Roma’da Yapılacaklar - Gezilecek Yerler Listesi

Roma’da Yapılacaklar - Gezilecek Yerler Listesi
06.10.201519:52

İtalya'nın başkenti Roma Avrupa'nın en tarihi merkezlerinden biridir. Turistik noktaları açısından hayli engin olan Roma'nın gezilip görülmesi gereken yerlerini yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 10.11.2018 11:05

Roma Hakkında Bilgi

 • Roma, İtalya’nın ve Lazio Bölgesi’nin başkentidir.
 • Roma tarihi şehir merkezi UNESCO dünya tarih mirası listesindedir.
 • Roma günümüzde canlı gece hayatı ve ünlü markalara ev sahipliği yapmaktadır.
 • Dini açıdan oldukça önemli olan Vatikan, Roma sınırları içerisindedir.
 • Roma tarihi şehrin kendisi kadar köklü ve zengindir.
 • Roma tarihinde 17. yüzyılla birlikte şehirde barok etkisi görülmeye başlamıştır.
 • Her yıl milyonlarca turist Roma şehrine akın etmektedir.
 • Roma’da hava durumu tam olarak Akdeniz iklimini yansıtmaktadır.
 • Ağustos Roma gezi zamanı için en kötü zamandır.
 • İtalya’da Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılır.
 • İtalya’nın ülke telefon kodu +39,  Roma için şehir kodu ise 06’dür.
 • Roma gezilecek yerler kadar alışveriş konusunda da çok zengin bir şehirdir.
 • Roma pizza ve makarnanın ana vatanıdır.

roma-hakkinda-bilgi.jpg

İtalya'da Gezilecek Yerler


Roma'da Gezilecek Yerler

İtalya’nın başkenti Roma seyahat ve gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Antik dönemden bu yana 3.000 yıllık görkemli tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da merkezi olmuş şehirlerden birisi olan Roma’da çok fazla görülmesi gereken mekan ve tarihi yapı mevcuttur. Bu içeriğimizde sizler için bu yerleri derledik.


Kolezyum

MS 80 tarihinde inşa edilen bir dövüş mekanıdır. Burası önceleri gladyatör dövüşleri için kullanılsa da zamanla ticari ve sanatsal amaçlara da hizmet etmiştir. Büyüleyici bir mimariye sahiptir. Yaklaşık 8 yıl önce Dünya’nın Yeni 7 Harikası’ndan biri olarak ilan edilmiştir. Şehre gelen turistleri en fazla çeken mekan olarak da biliniyor. Üstelik her ayın ilk pazar günü ücret ödemeden girme imkanı var.

kolezyum-004.jpg

Adres: Piazza del Colosseo, 1, 00184 Roma RM, İtalya

Kolezyum Hakkında Bilgi


Vatikan Müzeleri

Eşine ender rastlanan dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. 16. yüzyılın başlarında kurulan Roma Katolik Kilisesi’nin girişimleriyle yapılmıştır. Burada bulunan olağanüstü heykeller çok fazla rağbet görmektedir. Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Vatikan Müzeleri’ni siz de keşfedin.

vatikan-muzeleri-002.jpg

Adres: Viale Vaticano, 00165 Roma RM, İtalya

Vatikan Müzeleri Hakkında Bilgi


Pantheon

Bu harika yapı MS 126 yılında Tanrılar adına yapılmış bir eserdir. Roma mimarisinin en güzel yansımalarından birisidir. Tam 46 metre yüksekliğindedir. İnşa edildiği dönemin özelliklerini açıkça aksettiren ve günümüze kadar çok iyi korunan Panteon yaklaşık 1500 yıldır kilise olarak hizmet vermektedir. Çok devasa ve mistik bir mekandır. Roma seyahatlerinin vazgeçilmez adresleri arasındadır.

panteon.jpg

Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma RM, İtalya

Pantheon Hakkında Bilgi


Piazza Navona (Navona Meydanı)

