Sertleşme Sorunu Nedir, Neden Olur ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Sertleşme Sorunu Nedir, Neden Olur ve Tedavisi Hakkında Bilgi
07.07.201513:44

Sertleşme sorunu şüphesiz ki erkeklerin cinsel hayatını en çok etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Peki çoğu erkeğin karşı karşıya kaldığı sertleşme sorunu nedir ve çözüm yöntemleri nelerdir? İşte cevabı…

Haber güncelleme tarihi 23.03.2019 10:47

Sertleşme sorunu erkeğin cinsel ilişki için gerekli olan isteğinin ve boşalma (ereksiyon) olmaması ya da bu olan ereksiyon halini sürdürememesidir. Böyle bir durumda hem erkek hem de partneri cinsel ilişkiden tatmin olmaz.

Ereksiyon genellikle cinsel ilişki sırasında istemsiz şekilde oluşan bir olaydır. Bu peniste bulunan sinirlerin uyarılmasıyla olur. Uyarılmanın ardından beyin kan pompalanması komutunu verir ve kalp kanı pompalar. Yumuşak haldeki penis kanla dolar ve sertleşme sağlanır. Sertleşme sorunun diğer bir adı ise "iktidarsızlıktır." Sertleşme, halk dilinde sertleşmeme olarak da anılabilir. Cinsel ilişki sonrasında, bu problemden dolayı psikolojik sıkıntılar baş göstere bilir. Bunu engellemek için, testosteronu arttıran, cinsel gücü yükselten ve kolay orgazmı tetikleyen bitkisel yöntemler vardır. İktidarsızlık yani "sertleşme sorunu yaşıyorum. Ne yapabilirim?" diye soranlar bu içerik sayesinde dertlerine çare bulabilirsiniz.

Sertleşme probleminin çözümlerini ararken sizlere sunduğumuz cinsel gücü arttırıcı doğal besinleri mutlaka ama mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Eğer istenilen çareyi bulamazsanız sonrasında tıbbi destek alabilirsiniz. Tabi, bitkisel çözümleri de uzman doktora danışıp uygulamanızı tavsiye ederiz.  

Penisin Yapısı

Penisin içerisinde üç adet silindirik yapı vardır. Bunlardan biri idrar yoludur ve sertleşmeyle alakası yoktur. Diğer iki silindir kanla dolan ve sertleşmeye yardımcı olan bölgelerdir.

Günümüzde erkeklerin %60’ına yakını hayatlarının bir sürecinde bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Sertleşme sorunu hem erkeği hem de eşini olumsuz yönde etkiler. Bazı kişilerde doğal bir süreç olarak yaşlanınca görülen bu sorun bazı kişilerde genç yaşta başlar ve hayatını aksatacak bir hal alır. Böyle durumlarda kişi depresyona bile sürüklenebilir.

Sertleşme Sorunu Nedenleri

Sertleşme sorununu etkileyen iki türlü neden yer almaktadır. Bunlar fiziksel ve psikolojik nedenlerdir? Peki, sertleşme sorununu bu etken nasıl tetiklemektedir? İşte, bu konu hakkımda bilinmesi gereken tüm detaylar...

1. Fiziksel Nedenler

Sertleşme Sorunu Nedenleri Biri De Sigara İçmek

Bu nedenler arasında nöroloji problemler, penis dokusunun zarar görmüş olması, hormonal problemler ve damar problemleri bulunur. Yaşlanma fiziksel nedenler arasındadır. Her organ gibi penis de bir süre geçtikten sonra fonksiyon kaybına uğrar. Aynı zamanda şeker hastalığı, sigara kullanımı, alkol kullanımı da sertleşme sorununa neden olur ve fiziksel nedenler arasında gösterilir.

2. Psikolojik ve Ruhsal Nedenler

Sertleşme Sorunu Nedenleri - Korku ve Utanma

Psikolojik nedenlere bağlı sertleşme sorununun görülme oranı %15’tir.  Bütün sorun kişinin psikolojisinden kaynaklanır. Cinsel bilgi eksikliği, toplum baskısı ve cinsel tabular başlıca nedenler olarak gösterilir. Ayrıca ruhsal neden olarak görülen; heyecan, korku, utanma, telaş da sertleşme problemi yaratabilir.


Sertleşme Sorunu Teşhisi Nasıl Yapılır?

