Ani Bebek Ölümleri Nasıl Önlenir?

22 Ekim 2015

Ailelerin duydukları en büyük korku yeni doğan bebeklerinin ani ölümüdür. Bebeklerde ani ölümlerin nedenleri çok bilindik olmasa da, bazı risk faktörlerini en aza indirerek ani ölümleri önlemek mümkündür. Ani ölümler bebekler de 1- 12 ay arasında görülen ölümlerdir.  
1
Ani bebek ölümünün anlamı tam olarak, sağlıklı ve hiç bir hastalığı bulunmayan bebeğin ani bir şekilde ölmesidir. Ani bebek ölümlerini engellemek için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemlerle ani bebek ölümlerinin azalması bir nebze de olsa mümkündür. İşte alınabilecek önlemler;
2
- Doktorunuz aksini söylemediği sürece bebeğinizi sırt üstü pozisyonda yatırmalısınız. Oluşabilecek ölüm vakalarını önlemenin bir yolu da bebeğinizin yatış pozisyonuna dikkat etmektir.
3
- Bebeğinizin yanına, yatağına uyurken oyuncaklar, peluş oyuncak vb. oyuncaklar koymamalısınız. Bu oyuncaklar hava alma yollarının tıkanmasına yol açar. Bu tarz oyuncaklar çok tehlikeli olup, bebekler uyurken yanında bulundurulmamalıdır.
4
- 12 aylıktan küçük bebeğinizi yatağında tek başına asla bırakmayın. Yanında nefes almasına engel olacak yorgan, battaniye vb. eşyaları bulundurmayın.
5
- Bebeğinizi uyuttuğunuzda üzerini tamamen örtmemelisiniz. Vücudunun yarısına kadar örtüyü örtmelisiniz. Özellikle de bebeğinizin yüzünü asla örtmemelisiniz.
6
- Çok kalın ağır yorgan, battaniyeleri bebeğinizin üzerine örtmemelisiniz. Bebeğinizin üzerini her zaman hafif şeylere örtün.
7
- Bebeğinizin yanında, odasında hatta evinizde asla sigara içmemelisiniz. Sigara dumanı bebeğinizin üst solunum yolları hastalığına yakalanma riskini arttırır. Bu da ani bebek ölüm risklerini arttırır.
8
- Bebeğiniz hasta bir halde görünüyorsa zaman geçmeden doktora götürün. Bebeğinizin sürekli hareketlerini takip edip gözlemleyin.
9
- Ani ölümleri önlemek için sağlıklı bir hamilelik geçirmek de çok önemlidir. Doğum öncesi doktor kontrollerinizi hiçbir zaman aksatmamalı ve bebeğinizin gelişimi için düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz.
10