Serebral Damar Hastalıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Serebral Damar Hastalıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
16.01.201615:16

Beyin damar hastalıkları olarak bilinen serebral damar hastalıkları, beyin damarlarının çeşitli nedenler dolayısıyla geçici veya kalıcı olarak tıkanmasıdır. Bu içeriğimizde serebral damar hastalıkları hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 27.12.2018 09:50

Serebral Damar Hastalıkları Nedir?

Beyin damar hastalıkları veya serebrovasküler hastalıklar olarak da bilinen sereberal damar hastalıkları, beyin damarlarının çeşitli nedenlere bağlı olarak geçici veya kalıcı olacak tıkanması durumunda ortaya çıkan belirtilerdir. Serebral damar hastalıklarında beyin ve beyinciği besleyen şahdamarı ve diğer atardamarlar doğrudan etkilenir. Hayati önem taşıyan bu damarların tıkanması veya daralması sonucunda beyin felci (inme) söz konusu olabilir. Beyin felci olarak bilinen inme geçici olabileceği gibi kalıcı da olabilir. Genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülen serebral damar hastalıkları kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanılan bir durumdur. Yaş bakımından bir değerlendirme yapmak gerekirse orta yaş üzerindeki kişilerde görülmekle birlikte daha ciddi seyretmektedir.

serebral-damar-tikanikligi-002.jpg

Toplumdan topluma farklı görülme sıklığına sahip olan serebral samar hastalıkları, yapılan bir araştırma sonucuna göre ölüme neden olan 3. hastalık olarak nitelendirilirken sakatlık nedeni olarak da 1. sırada yer aldığı belirtilmektedir. Batı dünyasında oldukça sık rastlanılan hastalıklardan biri olan serebral damar hastalıkları bazı ülkelerde yüz binde 120 veya 200 sıklıkta ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ise her yıl 60.000 kişinin serebral damar hastalığına yakalandığı belirtilmektedir. İnme sonucunda hastada bilinç bulanıklığı, konuşma bozukluğu, görme bozukluğu, güçsüzlük, denge kaybı ve felç gözlemlenmektedir. Ancak beyinde meydana gelen tıkanıklık veya kanamaya göre bu belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Etkilenen alanın büyüklüğüne veya küçüklüğüne bağlı olarak hastalığın şiddetinde farklılıklar görülür.

serebral-damar-hastaliklari.jpg

 


Serebral Damar Hastalıkları Neden Olur?

Serebral damar hastalıkları beyin damarlarında meydana gelen tıkanıklık veya kanama sonucunda ortaya çıkmaktadır. Hipertansiyondan obeziteye kadar birçok etkenin etkili rol oynadığı serebral damar hastalıkları, birçok risk faktörü barındırmaktadır. Damar hastalıklarının başlıca nedeni olan hipertansiyon, serebral damar hastalıklarının oluşumunda da etkili bir rol oynamaktadır. Yüksek tansiyon nedeniyle damarlarda plak oluşumu ve daralma gibi hasarlar meydana gelmektedir. Hipertansiyon olarak adlandırılan yüksek kan basıncı damarlarda yırtılmalara neden olarak beyin içi kanamalarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle yüksek tansiyonun sürekli olarak kontrol altında tutulması ve düzenli bir tedavi uygulanması serebral damar hastalıklarına karşı etkili bir önlem niteliğinde olacaktır.

serebral-damar-tikanikligi.jpg

Serebral damar hastalıkları nedenlerinden bir diğeri ise diyabettir. Kan şekerinin dengesiz olması devamlı olarak yüksek seyretmesi nedeniyle damar yapısında ve kan pıhtılaşma fonksiyonlarında çeşitli bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle diyabetli hastaların düzenli olarak doktor kontrolünde olmaları oldukça önemlidir. Aksi halde serebral damar hastalıklarına ait risk grubunda yer alabilirler. Birçok hastalığın tetikleyici noktası olan obezite, serebral damar hastalıklarında da kendini göstermektedir. Dengesiz ve kontrolsüz kilo oranı vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyerek serebral damar hastalıklarına davetliye çıkarabilir. Bu nedenle obezite hastalarının mutlaka doktor kontrolünde kilo vermeleri önerilmektedir.

alkol-ve-sigaranin-zararlari.png

Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Özellikle sigara tüketimi serebravasküler risk faktölerinin başında yer almaktadır. Sigara tüketiminin yanı sıra aşırı alkol tüketimi kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyerek damar duvarının hasar görmesine ve kalp ritim bozukluğuna neden olmaktadır.

beyin-felci.jpg


Serebral Damar Hastalıkları Belirtisi

Belirtiler hastadan hastaya değişkenlik göstermekle birlikte bu farklılıkta beyinde hangi bölgenin etkilendiği büyük önem taşımaktadır. Hasarın beyin dokusunda etkilediği alana göre kol ve bacaklarda güç kaybı, uyuşukluk, konuşma kaybı, çift görme ve denge kaybı gibi belirtiler gözlemlenir. Denge kaybı, uyuşukluk ve konuşma bozukluğu gibi nörolojik belirtilerin yanı sıra aniden meydana gelen çift görme, tek gözde görme kaybı, bilinç kaybı ve peltek konuşma gibi belirtilerin gözlemlenmesi durumunda bir an önce doktora başvurulmalıdır.

  • Geçici baş dönmeleri
  • Görme kayıpları
  • Konuşma bozuklukları
  • Hafıza problemleri
  • Uyuşma ve karıncalaşma
  • Güçsüzlük
  • Denge kaybı
  • Baş ağrısı

serebral-damar-hastaliklari-belirtisi.jpg


Serebral Damar Hastalıkları Tedavisi

Beyin damarlarının geçici veya kalıcı olarak tıkaması şeklinde nitelendirilen serebrovasküler damar hastalıklarının tedavisi hastadan hastaya değişmektedir. Hasta tıkanıklık gerçekleştikten sonra ilk 6 saat içinde hastaneye getirilirse damar açıcı tedavi (tromboliz) uygulanabilir. Ancak hastanın hastaneye geç getirilmesi veya tıkanıklığın kanama nedeniyle oluşması gibi durumlarda tedavi mümkün olmamaktadır.

serebrovaskuler-tedavi.jpg

Serebral damar tıkanıklığı belirtileri gözlemlenen kişilerin vakit kaybetmeden hastaneye getirilmeleri oldukça önemlidir. Bazı vakalarda hasta hastaneye erken getirilse de damar açıcı tedavi uygulanamayabilmektedir. Tedavinin uygulanabilmesi için yapılan tüm tetkik ve muayenelerden olumlu yanıt alınması gerekmektedir. Bunun nedeni unutmayınız ki erken teşhis ve tedavi hayat kurtarır. 

Önerilen İçerik;

► Periferik Damar Hastalıkları Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
2
22
1
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.