Akne Hakkında Bilinen 10 Yanlış

17 Ağustos 2015

Akne Ergenlik Dönemi Sorunudur
Yanlış: Akne sadece ergenlik dönemi problemi değildir. Her dönemde ve herkeste görülebilir. Akneleri hafife almayın bir dermotoloji uzmanına başvurun. Altında yatan sebepleri mutlaka araştırın.
1
Makyaj Malzemeleri Akne Yapmaz
Yanlış: Makyaj malzemeleri çok yoğun ve sık yapılıyorsa, akne oluşumuna sebep olur. Bu yüzden makyaj malzemelerinde su bazlı ve nonkomedojenik olanlarını tercih etmelisiniz.
2
Cildi Kurutan Ürünler Sivilceleri de Kurutur
Cilt tipinize uygun cilt temizleyicilerini tercih etmelisiniz. Yağlı cildi olanlar jel temizleyici kullanmalıdırlar. Kuru cilde sahip olanlar ise, yumuşak içerikli temizleyicileri tercih etmelidirler. 
3
Akneli Cilt Sık Sık Yıkanmalı
Yanlış: Cildinizin kirli olması akne oluşumunu arttırmaz. Aksine çok sık akneli cildi yıkamak yağ üretimini arttırıp sivilcenin daha da alevlenmesine neden olur.
4
Güneşlenmek Sivilceye İyi Gelir
Yanlış: Kısmi doğru diyebiliriz. Doğru saatlerde güneşlenmek akneye iyi geliyor. Ancak güneşin dozu ve saatleri artarsa çok kötü etki yapabiliyor sivilcelere.
5
Sivilceleri Sıkmak Geçmelerini Sağlar
Yanlış: Sivilceler kesinlikle sıkılmamalıdır. Sivilceyi sıkmak tahrişe ve bakterilerin sayısının artmasına neden oluyor.
6
Akne Oluşumunda Gıdaların Etkisi Yoktur
Yanlış: Yediğimiz besinler sivilce oluşumunu etkiliyor. Örneğin, çikolata, yağlı besinler, süt sivilce oluşumunu arttırıyor.
7
Stres Akne Oluşumunu Etkilemez
Yanlış: Strese bağlı hormonlar sivilce oluşumuna neden oluyor. Bu yüzden stresten uzak durarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz.
8
Sigara Ve Alkol Sivilce Oluşumuna Neden Olmaz
Yanlış: Sigara sivilce oluşumunu etkileyen unsurların başında geliyor. Alkol kullanımında ise içerisinde çok miktarda şeker olduğu için sivilce oluşumunu arttırır.
9
Sivilce Tedavisi Yoktur. Zamanla Geçer
Yanlış: Akne tedavisi mümkündür. Bazı ilaçlarla çok olumlu sonuçlar alınabilir. Ayrıca erken akne tedavisine başlamak sivilce izi ve çukurlarının da engellenmesine yardımcı olur.
10