Rusya’nın Müthiş Efsanesi; Bir Günde Taş Kesen Orman

Rusya’nın Müthiş Efsanesi; Bir Günde Taş Kesen Orman
07.09.201514:26

Rusya’daki Lena’nın Taş Ormanı kimilerine göre bir efsanenin gerçeğe dönüşmüş yansıması, kimine göre de Paleozoik dönemin en nadide örneğidir. İşte sizlere fotoğraflarla birlikte bu muhteşem efsaneyi anlatacağız.

Haber güncelleme tarihi 20.07.2017 16:57

Rusya’nın Sibirya bölgesindeki Yakutya’nın güneyinde bulunan, Lena nehrinin kıyı boyunca 40 km. uzanan taş ormanları, 100 ile 200 metre yüksekliğinde gökdeleni andıran kayalarla çevrili bir doğal güzelliktir. Uzaktan baktığınız zaman bir duvar gibi görünen bu taş ormanı yakından baktığınızda hayretler içinde kalabileceğiniz bir güzelliğe sahiptir.

taş ormanı

Lena’nın Taş Ormanı, turistler için oldukça ulaşılması zor bir yerdedir. Sibirya’da henüz medeniyetin buluşmadığı bir yerde yer alıyor. Rusya’nın başkenti Moskova’ya gittiğiniz zaman bu güzelliği de görmek istiyorsanız 3 günlük bir yolculuk daha yapmanız gerekecektir. Moskova’ya ulaştığınız zaman Taş ormanlarını görmek isterseniz orada sizleri bu güzelliklere götürecek yerliler bulunuyor. Lena’nın Taş Sütunları’na 500 dolar gibi bir ücretle ulaşabilirsiniz. Botla yapılan bu yolculuk 3 gün sürüyor. Bu uzun yolculuk göreceğiniz bu güzel manzaraya değer.

taş ormanı

Organik dünyanın oluşumu hakkında da bu taşlardan alınan örneklerle ortaya çıkıyor. Hayata dair birçok bilgi veren bu fosilli taşlar görüntüsüyle insanı büyülüyor. Sütunların birbirinden farklı olduğu bu güzel yerde güneşin doğuşunu ve batışını izlemek ise bir harika.

taş ormanı

Birçok ressamın tablosunu andıran bu manzarayı görmüş Rus Jeolog günlüğünde şu şekilde tanımlamıştır; “Bir kez bunları görmüş olan biri, gördüklerini kalbinde ve anılarında hiçbir zaman silmeyecektir.”

Efsaneye Göre Taş Bir Günde Kesildi

taş ormanı

Efsaneler insanlar tarafından yaşatılan ve gönülden gönüle akan bir ırmaktır. Sürekli yeşerir ve budaklanır.

Rivayete göre;  Eskiden Lena nehrinin kıyısında görkemli, koskoca bir saray varmış. Bu saray yerli halka dehşet saçan bir ejderhaya aitti. Ejderha günün birinde güzel bir kızı kaçırıp bu sarayda saklar. Nişanlısı olan genç, sevgilisini kurtarmak için ejderha ile savaşarak onu öldürür. Sonrasında bu saray, cesur genç ve güzel nişanlısının taş halini alır. Lena’nın taş sütunları böyle oluştuğu söylenir.

Bilim İnsanlarına Göre;

Yüz milyonlarca yıl önce Yakutya ormanlarının yerinde bir deniz vardı. O dönemlerde yeryüzünde büyük değişimler yaşanıyordu. Değişen bu jeoloji yapı sonucu deniz dibi Lena nehrinin kıyıları boyunca uzanan kayalara döndü. Günümüzde sütunlarda alınan örneklerde yıllar önce yaşamış deniz canlılarının taş halindeki kalıntılarına rastlanılıyor.

taş ormanı

Lena sütunları, UNESCO tarafında dünya mirasına adını yazdırmış benzersiz bir doğa harikasıdır. Bu sütunlarda asırlar önce yaşamış, günümüzde nesli tükenen mamut, tüylü gergedan, mağara aslanı, taşlanmış hayvan kalıntıları bulunuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
23
144
24
143
24
144
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.