Amasya'da Gezilmesi Gereken Yerler

19 Nisan 2016

II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi
Çok güzel bir tarihi camidir. Kusursuz mimarisi ile şehrin en güzel turistik yapılarındandır. Kesinlikle görmeden şehirden ayrılmayın.
1
Amasya Kalesi
Amasya'nın en önemli simgelerindendir. Şehrin manzarasını buradan izlemeden kesinlikle şehirden ayrılmayın. Kayalardan oyulan evleri ve Osmanlı mimarisini görmelisiniz.
2
Kral Kaya Mezarları
Amasya'nın kesinlikle ziyaret etmesi gereken yerlerindendir. Olağanüstü ve doğal güzelliği, mezarların üzerindeki kaleyi de kesinlikle görmelisiniz.
3
Amasya Arkeoloji Müzesi
Arkeolojik kalıntıların bulunduğu, kusursuz düzenlenen müzelerdendir. Mumya bölümü ve kaya mezarlarının bulunduğu yere bayılacaksınız.
4
Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi
Dünyann tıp adına önemli mekanlarından biridir. Geçmişte kullanılan tıp malzemelerinin sergilendiği yer, dikkatleri çekmektedir.
5
Hazeranlar Konağı
Şehrin en güzel yerlerindendir. Tarihi konak gezisini yapmadan şehirden ayrılmayın.
6
Boraboy Gölü
Şehrin en güzel piknik alanlarındandır. Çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Ormanda yürüyüş yapabilir, deniz bisikletine binebilir, balık tutabilirsiniz.
7
Özdilek Kültür Sineması
Etkinliklerin ve gösterimlerin düzenlendiği, ses kalitesinin harika olduğu yerlerdendir. Kesinlikle görmelisiniz.
8
Merzifon Bedesteni
Merzifon ilçesinde yer alan, Osmanlı Dönemi'nin en önemli yapılarındandır. Uzun yıllar boyunca dokuma atölyesi olarak kullanılmıştır. Uzun seneler boyunca da tekel deposu olarak kullanılan Merzifon Bedesteni, 2000 senesinde onarılmış ve halı dokuma tezgahları gelmiştir.
9
Burmalı Minare Camii
Şehrin en güzel eserlerinden biridir. Burmalı minaresi ile dikkatleri çekmektedir. Görmeden şehirden ayrılmayın.
10