Almanya Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Gezi Rehberi

31 Ocak 2020

Ortaçağ'dan günümüz kadar gelmiş kentleri ve dağlardaki mükemmel tatilleri ile her zevke ve her insana göre bir şeyler bulunacak harika bir şehir... Almanya... İşte Almanya'nın eşsiz güzelliklerini sizler için araştırdık.
1
QUEDLİNBURG
Zamanı geriye çekmek isteyenler için harika bir öneridir. Harz Dağları'ndaki bu mükemmel şehir, Rönesans döneminin en sağlam örneklerindendir ve "UNESCO Dünya Mirası" listesine girmiştir. Arnavut kaldırımlı mükemmel sokakları ve renkli ahşap evleri ile 1300 senelerinden kalmıştır ve bölgenin eskilerinden olan "Has" burada bulunmaktadır.
2
Altstadt Quedlinburg
Eski evleri, küçük dükkanları, kafeleri ve restoranları ile muhteşem bir yerdir. Küçük antika mağazalarıyla doludur ve fiyatları gayet uygundur. Kış aylarında giden insanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir. Özellikle vintage tarzı oranlar hayran kalabilir.
3
Quedlinburg Schloss
Quedlinburg'a gelip de ziyaret etmeden gitmeden olmaz tabi. Almanya'nın en değerli müze ve katedralidir. Güzel bir mimariye ve bahçeye sahiptir. Dış çevresi, iç dizaynına göre çok daha güzeldir.
4
MÜNİH
Mükemmel dağ manzarasına sahip, Bavyera'nın başkenti olan Münih, her yıl Oktoberfes'e ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde akıllara kazınanlar arasında mutlu insanlar ve bira salonları da bulunmaktadır. Dünyannın en yaşanabilir şehirleri arasında bulunan Münih şehri, tarihi dokusu, kültürü ve çok sayıdaki doğal güzelliklerinden dolayı, kesinlikle gelip görülmesi gereken yerlerdendir.
5
Nymphenburg Sarayı
Münihte bulunan bu saray ve içindeki müzelerden etkilenmemek münkün değildir. Asırlar boyunca hüküm sürmüş olan Wittelscach Hanedanı'nın yazlık sarayı olarak kullanılmıştır. Ardından gelen veliahtları da saraya başka şeyler ekleyerek günümüzdeki şatafatlı halini almıştır.
6
Marienplatz
Almanya Münih'in tam göbeğinde, tarihi belediye binasının da bulunduğu turistik bir meydandır. Ana caddenin, bu yöne doğru akan tarafı trafiğe kapalıdır ve çoğunlukla kalabalık olmaktadır. Ayrıca Frauenkirche ve Englischer Garten gibi yerlere de yakın olmasıyla bilinir. İlk defa gidecekseniz fotoğraf makinenizi kesinlikle elinizden düşürmezsiniz.
7
Deutsches Museum
Dünyanın en büyük teknoloji ve bilim müzesi, Almanya'nın Münih kentinde yer almaktadır. Senede ortalama 1.5 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Müzede 28.000 farklı obje meraklıları için sergilenmektedir.
8
Allianz Arena
Almanya Münih'te 30 Mayıs 2005 tarihinde açılmış olan UEFA'nin 5 yıldızlı stadyumlarındandır. Stadyum, maç olduğu günlerde, ev sahibi takımının renklerine bürünür ve toplam maliyeti 340 milyon euro'dur.
9
KÖLN
1709 senesinde Köln'de bir kolonya üretilmiş ve kolonyaya şehrin ismi verilmiştir. Ren Nehri üzerine kurulmuş asalet dolu bu şehirdeki, göze çarpan en güzel görsellik şüphesiz Katedral Binası'dır. Şehirde bulunan çikolata müzesi ve aşk kilitleri ile Hohenzollern Köprüsü kaplıdır. Aşıklar, köprüye kilit takarlar ve anahtarlarını nehire fırlatırlar. Bu şekilde aşklarının hiç bitmemesi dileğinde bulunurlar.
10
Köln Katedrali
Köln'in şüphesiz en çok turist çeken yeridir. Almanya'nın en büyük katedrali olması ve dantel gibi kibarca işlenmiş kule olduğundan dolayı, her sene milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendisine çekmektedir. Katedral'in inşası 632 yılında tamamlanmıştır ve UNESCO Kültür Mirası listesinde bulunmaktadır.
11
Schnütgen Müzesi
Schnütgen Müzesi'nde Orta Çağ Hristiyan Sanatının eserleri sergilenmektedir ve şehrin en önemli yerlerindendir. 1906 senesinde Alexander Schnütgen'in koleksiyonu şehirde toplatıldı ve 2010 senesinde açılan yeni binada da sadece koleksiyonun % 10'u sergileniyor.
12
Romano-Germanic Müzesi
Müzenin içerisinde mücevherden, oyuncağa kadar her şey bulunmaktadır. Müzenin dış kısmında ise kalıntılar ve heykeller, müzeyi görmeye gelen ziyaretçileri karşılamaktadır.
13
Kolumba
Köln'de bulunan Başpiskoposluğun, mimari, tarih, sanat ve ruhanilikten oluşan uyum içinde bileştirilen hazine, bu müzede insanlara sunulmaktadır. 
14
Köln Merkez Cami
Modern ve yeni mimarisi ile dikkat çekmektedir. Caminin 55 metre uzunluğundaki 2 minaresi vardır.
