Ağrı'da Gezilmesi Gereken Yerler

19 Nisan 2016

İshak Paşa Sarayı
Gidilmesi biraz zor olmasına rağmen, kesinlikle görülmeye değer yerlerdendir. Dünyanın ilk kalorifer sisteminin kullanıldığı yapılardandır.
1
Ağrı Dağı
Dünyanın en güzel dağlarından biri olan Ağrı Dağı, ülkemizin gurur kaynaklarındandır. İzlemeye doyamayacağınız, tertemiz havasında büyüleneceğiniz bir yerdir. Kesinlikle görülmeli...
2
Urartu Kalesi
Yüksek kayalığın üzerine kurulan bir kaledir. Temiz doğası ve yüzünüzü okşayan rüzgarından etkilenmemek mümkün değil.
3
Noah's Ark Site
Ulaşımı zor olmasına rağmen, kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Havadan görünümü de ayrı bir güzeldir. 
4
Buz Mağaraları
Mağaralara indikçe etkileyici soğukları hissetmeye başlıyorsunuz. Her su damlacığı, kayalıklara doğru düştükçe buz kütlesi haline gelmektedir. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.
5
Meya (Günbuldü) Mağarası
Ağrı'nın Diyadin İlçesinde bulunan mağaradır. Kayalarla oyulmuş tapınak ve ibadethanelerinde değişik inançların izleri görülmektedir. Kesinlikle görülmelidir.
6
Hamur Kümbeti
Osmanlı mimarisinin en farklı yapılarındandır. İlçe merkezinde kurulduğundan dolayı, vadiye hakim durumda bulunan mezalığın ortasında bulunmaktadır.
7
Keşişin Bahçesi
Ağrı'da gezi planlayanların mutlaka görmesi gereken yerlerdendir. Yeşil rengine doyacağınız yer, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Dillere destan olan Aslı ile Kerem hikayesinin geçtiği bölgedir.
8
Diyadin Kaplıcaları
Bikarbonatlı, klorürlü, sülfatlı, kalsiyumlu ve karbondioksitli suyu ile hastalıklara şifa olmaktadır. Romatizma, nöroloji, kemik, kireçlenme, siyatik, cilt ve metabolizma hastalıklarına çare olarak bilinen yer, turizm açısından çok büyük öneme sahiptir.
9
Meya Mağaraları
Ağrı'da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Mağaranın çevresinde tarihi kalıntıları görmek mümkündir. Farklı inançların izine rastlanmaktadır.
10