Şehrin en kalabalık ve güzel meydanıdır. Meydandaki heykeller çok etkileyici ve burada saatler boyunca etrafı izlemek isteyeceksiniz. Ayrıca etrafta birçok kafe ve restoran var. Meydan sokak sanatçılarının sanatlarını icra ettiği en önemli yer olarak da dikkat çekiyor. Her gün yüzlerce turist kafilesi bu meydana akın ediyor. Meydan hakkında bilgi alarak bol bol fotoğraf çekiyor.

piazza-navona.jpg

Adres: 00186 Roma RM, İtalya

Piazza Navona Hakkında Bilgi


Trevi Çeşmesi

Dünyaca meşhur bir çeşmedir. 1762 tarihinde tamamlanmıştır. Mimarisi birkaç tarzın birleştirilmesi esasıyla ortaya çıkarılmış bir yapıdır. ‘Tre’ İtalyancada ‘üç’ demektir. Bu çeşmenin 3 farklı yolun bağlantı noktasında yer alması sebebiyle bu adı aldığı düşünülmektedir. Burası halk arasında ‘aşk çeşmesi’ olarak da anılmaktadır. Bölgeye gelen turistlerin uğrak yerlerinden birisidir.

trevi-cesmesi-001.jpg

Adres: Piazza di Trevi, 00187 Roma RM, İtalya

Trevi Çeşmesi Hakkında Bilgi


Caracalla Banyoları

Antik Roma mimarisinin parçalarından biri olan bu yapı hamam tarzında yapılmıştır. 2 katlıdır ve burada birçok tarihi kalıntı bulunuyor. Yılın her dönemi turistlerle dolup taşan Caracalla Banyoları açık hava müzesi tarzında hizmet vermektedir. Burayı gördüğünüzde Roma mimarisine bir kez daha hayranlık duyacaksınız. İçeride bulunan heykeller mekanı daha da etkileyici hale getirmiş. Üstelik buradaki eşyalar Romalıların ne kadar zengin olduğunun da ispatı niteliğindedir.

caracalla-banyolari-001.jpg

Adres: Viale delle Terme di Caracalla, 00153 Roma RM, İtalya


Roma Forumu

Roma İmparatorluğu’nun önemli ticari, adli ve dini işlerinin idaresi bu eski yerleşim alanında yapılmaktaydı. Burası aynı zamanda antik kent özelliklerini de sergilemektedir. Bu muhteşem ötesi mekanda adeta kendinizi tarih öncesi bir gezintide hissedebilirsiniz. Ustalıkla oyulmuş taşların yerli yerinde kullanılması ile oluşmuş bu yerleşim alanı sizi büyüleyecek.

roma-forumu-001.jpg

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya


Palatino Tepesi

Roma’daki 7 adet tepeden şehre en yakınıdır. Burası tarihi kalıntıların en fazla olduğu yerdir. Bölgede MÖ 1000’li yıllara ait olduğu saptanan kalıntılar aşkar olunmuştur. Romalıların tarih sahnesine çıkış yerlerinin burası olduğu düşünülmektedir. Tarih boyunca burada birçok yapı inşa edilmiştir. Palatino Tepesi Roma’nın en önemli tarihi bölgelerinden biri olması sebebiyle görülmeye değerdir.

palatino-tepesi.jpg

Adres: 00186 Roma, Roma ili, İtalya


İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenleri Francesco de Sanctis tarafından 1725 yılında açılan ve Trinita dei Monti Kilisesine çıkan merdivenler Roma’da gezilecek yerlerin başında gelmektedir. Bu merdivenlerin en tepesinde Trinita dei Monti Kilisesi yer almaktadır.

ispanyol-merdivenleri.jpg

Adres: Piazza di Spagna, 00187 Roma RM, İtalya

İspanyol Merdivenleri Hakkında Bilgi


Castel Sant Angelo

Castel Sant Angelo, 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın esir tutulduğu Castel Sant Angelo papaların ikametgâh olarak kullandıkları yerdir. Vatikan Sarayı’na bir koridor vasıtasıyla bağlanmıştır ve İmparator Aurelianus döneminde kent surlarına dâhil edilmiştir.

