Adıyaman'da Gezilmesi Gereken Yerler

19 Nisan 2016

Nemrut Dağı
Sabah doğan güneşini görmeden şehirden ayrılmamanız gereken yerlerdendir. İnsanları tarihi ile büyüleyen ve herkesin mutlaka görmesi gereken antik yerlerdendir.
1
Cendere Köprüsü
Adıyaman'da görülmesi gereken tarihi yerlerdendir. Yazın kavurucu sıcaklığından kaçıp serinlemek için ideal yerlerdendir. Romalılar döneminden kalan köprüyü görmeden şehirden ayrılmayın.
2
Pirin Ören Yeri
Adıyaman merkeze yakın olan yerlerdendir. Dolmuş ile varılan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Ziyaret etmeden şehirden ayrılmayın.
3
Adıyaman Müzesi
Şehrin en güzel ve en anlamlı tarihi yerlerindendir. Paleotik Döneme ait kesici ve delicilerin bulunduğu, Kalkolitik döneme ait toprak kalıpların olduğu, Tunç Çağına ait süs eşyaları ve Roma Dönemine ait seramik kapların yer aldığı önemli müzelerdendir.
4
Safvan Bin Muattal Türbesi
Şehrin en önemli ve ilahi yerlerindendir. Kesinlikle ziyaret edilmelidir.
5
Su Gözü
Şehrin en güzel yerlerindendir. Manzarası ve temiz havasında huzur bulacaksınız.
6
Oturakçı Pazarı
Şehir merkezinde bulunan tarihi bir çarşıdır. Adıyaman yöresine ait halı, kilim, çanta ve çok sayıda el sanatlarının satıldığı görülmesi gereken yerlerdendir.
7
Çelikhan İçmesi
Adıyaman Çelikhan ilçesinde bulunan yerdir. Mide, karaciğer, bağırsak, böbrek ve safra kesesi gibi hastalıklara iyi gelen kaynak, kilo vermek isteyenler için de yararlıdır.
8
Gümüşkaya Mağarası
Kayalardan oyma, tünel şeklinde yapılmış olan, şehrin görülmesi gereken yerlerindendir. İl merkezinin güneybatısında bulunmakta ve M.Ö 150 senesinde yapıldığı tahmin edilmektedir.
9
Haydaran Kaya Mezarları
Adıyaman'ın Taşgedik köyünde yer alan, Güneş tanrısı Hellias ve Kraş Antiochos'un mezarlarının yer aldığı, kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerlerdendir.
10