• DOLAR5,4738-0.18
 • EURO6,19210.03
 • ALTIN212,758-0.03
 • BIST93.2870.62

Sarı Nokta Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Sarı Nokta Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Ciddi göz hastalıklarından biri olan sarı nokta hastalığı, yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen ve körlüğe neden olan bir hastalıktır.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 11:00

SARI NOKTA (MAKULA DEJENERASYONU) NEDİR?

Sarı nokta hastalığı; diğer bir adıyla makula dejenerasyonu, ciddi bir göz hastalığıdır. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen sarı nokta hastalığı yaşın ilerlemesiyle birlikte kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. Görme merkezinde meydana gelen bu hastalık görme kaybına neden olması durumda yeniden görme yetisinin kazandırılması mümkün değildir.

Bir retina hastalığı olan sarı nokta genellikle 55 yaş ve sonrasında görülmektedir. Genetik faktörlerinde etkili bir rol oynadığı makula dejenerasyonunda sigara ve ultraviole ışınları gibi faktörlerde oldukça etkilidir. Bu nedenle 55 yaş sonrasında bireylerin herhangi bir görme kaybı veya orta noktayı görememe gibi şikayetleri söz konusu olursa bir an önce doktora başvurmaları önerilmektedir.

 

sari-nokta-hastaligi-.jpg

 

Makula olarak adlandırılan kısım gözün arka kısmında bulunan retina merkezidir. Retinanın bütününe oranla oldukça küçük bir yer kaplayan makula, detay görüşlerden sorumludur. Daha küçük ve detaylı görüntülerin görünmesini kolaylaştıran makula, yaşa bağlı olarak dejenerasyona uğrar ve görme kayıplarına yol açar.

Sarı nokta hastalığının başlıca nedeni yaştır. Yaşın haricinde sağlıksız beslenme, sigara ve genetik faktörler makula dejenerasyonu tetikleyen başlıca etkenlerdendir. Genellikle 50-55 yaş sonrasında görülen makula dejenerayonu hipertansiyon, yüksek kolesterol, şişmanlık ve uzun süre güneş ışığına maruz kalınması durumunda daha genç yaştaki bireylerde de görülme riski artmaktadır.

 

SARI NOKTA TİPLERİ 

Kuru Tip : Sinsice ilerleyen bir tip olmakla birlikte daha uzun süre görme kayıplarına neden olmaktadır. Retina tabakasının altında biriken yaplı meteryaller sonucunda meydana gelir.

Yaş Tip : Kuru tip sarı nokta hastalığına oranla daha az sıklıkla görülmekle birlikte ani görme kayıplarına neden olmaktadır. Bozuk kılcak damarların makulaya ulaşması sonucunda ani görme kayıpları meydana gelir.

sari-nokta-hastaligi-tipleri-.jpg

 

SARI NOKTA HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Kişinin yaşam kalitesinin önemli bir ölçüde etkileyen sarı nokta hastalığı, zamanla kısmi veya kalıcı körlüğe neden olarak bireyin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Sinsice ilerleyen makula dejenerasyonu görme kayıpları ve bozuklukları, renklerde bozulmalar, bulanık  ve sisli görme gibi sorunlara neden olur.

İlerleyen sarı noktalığı kişinin yardım almadan sokağa çıkmasını, bilgisayar, telefon ve araba kullanmasını zorlaştırarak yardım ihtiyacı hissetmesine neden olur. Görme kayıplarının başlaması durumunda okuma ve yazma gibi eylemleri gerçekleştirmede zorlanırlar ve bir süre sonra okuyamaz ve yazamaz hale gelirler.  Sarı nokta hastalığının başlıca belirtilerini sıramak gerekirse;

 • Görme kaybı
 • Göz önünde karartılar
 • Görme kalitesinde bozulmalar
 • Renklerde bozukluklar
 • Nesne veya çizgileri eğri ve kırıkmış gibi görme
 • Bulanık ve sisli görme gibi belirtiler söz konusudur.