15
BERLİN
Mükemmel gece hayatı, müze ve sanat gelerileri ve başka bir sürü yapıyı içerisinde bulunduran ve aynı zamanda Almanya'nın başkentidir. Gezilecek yer veya yapılacak şeylerden dolayı Berlin gibi bir şehirde sıkıntı çekmeniz imkansızdır. Caz kulüpleri, galeriler, pazarlar ve daha birçok şey...
16
Berlin Duvarı Anıtı
Bu anıtın bulunduğu sokaktaki evler, doğu tarafta bulunuyordu fakat ön cepheleri Batı Almanya idi. Duvarın uzunluğundaki gözetleme kulelerinden bir tanesi aslına uygun restore edilerek onarılmıştır. Duvarlarda oluşan deliklerden ölüm şeridini görmek için, ufak bir tur atmanız yerinde bir davranış olacaktır.
17
Berlin Filarmoni Orkestrası
Dünyanın en iyi orkestralarındandır ve düzeli olarak konserleri vardır. 50 sene önce açılmıştır ve açıldığı ilk zamanlar sahneyi saran locaları ile iç mimariyi şaşkına çevirmiştir. Salı günleri de ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.
18
Üç Panoramik Mekan
Berlin, genel hatlarıyla düz bir şehirdir. Yüksek olarak görebileceğiniz binalar çok az sayıdadır. Şehri panoramik olarak görebileceğiniz çok güzel bir önerimiz var: Potsdamer Platz'da Kollhoff kulesi. Avrupa'nın hızlı asansörüne binin ve en tepedeki sergi alanında gezinip kahvenizi yudumlayın. Merkezin güneyinde bulunan Viktoriapark'taki Kreuzberg tepesinde anıt, Berlin'in en zirvesidir ve günbatımını izleyebilirsiniz.
19
MİTTENWALD
Alpler'in iklimini yaşamak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. 17. yüzyılda viyalo ve çello üretimi yapılmaktadır. Farklı bir gezinti isteyenler, Mittenwald gibi keşfedilmemiş yerleri tercih edebilirsiniz.
20
Lautersee
Mükemmel manzarası, yürüyüş alanları ile gittiğiniz andan itibaren ayrılmak istemeyeceğiniz bir atmosfer.
21
HAMBURG
Londra ve New York'tan sonra gelen, üçüncü büyük limanı Hamburg'da bulunmaktadır. Hamburg Fischmarkt'e gidip, deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettikleri bir yerdir. Hamburg'da en büyük Japon bahçesi Pflanzen und Blumen'i gezebilirsiniz. 
22
HEİDELBERG
Romantik ve doğal güzelliklerle dolu bir yer arayanlar için mükemmel bir yerdir. Almanya'nın en büyük Üniversitesine ev sahipliği yapmıştır. Mark Twain, Goethe ve William Turner gibi sanatçılarının ilham aldığı şehirdir. 
23
KÖLN
4.385.082 nüfusa sahip olan şehir, kozmpolit bir şehirdir yani yabancıların sayısı bir hayli fazladır. Kültür, bilim, eğlence ve sanat merkezidir. Ren Nehri, Köln'ün tam ortasından geçmektedir ve şehrin iki yakası 8 tane köprüyle birbirlerine bağlanmıştır.
24
Cologne Pride - CDS (Christopher Street Day)"Onur Günü Yürüyüşleri" ismi ile Avrupa'daki en büyük yürüyüşlerindendir. 1970 senelerinin başında Amerikalı polisleri, New York'ta eşcinsel kulüplerindeki baskınlar sonunda, dayaklara maruz kalan eşcinseller hatırlanmaktadır. Her sene Temmuz ayının ilk hafta sonu yapılan müzikli ve danslı bir protestodur.
25
Köln Şehir Müzesi
Köln'ün en büyük müzelerinden biridir ve müzede sergilenen eserler, Köln şehrinin tarihini anlatmaktadır. Her yıl eklenen 600-1000 parça ile beraber, müzede 300.000 eser bulunmaktadır. Hahnentonburg'da 14 ağustos 1888 yılında açılmıştır ve 1958 senesinde Zeughaus'a taşınmıştır.
26
Köln KarnavalıAlmanya'da düzenenen en güzel ve en büyük şenliklerindendir. Karnaval 11. ayda, 11. günde ve 11.11 saaatinde başlamaktadır ve şubat ayına kadar ara verilir. Şubat ayında kaldığı yerden devam edilir. Ortalama 1.5-2 milyon insan gelmektedir.
27
DRESDEN
Elbe Nehrinin kenarındaki bir şehirdir ve Almanya'nın Saksonya eyaletinin merkezinde bulunmaktadır. Birçok sanat eseri ve koleksiyonları içersinde barındıran şehirde barok yapılar göze çarpmaktadır. Doğu Almanya topraklarında bulunan bir şehirdir.
28
Köln Katedrali1200'derde yapımına başlanan ve 600 sene içerisinde bitirilen, Köln'ün en önemli simgelerindendir. Uzun yıllar boyunca yapımı sürmesinden dolayı, Orta Çağın mimari tüm özelliklerini içinde bulunduran harika bir kilisedir.
29
Freiburg im Breisgau
Baden-Württemberg eyaletinin, en büyük 4. şehridir. Almanya'nın en sıcak bölgesidir ve ılıman iklime sahiptir. Şehrin nüfusunun %85'i Frasızca konuşmakta ve kentin çoğu Katoliktir.
Dilara Karaca / NeOldu.com
30