Rüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
19.01.201616:25

Hayatımızın önemli bir bölümünü uykuda geçirdiğimiz için rüyalar çok önemlidir. Bu yazımızda rüyalar hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 25.05.2022 12:17

Rüyalar kişinin uykusundaki en derin halinde görülmektedir. Ortalama olarak her insan uykusunun yaklaşık 2 saatini rüya görerek geçirmektedir. Gördüğümüz bu rüyaların bilinç altındaki nedenler ya da gelecek hakkında olabileceği düşünülmektedir. Tabi ki her rüya çıkacak diye bir şey yoktur. Ancak rüyalar çoğu zaman gelecek hakkında sinyal verebilmektedir.

Hayatımızın önemli bir bölümü oluşturan rüyalar hakkında bilinmesi gereken birçok ayrıntı bulunmaktadır. Bu içeriğimizde bunlardan en ilginç olanlarını bir araya getirdik.

Rüyalar Hakkında İlginç Bilgiler

rüyalar hakkında bilinmesi gerekenler

Uyandıktan sonra 5 dakika içerisinde gördüğümüz rüyaların yaklaşık %50'sini unuturuz. 10 dakika içerisinde ise %90'ını unuturuz.

Bilinenin aksine görme engelliler de rüya görebilmektedir. Özellikle görme yeteneğine sahip olup, daha sonra kaybetmiş olan kişiler rüya görmeye devam etmektedir. Doğuştan görme engelli olan kişiler daha çok ses, koku ve his üzerine kurulu olan rüyalar görebilmektedir.

Herkes rüya görmektedir. Ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirmiyorsa, ben hiç rüya görmem diyen herkes aslında rüya görmektedir. Rüya görmediğini söyleyen kişiler genellikle rüyalarını çok çabuk unutan kişilerdir.

rüyalar hakkında bilinmesi gerekenler

Rüyanızda daha önce hiç görmediğiniz birini gördüğünüzü düşünüyorsanız aslında o kişi ile daha önce karşılaşmışsınızdır. Tanımadığınızı düşündüğünüz kişiler muhtemelen günlük hayatta karşılaştığınız onlarca insandan biridir.

Rüyalar genellikle bilinçaltından oluşmaktadır. Bu nedenle ifade ettiğiniz şey ile rüyanızda gördüğünüz şey arasında farklılık olabilmektedir.

Günlük hayatınızda son derece normal, mutlu bir insan olabilirsiniz. Ancak rüyalarda negatif duygular daha fazla alan işgal ettiği için stresli rüyalar görebilirsiniz.

rüyalar hakkında bilinmesi gerekenler

Bir gecede görebileceğiniz rüya sayısı maksimum 7'dir. Ortalama her insanın bir gecede gördüğü rüya sayısı 4-7 arasında değişmektedir. Bu da toplam 2 saati kapsamaktadır.

Yapılan pek çok deney sonucunda hayvanların da rüya görebildiği ortaya çıkmıştır. Hayvanlar, uyku esnasında insanlar ile aynı beyin dalgalarını yaymaktadır. Zaten evcil hayvan besleyen kişiler de hayvanlarının rüya gördüklerini gözlemleyebilirler.

Derin uykuya geçtiğimiz zaman beynimizdeki sistem, vücudumuzun hareket etmesini engellemektedir. Bu sistem rüyadan uyandığımız zaman devreden çıkmaz ise uyku felci (karabasan) dediğimiz durum yaşanmaktadır.

rüyalar hakkında bilinmesi gerekenler

Rüyalarımız gerçek hayat ile paralel çalışmaktadır. Örneğin; siz rüya görürken gerçekte biri keman çalıyorsa, rüyanızda kendinizi klasik müzik konserinde görebilirsiniz.

Horladığınız zaman rüya göremeyeceğinize dair bir kanı bulunmaktadır. Ancak bu durumun herhangi bir bilimsel kanıtı bulunmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre hiçbir fiziksel aktiviteniz olmasa bile rüya görürken orgazm olabilirsiniz.

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Rüyalarımız oldukça karmaşık olan imajların birleşimidir. Bu yüzden de rüyalar hakkında bilmediğimizi gerçekler bulunuyor. Dilerseniz gelin bu gerçekleri detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Rüyalar Sembolik Anlamlar Taşımaktadır

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Rüyalar özellikle bir konu ile ilgili ise sembolik anlamlar taşımaktadır. Bu konu analiz edilerek ortaya çıkmıştır.

2. Erkekler ve Kadınların Rüyaları Farklılık Gösterir

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Kadınlar ve erkekler farklı şekillerde rüya görmektedir. Erkekler rüyalarının % 70'inde erkekleri görmektedir. Kadınlarda ise bu oran genellikle eşittir. Ayrıca erkeklerin rüyaları daha agresif iken kadınların rüyaları daha sakindir.

3. Rüyalar Geleceği Gösterir

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

İnsanlar rüyalarının en az bir kere çıktığını söylemektedir. Bu konuda kesin olarak bilinen bilimsel bir veri olmasa da insanların % 68'si rüyaların gelecekten haber verdiğini düşünmektedir.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için "Rüyada Bir Sonraki Günü Görmek Mümkün Mü?" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

4. Rüya Süreleri

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler

Rüya görme süremizin uzun olduğunu düşünsek de, rüyalarımız aslında o kadar uzun değildir. Rüyalar ortalama 3 saniye kadar sürmektedir.

5. Bazı İnsanlar Siyah Beyaz Rüya Görmektedir

Araştırmalara göre insanların yaklaşık % 12'si rüyalarını siyah beyaz görmektedir. Ancak bu oran renkli televizyonların hayatımıza girmesi ile % 4.4'e düşmüştür.

Rüyalar hakkında bilinmeyen gerçekler bunlardı. Dilerseniz "Uyurken Yaşadığımız Tuhaf Gerçekler" adlı içeriğimize göz atarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5253
337
1468
79
97
61
212
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.