castel-sant-angelo.jpg

Adres: Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, İtalya


Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma‘daki Santa Maria Maggiore, 4. yüzyılda Bakire Meryem’in rüyasında kendisine görünmesinden sonra Papa Liberius tarafından yaptırılmıştır ve Bakire Meryem’e adanan en büyük kilise olma özelliği taşımaktadır. Kilisenin en etkileyici yanı kilisenin tepesinde yer alan piramit şeklinde olan ve Romanesk çan kulesidir.

santa-maria-maggiore-bazilikasi.jpg

Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 42, 00100 Roma RM, İtalya


Campo de’ Fiori

Campo de Fiori, Roma’nın en canlı ve en hareketli olduğu yerlerinden birisidir. Rönesans binalarıyla çevrili olan bu meydan, sabahları burada kurulan sebze-meyve pazarının hareketliliğine, akşamları da kafe ve barlarda toplanan gençlerin eğlencelerine sahne olmaktadır. “Fiori” İtalyancada “çiçek” anlamına gelmektedir.

campo-de’-fiori.jpg

Adres: Piazza Campo de' Fiori, 00186 Roma RM, İtalya


Aziz Petrus Meydanı

Roma’nın 4 büyük bazilikasından birisi olan Aziz Petrus,  İtalya seyahatinin vazgeçilmez noktalarından birisidir. Geçmişi M.Ö. 1. yüzyıla kadar uzanan bir dikilitaşın bulunduğu görkemli meydan, 1656-1667 arasında Papa VIII. Alexander için inşa edilmiştir. 

aziz-petrus-meydani.jpg

Adres: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatikan


Trastevere

Trastevere, Roma’nın arnavut kaldırımlı dar sokaklarını çevreleyen tarihi yapıları ile burayı gezmeye gelenlere otantik bir atmosfer sunmaktadır. Tiber Nehri’nin batısında bulunan Trastevere yerleşiminde en çok ilgiyi Azize Meryem Bazilikası çekmektedir. Dini yapı, kentin henüz tam olarak Hıristiyanlığı benimsemediği 3. yüzyılda Papa I. Callistus tarafından inşa ettirilmiş.

trastevere.jpg

Adres: Trastevere, 00153 Roma


Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma kentinin en görkemli yapılarından birisi olan Vittorio Emanuele II Abidesi, adını aldığı Birleşik İtalya Krallığı’nın ilk hükümdarını onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında Giuseppe Sacconi tarafından inşa ettirilmiş.Tasarımında Neo-Klasik stilin tercih edildiği yapının çatı kısmının iki yanında “Mahşerin Dört Atlısı” adı verilmiş iki heykel bulunmaktadır.

vittorio-emanuele-ii-abidesi.jpg

Adres: Piazza Venezia, 00186 Roma RM, İtalya


Piazza del Popolo

Piazza del Popolo, Adriyatik kıyısı ile kenti birbirine bağlaması için M.Ö. 220 yılında inşa edilmiştir. Via Flaminia’nın en önemli bölümünü oluşturduğu Piazza de Popolo günümüzde hala Roma’nın en büyük meydanı olma özelliğini taşımaktadır. 

piazza-del-popolo.jpg

Adres: Piazza del Popolo, 00187 Roma RM, İtalya


St. John Lateran Bazilikası

Basilica of St. John Lateran, M.Ö. 193 yılında Septimus Severus tarafından inşa edilen Avrupa’nın en eski kilisesi olarak bilinen bir kilisedir. Bir kalenin kalıntıları üzerine Roma Piskoposu I. Constantine’in emriyle M.S. 4. yüzyılda kurulmuştur.

