Saluki (Gazal Tazısı) Köpek Bakımı ve Özellikleri

En eski köpek ırkları arasında yer alan Saluki diğer bir ismiyle Gazal Tazısı hakkında merak edilenleri cevapladık. Dünyanın en pahalı köpeklerinden biri olan Saluki cinsi köpek bakımı ve özellikleri...
Saluki (Gazal Tazısı) Köpek Bakımı ve Özellikleri

Saluki Köpek Cinsi Hakkında Merak Edilenler

Saluki Köpek Cinsi

Gazal Tazısı olarak da bilinen Saluki, oldukça eski bir köpek cinsidir. Mısır’ın simgesi haline gelmiş bu köpek adını oldukça esrarengiz bir hikayeden almaktadır. Orta Çağ’da ortadan kaybolan Saluki kentinin ismidir. Antik Mısır’da ki eserlerde ve meralarda sıklıkla görülen bu köpek, firavunların mumyalandığı şekilde mumyalanarak gömüldüğü söylenmektedir. Bu köpeklerin mumyalanmış kalıntılarına da Mısır’da rastlanılmıştır. Ayrıca Saluki köpeği inanışa göre Bedeviler tarafından kutsal sayılmıştır. Allah’ın onlara gönderdiği bir hediye olduğu düşüncesi ile her daim el üstünde tutulmuş ve satılmasına izin verilmemiştir.

Saluki son derece başarılı bir avcı olması ile bilinmektedir. Çölde inanılmaz hızlı hareketleri ile tanınan tür tavşan, tilki ve geyik avlamak içinde kullanılmıştır. İyi bir av köpeği olarak her daim ödüllendirilmiş olan Saluki köpeği ait olduğu coğrafya nedeniyle sıcak havalara son derece dayanıklı bir kürke sahiptir.


Saluki Köpek Kişiliği

Saluki Köpek Cinsi

Saluki iyi huylu ve duyarlı bir köpektir. Kibar ve sevgi doludur ancak göstermez. Bu sadık köpek tek bir kişiye bağlanabilir. Çok küçük olmayan ve saygılı çocuklarla anlaşabilir. İtilip kakılmayacak kadar narindir. Irk çok sert disipline gelmez. Sevgi ve tutarlı bir metotla eğitilmelidir. İtaatkar değildir ve alınmadan önce bu iyi bilinmelidir. Duyarlı ve arkadaş canlısı olsa da ailesi ile bile mesafelidir. Dominant insanlara karşı oldukça çekinik davranırlar. Diğer köpeklere karşı oyuncudur. Saluki en iyi başka bir Saluki ile arkadaşlık yapar. İyi huylu ve sakin arkadaşlardır ve iyi birer bekçi köpeğidir. İnsanlara karşı saldırgan olmasa da köpek dışındaki küçük hayvanları kovalayıp öldürme güdüleri güçlüdür.

Av güdülerini kontrol altında tutmak için eğitim gerekebilir ancak bir iki istisna dışında tamamen avlanmalarını engellemek mümkün olmamıştır. Sonuç olarak kuş, kobay ya da tavşan gibi ev hayvanları ile birlikte beslenmemelidir. Kedinin kendi içgüdüsel yeteneklerine bırakılırsa kedilerle yaşayabilir. Saluki apartman hayatı için tavsiye edilmez. Ev içinde hareketsiz olsa da bir bahçeye gereksinim duyar. Ev içinde genelde uyur. Sıcak iklimde daha mutludur.


Saluki Köpeği Sağlık Durumu

Saluki Köpek Cinsi

Saluki köpeği küçük bedeni ve fit duruşu ile bir hayli sağlıklı bir görünüme sahiptir. Köpeğinizin her daim uzun ömürlü olması için kişisel bakım ihtiyaçlarını düzenli olarak gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Öte yandan Saluki köpeğinin yaşamsal faaliyetlerini en üst düzeyde tutabilmek için her daim kaliteli köpek maması ve yaşına uygun mama tüketimi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca vücut-kilo endeksine göre diyet maması da kullanılması gerekebilir.

Yapılan araştırmalar neticesinde Saluki köpeğinin ortalama yaşam beklentisi 10 ile 12 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Her daim sağlıklı olduğundan emin olmak için düzenli veteriner hekim kontrolü önemlidir. Ayrıca Saluki köpeğinin doğuştan gelen bazı kalıtsal hastalıklara sahip olma riskine karşı kontrollü olmanızda fayda var.


Saluki Köpek Görünümü

Saluki Köpek Cinsi

Saluki'nin görünümü tam bir denge ve zerafet bütünüdür. Son sürat hareket ederken alışılmadık bir görünümleri vardır; dört ayak da yerden aynı anda kesilir. İnce ve tazı görünümü kuyruk ve kulak uçlarındaki tüylerle tamamlanır. Nadir de olsa bu uzun tüylerin olmadığı kısa tüylü bir çeşidi de vardır. Kısa tüylü olanı genellikle biraz daha kalındır. Tüyler siyah ve ten rengi, sarı, beyaz, krem rengi, altın sarısı ve kızıl olabilir. Alnında beyaz lekesi olan Salukiler'de Bedeviler "Allah'ın öpücüğü" olduğuna inanır. Başı dar ve orantılıdır. Burna doğru sivrilir. Kulaklar uzun ve sarkıktır. İri gözleri ya açık ya da koyu kahverengidir. Saluki'nin boynu zarif ve esnektir. Sert araziden korunması için parmak araları sık tüylerle kaplıdır.


Saluki Köpek Bakımı

Saluki Köpek Cinsi

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi Saluki köpeğinin de sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için bakım oldukça önemlidir. Köpeğinizin bakım uygulamalarını yaparken düzenli tarama ölü tüylerden kolayca arınmasına yardımcı olmaktadır. Tüy uzunluğu ve yapısına göre Saluki köpeğini günlük yada haftalık olarak tarayabilirsiniz. Öte yandan köpeğinizin patilerinin sağlıklı kalması için düzenli tırnak kesimi yapmalısınız. Bu uygulamaları köpek kuaförü merkezinde gerçekleştirebilirsiniz.

Saluki köpeği bakım uygulamalarında ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı diş fırçalama önerilmektedir. Ayrıca açık alanda zehirli otlara karşı her daim dikkatli olmanız gerekmektedir. Köpeğinizin mikrop ve parazitlere karşı korunması için düzenli aşı uygulamaları yaptırınız. Aşı uygulaması bağışıklık sistemini kuvvetlendireceği gibi vücut direncini de arttırmaktadır. Son olarak Saluki köpeğinizin her daim fit kalması için düzenli egzersiz ihtiyacını gidermeyi ihmal etmeyiniz.


Saluki Köpeği Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Saluki Köpek Cinsi

Saluki köpeği çevresine karşı her daim nazik olması ile bilinmektedir. Hal böyle olunca çocuklara karşı inanılmaz anlayışlı olduğu söylenmektedir. Onların çevresinde olmaktan ve oyunlar oynamaktan hoşlandığı bilinir. İyi sosyalleşmiş Saluki köpeği çevresindeki diğer evcillerle iyi geçindiği görülmektedir. Özellikle aynı ortamı paylaşması durumunda sıkı arkadaşlıklar kurabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.