AIDS Hastalığından Ölen Ünlüler

11 Eylül 2015

Freddie Mercury
Bir zamanlar dünyayı kasıp kavuran Britanyalı rock grubu Quuen'in çılgın solisti Freddie Mercury, AIDS'ten ölen ünlüler arasında en çok hüzünlendiren isim oldu. Hareketli bir hayat tarzı olan Mercury, 1987'de AIDS hastalığına yakalandı. Bu saatten sonra eski bir Mercury olamayan ünlü solist 23 Kasım 1991'de Londra'daki evinde hayatını kaybetti.
1
Anthony Perkins
Sapık filmiyle özdeşleşen ABD’li sinema oyuncusu Anthony Perkins, AIDS hastalığı yüzünden ölen bir diğer isim. Perkins, 12 Eylül 1992 yılında bu hastalık yüzünden hayata gözlerini yumdu. 60 yaşında hayranlarına veda eden Perkins, eserleriyle hâlâ kendinden söz ettirmeyi başaran önemli bir sinema sanatçısı.
2
Rudolf Nureyev
80’li 90’lı yıllarda bale denilince akla ilk gelen isim Rudolf Nureyev’di. Ancak ünlü Tatar asıllı balet, AIDS yüzünden 6 Ocak 1993 yılında hayata gözlerini yumdu.
3
Eazy-E
ABD’li rapçi Eazy-E, 26 Mart 1995’te AIDS’e bağlı olarak yaşamını yitirdi.
4
Arthur Robert Ashe
Kariyerinde başarıdan başarıya koşan ünlü tenisçi Arthur Robert Asha, bir dünya şampiyonluğu, üç Grand Slam şampiyonluğu yaşadı. Geçirdiği bypass ameliyatında verilen kandan bulaşan HIV virüsü onu her şeyden alıkoydu. AIDS ile uzun yıllar mücadele eden ünlü raket, Arthur Ashe Derneğini ve Halk Sağlığı için Arthur Ashe Enstitüsünü kurdu. Ancak 1993 yılının Şubat ayında AIDS’e bağlı olarak gelişen zatürreden hayata gözlerini yumdu.
5
Isaac Asimov
ABD’li yazar ve biyokimyacı birçok eseriyle bilim dünyasına büyük katkılar sağladı. Ancak Asimov, 1983’te geçirdiği bypass ameliyatında verilen kandan bulaşan HIV virüsüyle AIDS’e yakalandı. 6 Nisan 1992’de de bu hastalığından dolayı hayatını kaybetti.
6
Gia Carangi
1970’li 80’li yılların baş döndüren efsane modeli Gia Carangi, hiç beklenmeyen bir anda hayatını kaybetti. Aslında bu ölümü o ve birkaç arkadaşı bekliyordu çünkü kimse onun AIDS olduğunu bilmiyor ve oldukça da iyi görünüyordu. 
7
John C. Holmes
34.3 cmlik penis boyuyla tanınan dünyaca ünlü porno yıldızı John C. Holmes, ömrünün son zamanlarında AIDS’e yakalanarak hayatını kaybetti.
8
Rock Hudson
ABD’nin en ünlü romantik oyuncularından olan Rock Hudson, kariyeri boyunca sayısız eserlerin altına imzasını attı. AIDS’e bağlı olarak ölen ilk ünlü olan Hudson, tüm ülkeyi yasa boğmuştu. Ünlü oyuncu AIDS’ten öldüğü için cenazesi yıkanmayıp yakıldı.
9
Ofra Haza
İsrailli ünlü şarkıcı Ofra Haza, 2000 yılında AIDS’e bağlı olarak organ bozukluklarından hayatını kaybetti. Şarkıcılığının yanı sıra söz yazarlığı ve oyunculuk da yapan Haza, ölümüyle tüm sevenlerini arkasında gözü yaşlı bıraktı.
10