st.-john-lateran-bazilikasi.jpg

Adres: Piazza di S. Giovanni in Laterano, 4, 00184 Roma RM, İtalya


Borghese Galerisi

Borghese Galerisi Aynı adı taşıyan, doğa harikası bahçelerin sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyük çoğunluğu 15. ila 18. yüzyıllar arasında üretilmiş tablolardan, heykellerden, antikalardan oluşan bir koleksiyon barındırmaktadır. 

borghese-galerisi.jpg

Adres: Piazzale Scipione Borghese, 00197 Roma


Via del Corso

Via del Corso, kentin tarihi bölümündeki Capitoline Tepesi’nin eteğinde yer alan Piazza Venezia’ya kadar uzanmaktadır. Kentin gelişim sürecine olumlu katkı yapmış, Via Flaminia’nın uzantısı konumundaki cadde 15. yüzyıldan itibaren kentin en önemli alışveriş bölgelerinden birisi haline gelmiştir. 

via-del-corso.jpg

Adres: Via del Corso Roma RM, İtalya


Forum Magnum

Forum Magnum, Roma’nın antik döneminde tapınaklar, önemli resmi binalar ve anıtlardan oluşmaktadır ve her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

forum-magnum.jpg

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma RM, İtalya


Roma'da Nerede Kalınır? 5 Otel Önerisi

Hotel Alessandrino

Vatikan yakınında, San Pietro Tren İstasyonu'na sadece 100 metre mesafede sakin bir yerleşim bölgesinde yer alan Hotel Alessandrino Roma’nın sıklıkla tercih edilen otellerinden birisidir. Alessandrino, dolambaçlı bir dar patikanın tepesinde yer alır. Ayrıca ana yola ve otobüs durağına doğrudan erişim sağlayan bir merdiven bulunmaktadır. 

hotel-alessandrino.jpg

Adres: Via C. Alessandrino, 9, 00165 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 3967 4144


NH Roma Villa Carpegna

Roma'nın Villa Doria Pamhili bölgesinin hemen dışında yer alan NH Roma Villa Carpegna Vatikan'a 2 kilometre uzaklıkta sakin bir bölgede yer almaktadır. Tesisin yakınında duran otobüsler, St Peter Meydanı'na, A hattı üzerindeki Baldo Degli Ubaldi ve Cipro Metro İstasyonları'na bağlantı sağlamaktadır.

nh-roma-villa-carpegna.jpg

Adres: Via Pio IV, 6, 00165 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 393731


Triviho Hotel

Roma’da, Piazza Barberini’ye 3 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Triviho Hotel Quirinale’ye 600 metre, İspanyol Merdivenleri’ne ise 9 dakikalık yürüme mesafesindedir. Trevi Çeşmesi 800 metre, Piazza di Spagna 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. En yakın havaalanı olan Roma Ciampino Havalimanı 14 km uzaklıktadır. Trevi, yemek, şehirde yürüyüş ve gezi ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenektir. 

triviho-hotel.jpg

Adres: Via Barberini, 50, 00187 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 4561 8210


Casa Modelli

Casa Modelli, Trevi Çeşmesi'ne sadece 90 metre mesafede odalar ve daireler sunmaktadır. Quirinale 300 metre ve Piazza Venezia 500 metre uzaklıktadır. Tesis, Piazza Barberini'ye 7 dakikalık yürüme mesafesindedir. Konaklama yakınındaki popüler cazibe merkezleri arasında Palazzo Venezia, Via Condotti ve Piazza di Spagna bulunmaktadır. En yakın havaalanı olan Roma Ciampino Havaalanı, Casa Modelli'ye 14 kilometre mesafededir. 

casa-modelli.jpg

Adres: Vicolo dei Modelli 63, Trevi, 00187 Roma, İtalya

Telefon: +39 06 869423


Locanda Sonnino

Trastevere, yemek, şehirde yürüyüş ve kültür ile ilgilenen gezginler için harika bir seçenektir. Locanda Sonnino kaliteli hizmeti ve güleryüzlü çalışanları ile size konforlu bir tatil hizmeti sunuyor.

