Albert Einstein Hakkında Herkesin Yanlış Bildiği 10 Şey

26 Haziran 2020

Einstein 4 yaşına kadar hiç konuşamadı. Bu nedenle Einstein’ın ailesi zekasından şüphelenmişlerdi.
1
Albert Einstein hakkında matematikten kaldığı söylentisi oldukça yaygındır. Ancak bu bilgi tamamen yanlıştır. Einstein’ın matematik konusunda küçüklüğünden beri çok yetenekliydi. Hatta 12 yaşından itibaren, matematik kuralları yazmaya başladı. Daha 15 yaşına gelmeden diferansiyel ve integral konularında oldukça uzmandı.
2
Einstein, matematik ve fizik alanında oldukça başarılıydı. Ancak yabancı dil konusunda o başarıyı gösteremedi. Bu nedenle İsviçre’deki akademi sınavında yabancı dil yüzünden kaldı.
3
İsviçre’de Politeknik akademisinden mezun olduktan sonra Einstein bir süre işsiz kaldı. Akademi alanında kendine iş arayan Einstein, ümidini kesip patent müfettişi oldu. Müfettiş olduğu zaman yazdığı 4 makale ile bilim dünyasında devrim yaptı. Bu değişiklikler, bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı ve bilim adamları Einstein ile makale üzerine konuşmak istedi.
4
"Ben bir ateist değilim. Kendime bir panteist diyebileceğimi düşünmüyorum. İlgili soru bizim kısıtlı akıllarımız için çok geniş. Biz, pek çok değişik dilde kitapla doldurulmuş bir kütüphaneye giren küçük bir çocuğun durumundayız..."
5
İsrail, Cumhurbaşkanlığı için Einstein’a teklif götürdü. Ancak Einstein bu teklifi doğrudan reddetti.
6
Einstein'ın hafızası ciddi anlamda çok zayıftı. İsim, numara, tarih vb. şeyleri çok çabuk unuturdu.
7
Einstein, Nobel Ödülü’nü İzafiyet Teorisi’nden değil “Fotoelektrik Etkisi Kanunu” keşfinden doğru aldı.
8
Einstein Amerika’ya Amerika yanlısı olduğundan değil, eğitim ve üretim alanında Amerika’nın ona daha çok imkan sağladığı için gitti.
9
Albert Einstein öldükten sonra otopsisini gerçekleştiren doktor, Einstein’ın beynini çalıp, 20 yıl boyunca bir kavanozun içerisinde sakladı. 
10