarak tükettiğiniz karbonhidratları, bebeğiniz doğduktan sonra kesmemeniz gereklidir. Emzirdiğiniz için en önemli karbonhidratlardan olan, ekmek, pilav, makarna ve meyve emzirdiğiniz süre zarfında da bol ve kaliteli süt için çok önemli ve gereklidir.
 
3
Rezeneden faydalanın

Emzirme döneminiz boyunca rezene çayını tüketmenizde büyük fayda var çünkü rezene tohumu yada çayının süt arttırıcı özelliği vardır. Çok aşırı tüketmemekle beraber, haftada 2 kez rezene çayını içebilir ve sütünüz arttığını görebilirsiniz.
4
Yulaf ezmesi tüketmelisiniz

Yulaf ezmesi de mucize bir şekilde sütünüzü arttıracak malzemelerden biridir. Emzirme süresince yulaf ezmesi de tüketerek süt arttırımına destek olabilirsiniz.
5
Fesleğenin faydası

Fesleğen süt arttırmanın yanında sağlığa daha birçok faydası bulunan çok mucizevi bir bitkidir. Sadece emzirdiğiniz için değil normal hayatınızda da fesleğeni sofralarınızdan eksik etmemelisiniz. Özellikle yemeklerinizde tercih edebilirsiniz.
6
Yeşil sebzeleri de sofranızdan eksik etmeyin

Yeşil yapraklı tüm sebze ve meyveler insan sağlığı için çok faydalıdır. Özellikle emziren anneler için koyu yapraklı sebzeler süt arttırmaktadır. Emzirme döneminde tercih edebileceğiniz ve sütünüzü arttıracak sebzeler ıspanak, pazı semizotu gibi sebzelerdir.
7
Turuncu sebzelerin faydasını unutmayın

Turuncu renkte olan sebzelerin de anne sütünü arttırdığı bilinen bir gerçektir. Turuncu sebze olarak havuç, bal kabağı ve kavun gibi sebze, meyveleri tercih edebilirsiniz.
8
Protein olmazsa olmaz

Proteinlerin süt yapıcı özelliğini hiçbir zaman unutmamalısınız. Sütte bulunan protein anne sütünü arttıran maddeleri içermektedir. Onun dışında emziren annelerin mutlaka, yoğurt, peynir, et, tavuk gibi protein depolarını tüketmeleri gereklidir.
9
Arpanın inanılmaz faydası

Arpanın anne sütüne inanılmaz faydası kanıtlanmış bir bilgidir. Henüz ülkemizde çok yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir kavram olmasa da yabancı ülkelerde sık sık emziren kadınların tükettiği bir yiyecek haline gelmiştir.
10