Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal Gerçeklik Nedir?
13.05.201520:49

Sanal gerçeklik teknolojisi nedir? Bu teknoloji ile neler yapılabilir? Sanal gerçeklik hakkında detaylı bilgileri sizin için hazırladığımız makalemizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 25.09.2018 17:04

Sanal gerçeklik, bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlara verilen isimdir. Yani sanal ortamda görseller ile tecrübeler edinme olarak da tanımlanabilir. Son dönemde neredeyse her gün duyduğumuz sanal gerçeklik gözlüklerinin temelleri eskilere dayanıyor. İlk olarak 1968 yılında ortaya çıkan gözlükler büyük ve ağır olmasıyla insanların pek ilgisini çekmemiştir. Bilim kurgu filmlerinde sık sık gördüğümüz sanal dünya kavramı Oculus Rift, Microsoft, Sony gibi firmaların son geliştirilen cihazları ile çok yakında hayatımıza girecek diyebiliriz.

Günümüz teknolojisinin imkanlarıyla geliştirilen sanal gerçeklik gözlükleri kullandıkları hareket sensörleriyle kafa hareketlerini kusursuz şekilde algılamakta ve gözlüğü takan kişilerde gerçek dünyadaymış hissini yaşamalarını sağlamaktadır. Bu gözlükler arasında en gelişmiş olanı diyebileceğimiz Oculus Rift, çeşitli konularda çoktan kullanılmaya başlandı bile.

sanal-gerceklik-3.jpg

Film ve oyun endüstrisi bunların başında geliyor.  Oculus Rift’ e göre geliştirilen oyunlar ile kullanıcı kendini oyunun içinde hissediyor. Ayaklarının altında hareket eden bir eklenti ile yürüme koşma ya da sörf, kayak gibi aktiviteleri daha içindeymiş gibi gerçekleştirebiliyor. Aynı şekilde film endüstri de yakın gelecekte buna uygun filmler ile kullanıcıya 360 derece görüntü sağlayarak kendisini sahnelerin tam ortasında hissetmesini sağlayacak çalışmalar yürütüyor.

Bu teknolojinin kullanıldığı diğer bir alan ise askeri eğitim ve tatbikatlar. Tehlikeli ve maliyetli eğitimleri bu gözlükler ile uygulayarak avantaj sağlanmış oluyor. Savaş ortamı ve zor şartlar simule edilerek askerlerin bu durumlarla karşılaşmaları ve tecrübe kazanmaları sağlanıyor.

sanal-gerceklik-kolaj.jpg

Eğitim Sanal Mı Oluyor?

Oculus Rift’ in hali hazırda kullanıldığı ve geliştirilmeye devam ettiği alanların bir tanesi de eğitim. Eğitim alanında yürütülen projeler ile öğrencilerin okula gitmelerine gerek kalmadan sınıftaymış gibi derslerini tamamlamasına olanak sağlanmaya çalışılıyor. Bunu sadece sınıf olarak düşünmemek gerekiyor. Örneğin öğrenciler biyoloji dersinde inceleyecekleri bitki veya hayvanları sanal ortamda inceleyerek deneyim kazanabilecekler. Tarih dersinde geçmiş zaman içinde yolculuk yaparak o tarih ortamında olayları gözlemleyebilecekler. Coğrafya dersinde dünyanın herhangi bir bölgesinde incelemeler yapabilecekler. Bu örnekler böyle çoğaltılabilir. Öğrencilerin bizzat olayların içinde yer aldığı bir eğitim sistemi için bu teknoloji geliştirilmeye devam ediliyor.

Sağlık sektörü için de projeler geliştiriliyor. Doktorlar riskli ameliyatlar için pratik yapabilecekler. Dünyanın öbür ucundaki ameliyatları sanki oradaymış gibi izleyip takip edebilecekler. Psikolojik rahatsızlığı olan kişilerin tedavisi için yine bu cihazlar kullanılacak. Fobisi olan kişilerin bu korkularını yenmeleri için yine bu teknolojiden yararlanılacak.

Bir diğer kullanım alanı da internet alışverişleri ve konserler... İnsanlar oturduğu yerden beğendikleri bir evi, arabayı, oteli vs. detaylıca inceleyip alabilecekler. Sanal bir dükkana girip alışverişlerini yapabilecekler ya da istedikleri konseri en önden izleme imkanına sahip olabilecekler.

Sanal gerçekliğin insan hayatına faydalarından bazılarını saydık. Ama bir de perdenin arkasına bakmak lazım. İnsanlar istedikleri gibi kurguladıkları bu sanal hayata alıştıkları zaman gerçek dünyada geçmek isteyebilirler. Ya da kötü niyetli kişiler insanları etkileri altına alabilirler ve hatta onları esir ederek gerçek dünyada mı sanal dünyada mı olduklarını anlamalarına engel olabilirler. Tabi bu kötü senaryolar için kanunlarla veya kısıtlamalarla mutlaka önlemler alınacaktır.

Kötü insanlar ve kötü düşünceler hep olacaktır lakin böyle bir teknolojinin hayatımıza katacağı artılar büyük olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.