Seçim Hükümeti Nedir? Nasıl Kuruluyor?

Seçim Hükümeti Nedir? Nasıl Kuruluyor?
17.08.201509:24

Koailsyon arayışında umutlar tükenmesiyle birlikte ibre erken seçimi gösterecektir. Erken seçime gidilmesi ile ya seçim hükümeti ya da azınlık hükümeti kurulacaktır. Peki, seçim hükümeti nedir, nasıl kuruluyor?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 12:19

7 Haziran seçimleri sonrasında iktidar olarak bir parti çıkmamış ve bundan dolayı da 45 günlük koalisyon arayışları başlamıştı. 45 günün dolmasıyla birlikte, koalisyon kurulamazsa erken seçimin yolu gözüküyor. Erken seçime gitme aşamasında seçim hükümeti veya azınlık hükümeti seçenekleri üzerinde geçici bir hükümet kurulacak ve seçime bu şekilde gidilecektir.

 

Seçim Hükümeti Nedir?

Seçim hükümeti 45 günlük yasal süreçte hükümetin kurulmaması halinde ve Meclis seçim kararı aldığı taktirde oluşturuluyor. Peki ama seçim hükümeti nedir, şu ana kadar seçim hükümeti hiç kuruldu mu?

Seçim hükümeti meclise giren partilerin vekil sayılarına göre bakanlık dağılımı yapılarak oluşturuluyor. Bakanlık teklifini kabul etmeyenlerin yerine dışarıdan da bakan atanabiliniyor.

bakanlar kurulu

Anayasa “Seçim Hükümeti”ni Şöyle Tanımlıyor:

116’ncı madde gereğince seçimlerin yenilenmesine yani erken seçimin olmasına karar verilmesi halinde bakanlar kurulu çekilir ve cumhurbaşkanı geçici olarak bakanlar kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atar.

Geçici bakanlar kuruluna, adalet, içişleri ve ulaştırma bakanları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki veya meclis dışındaki bağımsızlardan olmak üzere, siyasi partilerin oranlarına göre ayrılıyor. Partilerin meclisteki milletvekili sayılarına göre belirleniyor bakan sayısı.

Siyasi parti gruplarından alınacak üye sayısını Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı tespit ederek başbakana bildirir. Teklif edilen bakanlığı kabul etmeyen ya da çekilen partilerin yerine, Türkiye Büyük Millet Meclisi içinde ya da dışarıdan bağımsızlar atanır.

Geçici bakanlar kurulu, yenileme kararının Resmi Gazete’de ilanından itibaren beş gün içinde kurulur.

Geçici olarak seçilen bakanlar kurulu için güvenoyuna başvurulmuyor.

Geçici olarak kurulan bakanlar kurulu seçim süresince ve yeni meclis toplanıncaya kadar vazife görür.

Türkiye'de Seçim Hükümeti

Türkiye'de şu ana kadar hiç seçim hükümeti kurulmamıştır. Hep bu durumlarda azınlık hükümeti kurulması tercih edilmiştir. Azınlık hükümeti çoğunluk elde etmeyen partinin dışardan başka parti tarafından desteklenmesidir. Öyle görülüyor ki şu anda ibreler Seçim Hükümeti oluşturma yönünde ve en kısa zamanda da erken seçime gidilecektir.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.