Rüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
19.01.201616:25

Hayatımızın önemli bir bölümünü uykuda geçiririz. Bu nedenle rüyaların önemi aslında düşündüğümüzden fazladır. Peki ama rüyalar hakkında gerçekten ne biliyoruz. İşte rüyalar hakkında bilinmesi gereken gerçekleri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 08.04.2020 11:27

Rüyalar kişinin uykusundaki en derin halinde görülmektedir. Ortalama olarak her insan uykusunun yaklaşık 2 saatini rüya görerek geçirmektedir. Gördüğümüz bu rüyaları bilinç altındaki nedenlere ya da gelecek hakkında çeşitli sinyaller verdiği düşünülmektedir. Tabiki her rüya çıkacak diye bir şey yoktur. Ancak rüyalar çoğu zaman gelecek hakkında sinyal verebilmektedir.

Hayatımızın önemli bir bölümü oluşturan rüyalar hakkında bilinmesi gereken birçok ayrıntı bulunmaktadır. İşte rüyalar hakkında merak edilen ilginç bilgileri sizler için bir araya getirdik.

rüya


Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler

 • Uyandıktan sonra 5 dakika içerisinde gördüğümüz rüyaların yaklaşık % 50'sini unuturuz. 10 dakika içerisinde ise % 90'ını unuturuz.
 • Bilinenin aksine görme engelliler de rüya görebilmektedir. Özellikle görme yeteneğine sahip olup, daha sonra kaybetmiş olan kişiler rüya görmeye devam etmektedir. Doğuştan görme engelli olan kişiler daha çok ses, koku ve his üzerine kurulu olan rüyalar görebilmektedir.
 • Herkes rüya görmektedir. Ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirmiyorsa, ben hiç rüya görmem diyen herkes aslında rüya görmektedir. Rüya görmediğini söyleyen kişiler genellikle rüyalarını çok çabuk unutan kişilerdir.
 • Rüyanızda daha önce hiç görmediğiniz birini gördüğünüzü düşünüyorsanız aslında o kişi ile daha önce karşılaşmışsınızdır. Tanımadığınızı düşündüğünüz kişiler muhtemelen günlük hayatta karşılaştığını onlarca insandan biridir.
 • Rüyalar genellikle bilinçaltından oluşmaktadır. Bu nedenle ifade ettiğiniz şey ile rüyanızda gördüğünüz şey arasında farklılık olabilmektedir.
 • Günlük hayatınızda son derece normal, mutlu bir insan olabilirsiniz. Ancak rüyalarda negatif duygular daha fazla alan işgal ettiği için stresli rüyalar görebilirsiniz.
 • Bir gecede görebileceğiniz rüya sayısı maksimum 7'dir. Ortalama her insanın bir gecede gördüğü rüya sayısı 4-7 arası değişmektedir. Bu da toplam 2 saati kapsamaktadır.
 • Yapılan pek çok deney sonucunda hayvanların da rüya görebildiği ortaya çıkmıştır. Hayvanlar, uyku esnasında insanlar ile aynı beyin dalgalarını yaymaktadır. Zaten evcil hayvan besleyen kişiler de hayvanlarının rüya gördüklerini gözlemleyebilirler.

Rüyalar ve Bilinmeyenleri

 • Derin uykuya geçtiğimiz zaman beynimizdeki sistem, vücudumuzun hareket etmesini engellemektedir. Bu sistem rüyadan uyandığımız zaman devreden çıkmaz ise uyku felci (karabasan) dediğimiz durum yaşanmaktadır.
 • Rüyalarımız gerçek hayat ile paralel çalışmaktadır. Örneğin; siz rüya görürken gerçekte biri keman çalıyorsa, rüyanızda kendinizi klasik müzik konserinde görebilirsiniz.
 • Horladığınız zaman rüya göremeyeceğinize dair bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu durumun herhangi bir bilimsel kanıtı bulunmamaktadır.
 • Yapılan araştırmalara göre hiçbir fiziksel aktiviteniz olmasa bile rüya görürken orgazm olabilirsiniz. 

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler


Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

 • Rüyalar Sembolik Anlamlar Taşımaktadır 

Rüyalar özellikle bir konu ile ilgili ise sembolik anlamlar taşımaktadır. Bu konu analiz edilerek ortaya çıkmıştır. 

 • Erkekler ve Kadınların Rüyaları Farklılık Gösterir

Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görmektedir. Erkekler rüyalarının % 70'inde erkekleri görmektedir. Kadınlarda ise bu oran genellikle eşittir. Ayrıca erkeklerin rüyaları daha agresif iken kadınların rüyaları daha sakindir.

 • Rüyalar Geleceği Gösterir

İnsanlar rüyalarının en az bir kere çıktığını söylemektedir. Bu konuda kesin olarak bilinen bilimsel bir veri olmasa da insanların % 68'si rüyaların gelecekten haber verdiğini düşünmektedir.

 • Rüya Süreleri

Rüya görme süremizin uzun olduğunu düşünsek de, rüyalarımız aslında o kadar uzun değildir. Rüyalar ortalama 3 saniye kadar sürmektedir.

uyurken-tuhaf-gercekler.jpg

 • Bazı İnsanlar Siyah Beyaz Rüya Görmektedir

Araştırmalara göre insanların yaklaşık % 12'si rüyalarını siyah beyaz görmektedir. Ancak bu oran renkli televizyonların hayatımıza girmesi ile % 4.4'e düşmüştür.


NeOldu.com / Rüya Tabirleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
247
166
96
60
86
46
211
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.