Acı Biberin Faydaları

23 Ekim 2015

Acı biberde bulunan kapsaisin maddesi çok bol miktarda bulunur. Bu madde de vücutta terapatik bir etki gösterir. Terapatik etki vücut için çok faydalıdır.
1
Terapatik etki nedir?
Vücutta hasta olan bölgeleri, sankinleştiren, iyileştiren etki göstermesi demektir. Yani acı biber yediğinizde vücudunuzda terapatik etki görülür. Hasta veya duyarlı olan bölgelerinizin iyileşmesini sağlamış olursunuz.
2
Acı biber içinde bulunan kapsaisin maddesi sayesinde vücuttaki hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle de kanser hücrelerini yok etmesiyle bilinir. Acı biber en çok da akciğer, bağırsak ve kan kanserinde olumlu etkiler oluşturmaktadır.
3
Acı biber kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Tansiyonun dengelenmesini sağlar. Hipertansiyonu dengede tutar.
4
Acı biber sayesinde vücut ısınız artar. Özellikle kışın acı biber yerseniz üşümezsiniz. Eli ve ayakları her zaman soğuk olup üşüyenler özellikle acı biber yemelidir.
5
Acı biberin eklem iltihabı sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Eklem iltihabı olan kişilerin ağrılarının azalmasına neden olur. Bunun dışında zona yüzünden oluşan ağrıların da azalmasına yardımcı olur.
6
Acı biber metabolik hızı arttırır. Metabolizmanın hızının artması demek de kalori yakılması demektir. Yani acı biber zayıflamanıza da yardımcı olur.
7
Acı biber ayrıca bol C vitamini içerir. Hatta limonda bulunan C vitamininden daha çok biberde C vitamini bulunmaktadır.
8
Acı biber çok güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Acı biber hastalıklara karşı savaşır.
9
Diyabet oluşumunu da engeller. Ayrıca diyabetik nöropati tedavisinde acı biber kullanılmaktadır.
10