Aksaray'da Gezilmesi Gereken Yerler

06 Mayıs 2016

Ihlara Vadisi
Şehrin en güzel ve mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Fotoğraf ve doğa severlerin görmesi gereken, adeta cennetten bir köşe olan yeri görmeden şehirden ayrılmayın. 
1
Ağaçaltı Kilisesi
Ihlara Vadisi'nde bulunan kilise, şehrin hem tarihi hem de doğal güzelliklerinden birini insanlar ile buluşturuyor. Mutlaka görülmesi gerekir.
2
Aşıklı Höyük
Şehir merkezinin yaklaşık 25 kilometre uzağında yer alan, Kapadokya bölgesinin tarihinde yer alan önemli yeri mutlaka görmelisiniz.
3
Pürenli Seki Kilisesi
Kapadokya bölgesinin heyecan verici yerlerinden birisidir. Tarihi yapısı ve dikkat çekici mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakıyor.
4
Aziz Gregorius Kilisesi
Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesinde ve tarihi geçmişi olan kilisedir. M.S. 385 senesinde inşa edilen yeri mutlaka görmelisiniz.
5
Ala Kilise
Ihlara Vadisi'nin en özel tarihi mekanlarından biridir. Hristiyanlığın ilk zamanlarında, kayaların oyulması ile ortaya çıkan kilisedir.
6
Bahattin Samanlığı Kilisesi
Aksaray ilinin Belisırma Köyü'nde yer alan önemli kiliselerdendir. Kapadokya'nın tarihinde olan özel yeri görmeden şehirden ayrılmayın.
7
Çatalhöyük
Konya'dan ulaşımın da mümkün olduğu, 9 bin yıl önce yerleşim yeri olan Çatalhöyük'ü mutlaka görmelisiniz.
8
Sultan Hanı
Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından, 1229 senesinde yaptırılmıştır. Anadolu'nun en büyük hanı olarak bilinmektedir.
9
Güzelyurt Evleri
Sağlamlığı ve mimarisi ile Aksaray'ın görülmesi gereken değerlerindendir. Şehire yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınz.
10