Şaşılık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Şaşılık Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
14.09.201518:41

Her iki gözün veya tek bir gözün diğer göz ile paralelliğini kaybetmesi sonucunda oluşan göz kaymalarına şaşılık denmektedir. Peki şaşılığın belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hadi hep birlikte bunlara göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 10:40

Şaşılık Nedir?

Her yaşta tedavi edilebilen bir göz rahatsızlığı olan şaşışılık, iki gözün farklı yönlere doğru bakmasıdır. Gözlerin biri karşı izaya bakarken diğeri yukarı, aşağıya, dışa veya içeri doğru bakmaktadır. Kısacası gözlerin paralel bakmamasıdır. Hemen hemen her yaşta gözlemenebilen göz kayması, kız ve erkek çocuklarda aynı sıklıkta görülmektedir. Her iki gözde de 6’şar adet kas bulunmaktadır. Bu kaslar gözün hareketini sağlar. Birlikte ve uyum içinde çalışan bu kaslar sağlıklı bir şekilde göz hareketlerinin tamamlanmasına yardımcı olur. Ancak kaslardan birinin veya bir kaçının görevini yapamaz hale gelmesi şaşılık oluşmasına neden olur. Şaşılık durumunda farklı yönlere doğru bakan gözler beyne iki faklı görüntü göndermektedir. Kayma bulunan gözün gönderdiği görüntü reddedilerek sağlıklı gözün iletisi kabul edilir. Bu durumda kişide derinlik hissi zamanla kaybolur. Şaşılık, gözlerin birinde veya ikisinde meydana gelen kuvvet azlığı veya fazlalığı gözün başka bir yöne doğru kaymasına neden olur. Şaşılık gözlemlenen çocuklar gözlerinin doğru yönde durması için kendilerince bir baş pozisyonu geliştirirler. Tedavi edilmeyen şaşılıklar zamanla göz tembelliğine neden olur. Kayma bulunan gözde zaman içinde görmede azalma meydana gelir ve göz tembelliği gelişir. Şaşılığın en temel belirtisi gözde meydana gelen kaymalardır. Yetişkinlerde göz kaymasına ek olarak çift görme gibi sorunlar meydana gelirken çocuklarda derinlik hissinin kaybı olduğu gözlemlenir. Şaşılık tek gözde meydana gelebileceği gibi bazı durumlarda iki gözde de görülmektedir. Tedavisinin olmasına karşılık şaşılık tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir. Erkenden farkedilen ve tedavi edilen şaşılıklarda kalıcı sorunlar en aza indirilir. Ancak tedavi edilmeyen şaşılıklar estetik açısından hoş bir görünüm kazandırmayacağı gibi çocukta kalıcı görme kayıplığı veya görme azlığı gibi sorunlara neden olur.

sasilik-.jpg


Şaşılık Neden Olur?

Şaşılık birçok nedene bağlı olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere göz hareketini sağlayan kaslardan birinin veya birkaçının görevini yerine getirememesi durumunda gözde kayma yani şaşılık meydana gelir. Ancak birçok konuda ve hastalıkta etkili bir rol oynayan genetik faktörler şaşılıktada etkin bir rol oynamaktadır. Genetik faktörlerin yanı sıra havale, erken doğum, travma veya diğer ateşli hastalıklar şaşılığa neden olabilir. Ancak genetik faktörler ve hastalıklar haricinde oluşan şaşılıklar 2 yaşından sonra ise göz bozuklukları nedeniyle oluştuğu söylenebilir. Ancak iki yaşından önce genetik faktörlerden veya farklı faktörlerden dolayı meydana gelen şaşılıkların ilk 3 ay farkedilmesi oldukça zordur. 3-4 ay sonunda gözlerin pozisyonlarının belirginleşmesiyle şaşılık durumu farkedilebilir hale gelir. Beyinde meydana gelen sorunlar şaşılığa neden olan ve tetikleyen başlıca unsurlardandır. Beyni direk olarak etkileyen hastalıklar, göz kaslarını ve merkezi sinir sistemini olumsuz yönde etkileyerek göz kaymasına yani şaşılığa neden olur. İleri ki yaşlarda şeker hastalığının ve tansiyonun yükselmesi durumunda göze gelen sinirler olumsuz yönde etkilenerek bu sinirlerde felç oluşması söz konusu olabilir. Erken teşhis ve tedavi felç nedeniyle meydana gelen şaşılığın kalıcılığı konusunda etkin bir rol oynamaktadır.

sasilik-testi-.jpg


Şaşılık Belirtileri

 • Çift görme
 • Göz sulanması
 • Tek veya çift gözde kayma
 • Bulanık görme
 • Baş ağrısı
 • Göz ağrısı
 • Baş veya yüzün belli bir yöne doğru dönük olması
 • Derinlik hissinin kaybolması
 • Üç boyutlu görüntünün kaybolması

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık tedavisinde birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. Öncelikle şaşılığa neden olan faktör belirlenmeli ve nedene göre bir tedavi yöntemi belirlenmelidir. Şaşılık her yaşta görülebileceği gibi her yaşta tedavisi mümkün olan bir problemdir. Şaşılığın tedavileri şunlardır;


Gözlük

Özellikle 2 yaş sonrasında meydana gelen ve görme kusurlarına bağlı olarak gelişen şaşılıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak gözlük kullanımı ile şaşılık önemli ölçüde düzelme gösterir. Prizmalı gözlüklerin kullanılması küçük kaymaların tedavisinde kullanılırken çift görme problemini de ortadan kaldırmaktadır.

sasilik-gozlugu.jpg


Göz Egzersizleri

Okuma sırasında veya çalışırken gözün gereken performansı göstermemesi nedeniyle uygulanan bir tedavi yöntemidir. Doktorun önerdiği egzersizler uygulanarak etkili bir iyileşme sağlanır. Bu egzersizler kapama, CAM ve özel cihazlarla yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile görme yeteneğinin kuvvetlendirilmesi sağlanırken aynı zamanda kaybedilen derinlik hissinin yeniden kazanımı sağlanır.

goz-egzersizleri.jpg


Botoks Tedavisi

Genellikle felç nedeniyle meydana gelmiş şaşılıkların tedavisinde botoks tedavisi kullanılmaktadır. Felç ve guatr hastalığı nedeniyle meydana gelen göz kaymaları tedavisinde sıkça kullanılan yöntemlerden biri de botokstur. Uygulanan ameliyat tedavisinin ardından sonuç alınamamış ise botoks tedavisi uygulanabilir. Kaymaya neden olan göz kasına botilinum enjekte edilerek her iki göz ile paralellik sağlanır. Botoks tedavisi 6 ay içerisinde etki göstermektedir.

botoks.Jpeg


Cerrahi Tedavi

Göz kaslarında meydana gelen uyumsuzluk nedeniyle meydana gelen göz kaymalarının tedavisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ameliyat ile göz kaslarının birbiri ile uyumu sağlanarak şaşılık ortadan kaldırılır. Hasta ameliyattan bir gün sonra günlük rutin işlerini yapmaya devam edebilir. 

cerrahi-tedavi-002.jpg


Önerilen İçerik; Konjonktivit Hastalığı Nedir?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
4
1
0
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.