Satrancın Tarihi

Satrancın Tarihi
28.05.201512:03

Karşılıklı hamleler arasında sessizce geçen düşünme sürelerinin oyuncuları ve kimi zaman da izleyenleri heyecanlandırdığı oyunun tarihini öğrenmeye ne dersiniz? Satranç sevenler buraya!

Haber güncelleme tarihi 21.07.2017 11:41

Zekâ oyunu olan satranç, dünya çapında bir spor olarak kabul edilmektedir. Satranç kenarları 8'er haneli kare bir tahta üzerinde oyuna özel taşlarla oynanır. İki oyuncu olduğu için taşlar iki farklı renktedir ve her oyuncu için 16 tanedir. Satranç tahtasının her karesi de iki farklı rengin yan yana dizilmesiyle oluşur ve taşlar bir vezir, bir şah, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondur.

Oyunda amaç karşı tarafı mat etmektir. Bu hamle yapıldığı zaman "şah mat" denir. Şah tehlike altındayken etrafındaki karelerden herhangi birine gidemiyorsa mat olmuş demektir. Bir şah tehdit edilirken "Şah!" denir.

Satrançta hamle yaparken iki tane önemli strateji vardır. Birincisi yaptığımız hamle ile birkaç hamle sonra ne hedefliyoruz? İkincisi yaptığımız hamle ile karşımıza bir tehlike çıkıyor mu? Her hamlede bu iki düşünce tekrar ederek oynanmalıdır. Yani birkaç hamle sonra yapılmak istenen hamleden yani amaçtan daha öncesinde karşılaşılan bir tehlike yüzünden vazgeçilebilir.

satranç

Oyunun bazı küçük kurallarını sıralarsak:

- Bir piyon karşı tarafın ilk sırasına kadar ilerlerse şahtan değersiz istenilen herhangi bir taşa tercih edilebilir. Oyunun gidişatına göre karar verilse de genellikle vezir tercih edilmektedir.

- Beraberlik teklif eden bir oyuncunun teklifini diğer oyuncu da kabul ederse oyun sonlandırılabilir.

- Bir oyuncu oyunda mağlubiyeti kabul edip oyunu bitirebilir. 

- Her bir piyon ilk açılışta iki hamle gidebilir. Piyon düz ilerler ama çapraz yer.

- At L şeklinde gider.

- Fil ileri ve geri doğru çapraz gider.

- Kale sağa, sola, öne, arkaya ilerler.

- Vezir sağa, sola, öne, arkaya ve çapraz ilerler.

- Şah sadece etrafındaki karelere (her adımda bir kareye) gidebilir.

- Rok: Şah ve kalenin hareket etmesine izin verilen tek hamledir ve yer değiştirirler. Ancak ikisinin de daha önce hareket etmemiş olması gerekmektedir.

Mısır piramitlerindeki kabartmalar satrancın M.Ö. 2000'li yıllarda oynandığını gösteriyor ancak M.S.6.yy'da Hindistan'da ortaya çıkmıştır. Daha sonra Avrupa'ya yayıldığında kraliyet oyunu diye adlandırılmıştır. Satranç turnuvasında ilk resmi şampiyon Wilhelm Steinitz'tir. 1924'te Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) kurulmuştur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
6
6
3
2
1
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.