Aldatıldığını Öğrenen Kadının Yapması Gerekenler

02 Haziran 2016

"Erkekler neden aldatıyor?" sorusu, hemen hemen tüm kadınların düşündüğü sorulardan biridir. Ataerkil toplumumuzda şüphesizki erkekler, kadınlardan çok daha üstündür. "Erkek her zaman en iyisini bilir, ne derse doğrudur" mantığı devam ettikçe, erkeklerin övünerek anlattığı aldatma hikayelerini daha çok dinleriz. Kendisini terk etmeyen bir karısı varsa erdemi, ahlakı, ailesini ve çocukların sağlıklı büyümesini asla ve asla düşünmez.
1
Türk erkeğinin tek düşündüğü şey, kişisel zevkleridir ve aldatmanın temelinde de ego bulunmaktadır. Erkekler, kendinden üst seviyedeki kadın ile hayatlarını birleştirdiğinde aldatmaya yöneliyor. Sebebi ise aldattığı kadında kendini ve egosunu tatmin etmesidir. Bu durum ise aldatmayı cazip hale getiriyor.
2
Bir başka aldatma sebebi de, eşlerin kendine gereken özenin göstermemesidir. Bakımı ve ilgiyi evinde göremeyen erkek, direkt olarak çözümü dışarda aramaya başlıyor. Bu söylediklerimiz, erkeklerin geliştirdiği savunma mekanizmaları ve içlerini rahatlatma teknikleridir. Aldatan erkeklerin eskimez sözlerinden biri de "tek gecelik ilişkiydi". Unutulmaması gereken nokta, kadın bu hatayı bir kere affettiyse, erkekler aldatmayı rutin haline getiriyor.
3
Erkekler aldattıklarında, kadında hata aramamak, yargısız infaz da olabilir. Hepimiz billiriz ki, erkekler hayatlarını her zaman düz mantık yaşıyorlar. "Eşim eskisi gibi benimle ilgilenmiyor", "Eşim kendisine gereken özeni göstermiyor" gibi düşünceler ile kendi vicdanlarını rahatlatıyorlar ama ne olursa olsun, kadınların hatalı olduğunu kabul etmek, aldatılması gerektiği anlamına gelmemektedir.
4
"Sadece erkekler aldatır" düşüncesi, kesinlikle eski devirde kaldı. Şimdiki zamanda kadınlar da aldatmaktadır. Kadınların aldatması, erkeklerin aldatmasına göre çok daha tehlikelidir. Kadınlar, duygusal bağ kurdukları erkekler ile birliktelik kurduğundan dolayı tehlike daha da büyümektedir. Mutsuz giden ilişkinin üzerine, hem hayal kırıklığı hem de güvensizlik ortaya çıkmaktadır.
5
Aldatan erkekleri affetmek, sonraki hataya davetiye çıkarabilir de, çıkarmayabilir de... Bu konu ile ilgili kesin bir yargıya varılması doğru değildir. Bir kısım erkekler, affedildikten sonra hatalarından ders çıkarır ve mutluluğunu yaşar. Bir kısmı ise bu affedilmeyi rutin haline getirir.
6
Aldatılan kadın durumundaysanız, yasal hakları öğrenmeniz gerekir. Ayrılmayı aklınıza koyun veya koymayın, bu durumda ilk düşünmeniz gereken şey çocuklarınızdır. Yasal haklarınızı iyi öğrenmeli, süreçteki adımlarınıza dikkat etmelisiniz. Evli değilseniz, kendinizi geriye çekin ve ilişkinizi mutlaka gözden geçirin.
7
Aldatan eşlerin yasal haklarını mutlaka araştırmalısınız. İlk olarak aldatıldığınızı ispat etmeniz ve menevi tazminat davasının, mahkemelerce değerlendirilmesi gerekir. Sizi zarara uğratan her türlü davranış, laf ve söz, manevi tazminat miktarını belirlemektedir. Ne kadar çok zararınız varsa, manevi tazminatınız yükselir.
8
Evlilikteki aldatma durumu en çok çocukları ekilemektedir. Tüm çocuklar için anne ve babaları mükemmeldir. Boşanma gibi bir durum ile karşı karşıya kalan çocuk için hayatındaki tüm kaleler yıkılır ve hayatında kalıcı hasarlar oluşur. Çocuklarınız ile konuşurken çok dikkatli ve hassas olmalısınız.
9
Aldatılma durumunda nasıl davranmanız gerektiğini, ne yapacağınızı ve çocuklarınızı nasıl koruyacağınızı sizlerle buluşturduk. Aldatılmaya maruz kalan kimse, dikkatli ve hassas davranmalıdır.
10