Şafak Pavey Kimdir? Kariyeri ve Siyasi Hayatı

CHP İstanbul Milletvekili olan Şafak Pavey, 10 Temmuz 1976'da Ankara'da doğdu. Şafak Pavey hakkında detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.
Şafak Pavey Kimdir? Kariyeri ve Siyasi Hayatı

İnsan hakları, insani yardım ve küresel barış konularındaki çalışmalarıyla kim olduğu merak edilen Şafak Pavey, başarılı bir köşe yazarı, diplomat ve siyasetçidir. 10 Temmuz 1976 tarihinde Ankara'da Şahin Önal (öğretmen) ve Ayşe Önal'ın (gazeteci) kızı olarak dünyaya gelen Şafak Pavey, eski TBMM Başkanvekilidir.

Eğitim ve Kariyer Hayatı

Şafak Pavey Kimdir?

İlkokulu Gebze'de, ortaokulu Şişli'de ve liseyi Nazilli'de tamamladı.

Bilkent Üniversitesi'nde siyaset bilimi okurken, İngiliz müzisyen Paul Pavey ile tanıştı ve 1995 yılında İstanbul'da evlendi.

İş nedeniyle Zürih'e taşındı ve burada sinema öğrenimi görmeye başladı. Ancak, 1996 yılında Zürih Merkez Tren İstasyonu'nda geçirdiği kazada sol kolunu ve bacağını kaybetti.

1997 yılında eşinden boşandı ve Londra'ya gitti. Westminster Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve Avrupa politikaları bölümünden mezun olduktan sonra, Londra Ekonomi Okulu'nda milliyetçilik ve etnik kökenler üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Öğrencilik döneminde, Operation Black Vote gibi siyahi azınlıkların oy hakkını savunan bir grupta staj yaparak, Agos gazetesinde yazılar yazdı.

Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Arapça/Farsça gibi dillere hakim ve uluslararası işaret dili ile de konuşabilmektedir.

3 kitap ve makalelerinin yanında çok sayıda belgesel filme imza attı. "Eşit Hayat Hakkı", "Tasarımda İnsani Düşünce" ve "Erişilebilirlik" hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibi oldu.

Siyasi Hayatı

Şafak Pavey Kimdir?

2011 yılında Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. Bölge 5. sıradan milletvekili olarak seçildikten sonra, Türkiye Büyük Millet Meclisi XXIV, XXV ve XXVI döneminde İstanbul milletvekili olarak görev yapmıştır.

Aynı zamanda, Türkiye-Güney Kore ve Türkiye-Norveç Parlamentolararası Dostluk Grupları'nın üyesi ve başkanvekili olarak görev almıştır.

2012 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Merkez Yönetim Kurulu'nda Doğa Hakları ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

2015 yılında CHP grubu tarafından Meclis Başkanvekili seçildi ancak 2017 yılında sağlık sorunları gerekçesiyle milletvekilliğinden istifa etmiştir.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.