Şaşırtıcı Çalışma Alışkanlıklarına Sahip 5 Tarihi Kişi

Herkes çalışacağı ortamın konforuna ne şartlarda çalışacağına özen gösterir önem verir. Kimi sessiz ortamda rahat hisseder, kimi gürültülü ortama aldırış etmez herkes için farklılık gösterir bu durum.
Şaşırtıcı Çalışma Alışkanlıklarına Sahip 5 Tarihi Kişi

Söz konusu Tarihe adını yazdırmış kişiler olunca onlar nasıl ne şartlarda çalışıyor merak ediyor musunuz? İşte o kişiler;


1. Charles Dickens

charles-dickens-001.jpg

"İki Şehrin Hikayesi" adlı kitabın yazarı Charles Dickens çalışmak için sessizlik, uygun şartlar gibi koşulları sonuna kadar yaşayan isimlerdendir. Tamamen sesiz bir ortamda çalışmak isteyen Dickens, seyahat etmek zorunda kalsa bile otel odasını kendi çalışma şartlarına uygun olarak düzenliyor ve tüm malzemelerini de yanında götürüyordu. Çalışmasını tamamladıktan sonra her gün 3 saat yürürdü. Bir diğer takıntısı ise yatağının her zaman kuzeye dönük olmasıydı.


2. Ludwig Van Beethoven

beethoven-002.jpg

Beethoven günlerini çoğunlukla yürüyüş yaparak geçiriyordu. Yürüyüşlerin yaratıcılığını arttırdığını düşünen Beethoven, ilhan geldiğinde aklına gelen notaları hemen not defterine hızlıca not alırdı. Bir diğer çalışma ortamı da banyosuydu. Banyo yaparken de eserleri yazabiliyordu. Kısacası Beethoven bir iş yapmıyordu, bir iş yaparken başka bir sürü daha iş yapabiliyordu.


3. Marcel Proust

marcel2.jpg

20’inci yüzyılın şüphesiz en büyük yazarlarından olan Marcel Proust, çalışma saatlerini en asgari seviyeye indirmek için her şeyi yapıyordu. 10 sayfa yazdıktan sonra bile kendimi bitmiş hissediyorum gibi ifadeler kullanan yazar, 3000 sayfalık ölümsüz eseri "Kayıp Zamanın İzinde" yi bitirdi. Eğer çalışmaya başlayacaksa 3 veya 4 e kadar uyuyan yazar daha sonra kalkıp kahvesini içip kahvaltısını yapıp çalışmaya öyle başlıyordu.


4. Salvador Dali

salvador-dali-004.jpg

Salvador Dali, uyuyunca hemen uyanabileceği, gerçeklikle rüya arasındaki mesafeyi kısaltmak için bir düzenek hazırlamıştı. Uyuyacağı zaman elinde bulunan anahtar uyuduğu anda başına düşüyor ve böylece uyuyacağı anda hayal ettklerini kaydedebiliyordu. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ressamlarından biri olmanın yolu, bu sıfata denk benzersizlikte bir çalışma alışkanlığı olmadan mümkün olamazdı zaten.


5. Demosthenes

demosthenes-001.jpg

Katı çalışma şartlarına sahip bir diğer usta Demosthenes’dir. Evden dışarı çıkmamak için kendine değişik bir yöntem bulmuştur. Saçlarının yarısını kestirmiş ve böylece dışarıdaki gözlerden korunmak için de hiç dışarı çıkmadan evde çalışmalarına devam etmiştir. Demosthenes’in çalışması örnek seviyededir.

Önerilen İçerik; Ünlü Filozoflardan Meşhur Felsefi Sözler

Neoldu.com

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum