2. Dünya Savaşının Bittiği Söylenmeyen Asker: Hiroo Onoda

19 Ekim 2015

2. Dünya Savaşı artık yavaş yavaş sonuçlanmaya başlıyordu. İtilaf Devletleri bir bir beyaz bayrağı açıyordu. İtilaf Devletleri içerisine sonradan dahil olan Japonya, beyaz bayraklar çekildikçe savaşta yalnız kalmaya başladı. 
1
Özellikle Amerika ile savaşan Japonya'ya düşman ülkeler teslim olmasını söylüyor ancak Japonya, hiç de teslim olacağa benzemiyordu. 
2
Japon ordu komutanlarının yaptığı savaş değerlendirmesi sonucunda, çevredeki tüm adalara asker gönderildi. Bu askerlere de her zaman o adaların ölümüne savunulmasını emretti.
3
Adada "Gerilla Taktiği" geliştiren Japonya, Amerika'dan hiç beklenmedik bir hamleyle karşılaştı.
4
ABD'nin uzun yıllardır üzerinde çalıştığı, ilk ve son kez Nagasaki'ye atılan atom bombası, Japonya'nın bir anda tüm direncini kırmayı başardı.
5
Atom bombası ile direnci kırılan Japonya, kısa bir zaman sonra askeri gücünü iyice yitirdi.
6
Saldırılara daha fazla katlanamayan Japonya, 2 Eylül 1945'te koşulsuz şartsız teslim olmayı kabul etti.
7
Japonya, yavaş yavaş silah teslimatları ve askeri birliklerin dağıtılmasıyla eli kolu bağlandı.
8
Japonya'nın atom bombası atılmadan önceki Gerilla Taktiği'de artık tamamen bozuldu ve askerler dağıtıldı. Ancak sadece Hiroo Onoda dışında...
9
Savaş bitmeden 9 ay önce Binbaşı Taniguchi, Onoda'yı "haber alma ve gerilla görevi" için Lubang Adası'na tayin etti.
10
Adaya varan Onoda’nın ilk işi bir ekip oluşturmak oldu. Bunun için uzunca incelemeler sonucunda Kinshichi Kozuka, Shoichi Shimada ve Yuichi Akatsu ile adada gerilla direnişi başlattı. 
11
Ancak işin garip olan yanı: haberleşme sağlayacak olan Onoda, Japonya'nın teslim olduğunu yıllarda adada saklanıyorlardı. Bu nedenle Japonya'nın teslim olduğunu bilmiyorlardı.
12
Bu sadece Onoda ve ekibine ait bir durum değildi. İletişim araçlarının yetersizliğinden dolayı birçok adada askerler savaşıyordu.
13
Japonya, adalarda savaşın bittiğini bilmeden hala direnmeye devam eden askerlerine uçaklardan broşürler atarak teslim olduklarını duyurdu. Bu gelen broşürlerin Amerika'nı bir oyunu olarak analiz eden Onoda, teslim olmayı reddeder ve ekibiyle sırt sırta savaşmaya devam etti.  
14
Aradan yıllar geçti ve Onoda'nın ekibinden Yoichi Akatsu, Filipinlilere teslim oldu. ardında Shoichi Shimada'da öldü. Onoda'da adada tek başına kaldı.
15
Savaşmaya hala devam eden Onoda'yı 1972 yılında kaşif Norio Suzuki, tarafından bulundu. Savaşın bittiğine inanmayan Onoda, uzun uğraşlar sonunda, Binbaşı Toughchi'ye teslim olmayı kabul eder. Hatta "Teğmen Onoda, göreve ve emirlerinize hazırdır komutanım" diyerek emekli komutanına teslim oldu.
16
Bu nedenle 2. Dünya Savaşı, Onoda için 1974'te bitse de bu hiçbir zaman onun için problem olmadı.
17
Hiroo Onoda, siyasete kadar birçok işle meşgul olsa da şimdilerde oldukça sakin bir hayat yaşıyor.
18