Akne Hakkında Bilinen Yanlışlar

16 Temmuz 2020

Akneler sadece bir ergenlik dönemi sorunu değildir. Ergenlik döneminde sık görülmeye başlasa da her yaşta görülebilmektedir. Aknelerin altında yatan sebep hormonlardan kaynaklanabilmektedir.
1
Yağlı ve yoğun kapatıcı özelliğe sahip makyaj ürünleri akne problemine yol açabilmektedir. Bu yüzden cildiniz akne sorununa yatkınsa nemlendiriciniz, makyaj malzemeleriniz ve güneş koruyucu kremleriniz, su bazlı ve nonkomedojenik özellikler olması gerekmektedir.
2
Cildi kurutan ürünler aknelerin geçmesine sebep olmamaktadır. Bu yüzden cilt tipinize uygun ürünler tercih etmelisiniz. 
3
Cildinizi sürekli yıkamak akne sorununu geçirmemektedir. Cildi sık yıkamak, cildin daha fazla yağlanmasına yol açmaktadır. Ayrıca akneli cildi yıkarken ovalamak ve keselemek kesinlikle önerilmemektedir.
4
Güneşlenmek ya da solaryuma gitmek aknelere iyi gelmez. Ancak uygun süre ve zamanlarda güneşlenmek iyi gelebilmektedir fakat uzun süre güneşlenmek ya da solaryum cildin terlemesine ve gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Bu da akne sorununa yol açmaktadır.
5
Akneleri sıkmak, aknelerin iyileşme süresini uzatmaktadır. Ayrıca sıkıldığı zaman iz bırakma olasılığı da yükselmektedir.
6
Akne oluşumuna yediğiniz yiyecekler neden olabilmektedir. Özellikle süt, çikolata ve yağlı besinler akne oluşumunu tetiklemektedir.
7
Akne sorunu strese bağlı olarak artmaktadır. Bu yüzden akne oluşumunu önlemek için stres büyük önem taşımaktadır.
8
Alkol ve sigara cildin yapısını ve kan dolaşımını etkilediği için akne oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.
9
Akne sorunu zaman içerisinde kendiliğinden geçmemektedir. Mutlaka bir tedavi uygulanması gerekir. Bunun için cildin yapısına, yaşa ve akne sorununun yaşandığı süreye uygun ilaçlar verilmektedir.
10