Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler
16.11.201514:23

Sağlıklı bir cilt için ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız tam size göre. İşte sağlıklı ve parlak bir cilt için uymanız gereken kuralları sizler için derledik. Hadi hep birlikte sağlıklı bir cilt için neler yapmalıyız göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 07.10.2020 10:32

 Dış görünüşümüzün en temel noktası şüphesiz ki cildimizdir. Cilt sağlığı ve güzelliği genel sağlığımızın en önemli göstergelerinden biridir. Genetik faktörlerin cilt yapımıza etkisi büyüktür fakat cildimizin görüntüsü aynı zamanda yaşam biçimimiz, duygusal durumumuz ve beslenme alışkanlıklarımızdan da etkilenmektedir. 

saglikli-cilt.gif


Sağlıklı Bir Cilt İçin Tavsiyeler

Sağlıklı ve mükemmel bir cilde sahip olmak aslında sanıldığı kadar zor değildir. Günlük hayatta dikkat edeceğiniz birkaç basit kural, sağlıklı ve mükemmel cilde ulaşmamız için yardımcı olacaktır.

Cilt Sağlığı

Sağlıklı bir cilde kavuşabilmeniz için öncelikle dikkat etmeniz gerekenler: 

 • Su için
 • Cildinizi nemlendirin
 • Makyajınızı temizleyin
 • Düzenli uyuyun
 • Sigara içmeyin
 • Cildinizdeki sivilce ve siyah noktaları bilinçsizce sıkmayın
 • Cildinizi ovalamadan dairesel ve yumuşak hareketlerle yıkayın
 • Sağlıklı gıdalar tüketin
 • Güneşlenirken uzmanların tavsiyelerine uyun
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Stresten uzak durun
 • Cildinize özel bakımlar yapın

Cilt Tipinizi Belirleyin

Birçok insan bu konuda çok bilgisizdir. Oysaki her insanın kendine özgü bir cilt tipi vardır. Cilt tipinizi bilerek bakım yaptığınız zaman hem cilt sorunlarınız azalır hem de kısa sürede sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün olmaktadır.

cilt-tipleri-002.jpg

1. Karma Cilt

Karma cildin özellikleri, alın, burun ve çene bölgelerini kapsayan T bölgesinin oldukça yağlı, göz çevresi ve yanakların ise çok kuru olmasıdır. Karma cilt bakımında, öncelikle sabah yüzünüzü bol ılık suyla yıkadıktan sonra T bölgesini temizleyici kremlerle bakım yapmanız gerekmektedir. Makyajda ise sıvı fondöten kullanmanız önerilir. 

2. Yağlı Cilt

Yağlı ciltler sürekli olarak parlamaktadır. Gözeneklerin kapalı olmasından dolayı, ciltte akne ve sivilce oluşumu görülebilmektedir. Yağlı cilt bakımında, her sabah yüzünüzü ılık suyla yıkayıp duruladıktan sonra salistik asit içeren ürünlerle yüzünüzü temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca haftada bir kere yağlı ciltler için hazırlanan maskeleri yüzünüze uygulayın.

3. Kuru Cilt

Cilt ihtiyacı olan yağı üretemediği için kuru ve gergin olur. Cilt kuru olduğundan cilt hassaslığı fazladır. Bu yüzden özellikle yanaklarda sivilce görülebilmektedir. Kuru cilt tipinin bakımında, sabahları ılık suyla yıkadığınız ve yumuşak hareketlerle kuruladığınız cildinize alkol içermeyen ürünlerle temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Cildinizin nem dengesi için kuru cilt tipine uygun nemlendirici ürünler kullanmalısınız. Ayrıca makyaj yaparken de krem fondöten kullanmalı, rujunuzda nemlendirici bulunmasına özen göstermelisiniz.

4. Normal Cilt

Cildin sadece gerekli olan yağ miktarını ürettiği cilt tipidir. Akşam üstü T bölgesi biraz yağlanabilir. Ara sıra yanaklarda görülen kurumalar siyah noktaların oluşumuna sebep olabilmektedir. Normal cilt tipinin bakımında, cildinizin günlük temizliğini ihmal etmemeniz tavsiye edilmektedir.


1. Cildinizi Nemlendirin

Yaşınız ne olursa olsun, cildinin mutlaka neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle öncelikle gün içerisinde bol miktarda su içmeniz önerilir. Bütün bunların yanı sıra nemlendirici kullanmak da, cildin nem dengesini sağlamak için önerilmektedir. Ancak, nemlendirici kullanırken cilt tipinize uygun içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.

Cildinizi Nemlendirin


2. Cilt Temizliğini İhmal Etmeyin

Cilt temizliği, cildin daha parlak ve genç görünmesi için önemlidir. Ancak cilt temizliği yaparken her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmamak gerekir. Özellikle gece yatmadan yapacağınız cilt temizliği, sabah kalktığınız cildinizin daha güzel ve parlak görünmesine neden olacaktır.


2. 1. Tonik Kullanımı

Cilteki gözeneklerinin sıkılaşması ve cildin daha parlak bir görünüme sahip olması için cilt toniği oldukça önemlidir. Her gün gece yatmadan önce veya sabah kalktığınız da cildinize tonik yaparsanız faydalarını zamanla görürsünüz. Toniğin cilde faydaları kısa şu şekildedir:

 • Makyaj, kir ve toz kalıntılarını ciltten derinlemesine temizler.
 • Cildin erken yaşlanmasını önler ve sıkılaştırır.
 • Cildin daha canlı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur. 