 

makula-dejenerasyonu-belirtileri-.jpg

 

SARI NOKTA HASTALIĞI TEŞHİSİ

Öncelikle sarı nokta hastalığı ile ilgili en çok sorulan bir soruyu yanıtlamak gerekirse; sarı nokta hastalığının oluşmasını önlemek henüz kesin bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Sarı nokta hastalığının oluşmasını önleyen kesin bir tedavi yöntemi olmamasına karşın sağlıklı beslenmek, sigaradan uzak durmak ve %100 UV korumalı güneş gözlüğü kullanmak gibi faktörler hastalığın ilerlemesini yavaşlatarak etkilerini azaltabilir.

Vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmek antioksidan bir etki sağlayacağından dolayı kuru tip sarı nokta hastalığından yaş tip sarı nokta hastalığına geçişi azalttığı gözlemlenmiştir. Uzmanlar, sarı nokta hastalığına karşı A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko bakımından zengin besinlerle beslenilmesini önermektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi sarı nokta hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis ile hastalığı tetikleyen unsurlar ortadan kaldırılarak hastalığın daha yavaş ilerlemesi ve etkilerinin azaltılması sağlanabilir.

Belirtilerin erkenden farkedilmesi veya düzenli olarak göz kontrollerinin yapılması durumunda ortaya çıkan sarı nokta hastalığında bir uzmana başvurulması gerekli önlem ve tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

goz-muayenesi--002.jpg

SARI NOKTA HASTALIĞI TEDAVİSİ

Kuru tip sarı nokta hastalığında kesin bir tedavi yöntemi henüz mevcut değildir. Ancak kuru tip sarı nokta hastalığının yaş tipe dönüşmesini engellemek için çeşitli önlemler alınır. Özellikle Amsler testi (kareli kağıt testi) hasta tarafından her gün düzenli olarak yapılmalı ve hastalığın ilerleme süreci gözlemlenmelidir. Çizgilerde meydana gelen bozukluklar her geçen gün artıyor veya değişkenlik gösteriyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Kuru tip sarı nokta hastalığında koruyucu tedavi yöntemi uygulanırken yaş tip sarı nokta hastalığında ilaç tedavisine başvurulmaktadır. İğne veya fotodinamik tedavileri ile hastanın şikayetlerinin azaltılması amaçlanmaktadır. 4 veya 6 haftalık aralıklarla uygulanan iğne tedavisi FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylı olmakla birlikte hastanın şikayetlerini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Sarı nokta hastalığının tedavi edilmemesi durumunda ciddi anlamda görme kayıpları söz konusu olabilir. %95 oranında azalma görülen görme kabiliyeti körlük olarak nitelendirilmektedir. Görme kaybının artması durumunda zamanla karşısındaki kişinin yüzünü görmekte zorluk çekerken kol ve bacaklarını görebilir. Okuma ve yazma gibi eylemleri gerçekleştirmekte oldukça zorlanırlar.

amsler-grid-testi.jpg

 

AMSLER GRİD TESTİ

40 yaş ve üzerindeki herkesin düzenli olarak bu testi yapmaları önerilmektedir. Sarı nokta hastalığında erken teşhis bakımından oldukça önemli olan amsler grid testini evde kendiniz her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Amsler Grid Testi Nasıl uygulanır?

 • Teste başlamadan önce normalde kullandığınız lens veya gözlüğü takınız.
 • Testi uyguladığınız ortamın aydınlık olmasına özen gösterin ve 30-40 cm mesafede karşısına oturun.
 • Elinizle bir gözünüzü kapattıktan sonra diğer gözünüzle ortadaki siyah noktaya odaklanın. Şemadaki en büyük karenin 4 köşesini görüp göremediğinize dikkat edin.
 • Aynı testi diğer gözünüze de uygulayınız.
 • Çizgilerde kırılma, dalgalanma ve bulanıklık mevcut ise sarı nokta hastalığı şüphesi ile bir önce uzmana başvurmalısınız. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.