Sertleşme sorununun temelinde çoğunlukla fiziksel neden bulunur. Tedavisi mümkün olan problem için ürolog muayenesine gitmek gerekir.

Sertleşme sorununun köküne inilmeli ve ilk olarak sorunun fiziksel mi yoksa psikolojik mi olduğuna bakılmalıdır. Bunun için öncelikle basit refleks testleri yapılır. Çünkü vücutta bulunan bazı refleksler ile penisin bağlantısı vardır. Ardından alınan kan ile hormon ölçülür. Eğer sorun çıkmazsa nörolojik uygulamalara gidilir. Damarsal bir test uygulanır. Bu test esnasında penise kan pompalayacak ilaç çok küçük bir iğne yardımıyla penise enjekte edilir. Kan penise pompalanır. Bu sırada kanın peniste ne kadar kaldığı ölçülür. Aynı zamanda ultrason yardımı ile peniste bulunan silindirlerde bir kaçak olup olmadığı kontrol edilir. Yapılan testlerin ardından her şey normalse ve bir sorun çıkmamış ise sorun psikolojik nedene bağlanır.


Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sorun fiziksel ise çeşitli tedavi yöntemleri ile problem çözülmeye çalışılır. Başlıca tedavi yöntemleri şunlardır;

1. İlaç Kullanılması (hap, jel, hormon, iğne) ile Tedavi

Penise İğne

Piyasada bulunan ve sertleşmeye yardımcı olan bazı hapların dikkatli ve doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Bazı haplar kalp krizine neden olabilir.Ayrıca küçük bir iğne kullanılarak penise sertleştirici ilaç enjekte edilebilir. Uygulaması kolaydır. Tıpkı şeker hastalarının kullandığı gibi bir enjektör ile direk olarak penise uygulanır. Böylece damarların genişlemesiyle sertleşme sağlanır.

2. Vakum Aletleri ile Tedavi

Sertleşme Problemi Tedavisi - Vakum Aleti

Fanusa benzer bir cihazdır. Sönük halde bulunan penisin üzerine geçirilir ve negatif bir basınç uygulanır. Bu yöntem ile penisteki damarların genişlemesi ve kanın bu bölgeye toplanması sağlanır.

3. Penis ve Kasık Damarı Ameliyatları ile Tedavi

Eğer penis içerisinde bulunan ve kanı tutan silindirlerden ya da damarlardan herhangi birinde patlak var ise doktorunuz ameliyat önerebilir.

4. Penis Protezleri

Penis protezleri sorunu bulunamamış ve tedavi edilememiş hastanın en son çaresidir. Sertleşme sorununu tamamen, kesin ve ömür boyu ortadan kaldırır. Penisin içerisine yerleştirilen protezler ile artık bir tedavi uygulanmasına gerek kalmaz. İki tür protez vardır;

Sertleşme Problemi Tedavisi - Penis Protezi 1

İlk çeşit protezler eğilip, bükülebilir ancak sürekli hafif olarak erekte halde bulunan protezlerdir. Uzmanlar bu tip protezleri ileri ki yaşlarda ve el becerisi çok fazla olmayan hastalara önerir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi - Penis Protezi 2

İkinci çeşit protezler iki ya da üç parçadan olur. Bir pompa yardımıyla şişirilebilir protezlerdir. Bu pompa yumurtalıkların içerisine yerleştirilir. Günümüzde genellikle bu tarz tercih edilir.

Her iki protez türü de ilişki için gerekli sertliği sağlar. Aralarındaki tek fark birinde penisin sönük halde de durabilmesidir. Şişirebilir protezler, diğer protezlere göre 3-4 kat daha pahalıdır. Protezlerin takılmasında yaş farkı yoktur. Sertleşme sorunu yaşayan ve tedaviye cevap vermeyen her hastaya uygulanabilir.

Eğer sorun psikolojik nedenlere bağlıysa doktorunuz sizi psikologa yönlendirecekltir. Burada da gerekli cinsel danışmanlık hizmetinden faydalanmanız gerekir. Cinsel terapiler ile sorunun kaynağı bulunacaktır. Doktorunuzun gerekli görmesi halinde yaşam tarzınız ve stiliniz değiştirilir. Eğer uygulanan tedaviler ile probleme bir çözüm bulunamazsa tek çare penis protezidir. 


Önerilen İçerik: İktidarsızlık Nedir ve Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

NeOldu.com /Sağlık

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
18
143
8
43
15
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.