10 Gizemli Kayıp Şehir

02 Ekim 2020

The City Of The Caesars, Arjantin
Arjantinde bulunan bu antik şehir hakkında somut bir yapı yoktur. Sadece tarihsel kaynaklarda yer alır. Bu yüzden hakkında fazla bilgi bulunmaz. 
1
Angkor, Kamboçya
Kral II. Suryavarman tarafından 12. Yy’da inşa ettirilen tapınak, günümüze kadar sağlam gelmeyi başarmış nadir yapılardandır. Dünya Miras Listesi’nde yer alır.
2
Atlantis
MÖ 9000 bin yıla dayanan bir tarihi olduğuna inanılan Atlantis’in varlığı halen tam olarak kesinleşmemiştir. Uygarlık Antik Yunan filozoflarının kitaplarında bahsetmesiyle günümüze kadar gelmiştir ancak herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.
3
El Dorado, Kolombiya
Altın’dan yapılma şehir olarak efsaneleşmiştir ancak günümüze kadar bir iz bulunamamıştır. Ancak şehri bulmak için geziye çıkan iki araştırmacı efsanenin gerçekleştiği yere yakın altın bir sal buldu. Bu da efsaneyi doğrular nitelikteydi. Ancak araştırmanın devamında herhangi bir ize rastlanmadı.
4
Pompeii, İtalya
İtalya’da bulunan ve yanardağ patlaması sonucu yok olan Pompei 1700 yıl boyunca saklı kalmıştır. Kent 1748 yılında tesadüfen keşfedilmiştir. Unesco’nun, Dünya Miras Liste’sinde olan kent günümüzde İtalyanların en turistik bölgesinden biridir. 
5
Machu Picchu, Peru
İnkalı bir hükümdar tarafından 1450 yıllarında inşa edilmiştir. Sık dağlar ardında kalan bu şehir görülmemiş ve günümüze kadar sağlam gelebilmiştir. Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri kabul edilmiştir. 
6
The Lost City Of Z, Brezilya
Kayıp şehir olarak Brezilya'da ün salan ancak herhangi izine rastlanmamış bir şehirdir. Adına film çekilmiş ve kitap yazılmıştır ancak bulunamamıştır. 
7
Petra, Ürdün
Günümüze kadar gelmeyi başaran nadir eserlerden olan Petra MÖ 400 ile MS 600 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapmıştır. Ardından deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı gözden düşen şehir unutulmuştur. 2007 yılında Dünyanın Yedi Harikası unvanını kazanmıştır.
8
Troya, Türkiye
Ülkemizde Çanakkele il sınırları içerisinde yer alan antik şehirdir. İlyada destanında bahsi geçen Truva Savaşı’nın yapıldığı yer olarak bilinir. 1870 yıllarında amatör bir arkeolog tarafından bulunmuştur. Antik kent 1996 yılından beri Dünya Miras Listesi’ndedir. 
9
Memphis, Mısır
MÖ 3000’li yıllarda, Menes tarafından kurulan bu şehir, eski krallık döneminde Mısır’a başkentlik yapmış ve Akdeniz’in önde gelen şehirlerinden biri sayılmıştır. 
10