Tonik ve Peeling Uygulamaları


2. 2. Peeling Uygulamaları

Cildinizin pürüzsüz görünmesinin en pratik yolu peeling yapmaktır. Düzenli olarak haftada 2 defa peeling yapmak ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesini ve pürüzsüz genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Ancak çok sık ve sert peeling uygulamak, cildin doğal neminin yok olmasına ve cildinizin zarar görmesine sebep olur. Bu sebeple peeling işlemi haftada en az 1 defa en çok 2 defa uygulanmalıdır. Cilde peeling uygulamanın faydaları kısaca şöyledir:

 • Peeiling işlemi ile ciltteki ölü derileri temizler, ciltte hasar görmüş olan derininde yok edilesi sayesinde, sağlıklı cilt derisi ortaya çıkar.
 • Peeling işlemi ile sürekli olarak canlı hücreler cilt yüzeyine çıkacağından cilt lekeleri zamanla yok olur.
 • Peeling ile cilt problemlerinizin köküne kadar inilerek kesin çözüm bulup sorunu ortadan kaldırılabilirsiniz.
 • Düzenli peeling uygulaması sayesinde, ciltteki kan dolaşımı hızlanır. Bu da daha sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlamaktadır.
 • Peeling uygulaması sonucunda, cilt gözeneklerinin sıkışması, siyah nokta ve sivilce problemlerinin ortadan kalması gibi olumlu gelişmeler sayılabilir.

peeling-uygulamalari.jpg


3. Güneşten Korunun

Günümüzde bronz bir tene sahip olmak önemli bir güzellik göstergesidir fakat ister güneşte ister solaryumda olsun bilinçsizce bronzlaşma cilde ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle güneşlenirken uzmanların tavsiyelerine uyulması gerekir. Güneşin zararlı ışınlarını engelleyen koruyucu bakım ürünlerini kullanmak oldukça önem arz etmektedir. Güneşin dik geldiği 10 ve 14 saatleri arasında güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmayınız. Ayrıca yüzünüzü her 2 saatte bir korumaya almayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bilinçsizce güneşlenme ciltte erken yaşlanma, kırışıklık, kuruluk ve lekelenmelere neden olacaktır.

Cilt Sağlığı İçin Güneşten Korunma


4. Cildinizi Çok Sık Yıkamayın

Temiz bir cilde sahip olmak çok önemli bir durumdur. Ancak cilt çok sık yıkandığında kurur ve tahriş olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar cildinizi sadece sabah kalktığınızda ve akşam yatarken cildinizi yıkamanızı tavsiye etmektedir. Günün geri kalan zamanlarında ise cildinizi ılık bir su ve yumuşal bir havluyla silmeniz yeterli olacaktır.

Cildinizi Çok Sık Yıkamayın


5. Makyajla Uyumayın

Yorgun bir günün ardından yatağa girmeden önce yapacağınız en iyi şey yüzünüzü yıkamak ve makyaj atıklarından kurtulmaktır. Cildiniz siz uyurken kendini yenilediği için makyajla uyumak cildinize ciddi zararlar verebilir. Ne kadar yorgun olursanız olun asla makyajlıyken yatağa girmeyin.

Makyajla Uyumanın Cilde Zararları


6. Makyaj Malzemelerinize Dikkat Edin

Makyaj malzemesi alırken içerisindeki maddelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Üzerinde "nonacnegenic, nonkomedojenik" gibi ibareler olanlar, aknelere neden olmazken aynı zamanda cilt gözeneklerini de kapatmazlar. Bu nedenle daha çok bu tür malzemeler almaya dikkat edin. Ayrıca makyaj malzemelerinde çok fazla dikkat edilmese de son kullanma tarihlerini kontrol etmek oldukça önemlidir.

Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


7. Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Cildin yenilenmesini sağlayan en önemli şeylerden biri de düzenli uyumaktır. Uyku sırasında tüm organlarımız gibi cildimiz de dinlenir ve yenilenir. Bu nedenle günde en azından 6-7 saat uyuyun. İyi bir uyku için erken yatmak ve erken kalkmak kadar önemli hiçbir şey yoktur. Ayrıca yastık seçimi uyunulan yerin kalitesi de iyi bir uyku için olmazsa olmazlardandır. İster yüz egzersizleri olsun istersen tüm vücut egzersizi olsun, düzenli egzersiz dolaşımı artırır, cildin kırışmasını önlemektedir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. İyi bir uyku ve düzenli egzersizin yanında iyi bir beslenme sağlam bir vücut ve mükemmel bir cilt için olmazsa olmazdır. Her zaman için taze, işlenmemiş, uygun pişirilmiş gıdalar tercih etmeye çalışın. Aşırı tuzlu yiyecekler katkılı besinler, yağlı katıklar size zarar verecektir. Bu tür besinleri tüketirken ölçülü olmayı unutmayın.

Cilt Sağlığı İçin Uyu Düzeni

Önerilen İçerik; Mutfağınızda Bulabileceğiniz 10 Etkili Cilt Bakım Malzemesi

 

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
3
2
2
2
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.