locanda-sonnino.jpg

Adres: Via di S. Crisogono, 00153 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 9259 3955


Roma'da Ne Yenir? 5 Yemek Önerisi

Mortazza

mortazza.jpg

Mortadella’nın argo söylenişi olan Mortazza, Roma’da ayakta atıştırmalık olarak yenen bir yiyecektir. Hem pizza üzerinde yiyebileceğiniz hem de atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz Mortazza besin değeri yüksek sıradışı bir atıştırmalıktır. Roma’da en lezzeti Mortazza’yı Pizza & Mortazza’da tadabilirsiniz. 

pizza--mortazza.jpg

Adres: Via del Casale Giuliani, 29, 00141 Roma


Trapizzino

trapizzino.jpg

Bir pizza diliminin rulo halinde sokakta yemeye uygun hale getirilerek içinin farklı malzemelerle doldurulmasıyla elde edilen, aslında bir çeşit pizza sandviçi de diyebileceğimiz Trapizzino peynirli, tavuklu, patlıcanlı ve daha pek çok farklı malzemeyle hazırlanabilmektedir. Roma’daki en lezzetli trapizzinoyu deneyebileceğiniz yer ise Trapizzino Testaccio’dur.

trapizzino-testaccio.jpg

Adres: Via Giovanni Branca 88, 00153 Roma.


Minestrone Çorbası

minestrone-corbasi.jpg

Minestrone et içermediğinden domuz eti yemekten kaçınanlar için de güvenilir bir yemektir. Özünde birden çok sebzenin karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Hatta makarna veya pirinç eklenmiş seçeneklerini de sıklıkla görmeniz mümkündür. Roma’daki en lezzetli minestrone çorbası ise Osteria da Fortunata isimli restoranda tadılabilmektedir. 

osteria-da-fortunata.jpg

Adres: Via del Pellegrino, 11, 00186 Roma


Risotto

risotto.jpg

Pirinç ve tercihe göre şekillenen başka malzemelerle yapılan Risotto da damak tadımıza yakın bir başka İtalyan yemeği sayılabilir. Risotto’nun Roma’daki en ünlü ve buraya özgü seçenekleri ise; balkabaklı risotto, mantarlı risotto veya deniz ürünleri risottosudur. Roma’da en güzel risottoları Ristorante Alessio’da deneyimleyebilirsiniz.

ristorante-alessio.jpg

Adres: Via del Viminale, 2/g, 00184 Roma


Pizza

pizza-001.jpg

Anavatanı İtalya’dan  pizza denemeden dönmemelisiniz. Hepimizin bildiği, sıklıkla da tükettiği bu hamur işi yemek yüzlerce farklı malzemeyle hazırlanabilmesinden dolayı her damak tadına uygun hale gelebilmektedir. En güzel pizzaları deneyimleyebileceğiniz birçok mekan bulunmakta fakat biz en çok tercih edilenin Pizzeria Romana al Taglio olduğunu söyleyebiliriz.

pizzeria-romana-al-taglio.jpg

Adres: Via del Governo Vecchio 10, 00186 Roma


Roma’da Şehir İçi Ulaşım

Roma’da ulaşım demek metro yada tabanvay demektir. Yaygın bir metro ağı var. Lakin sizin de pek muhtemel kullanacağınız Roma Metro Hatları A ve B olacaktır. A hattı, Vatikan-İspanyol Merdivenleri-Trevi Çeşmesi önemli duraklarına sahiptir. B hattı ise Kolezyum’a ulaşmak için kullanılmaktadır. Metrolar sabah 5:30 ile akşamları 23:30 arasında hizmet vermektedir. Cumartesi geceleri ise, malum eğlencelerden dolayı, 00:30 son servis saatidir.

roma’da-sehir-ici-ulasim.jpg

Roma’da ulaşım ATAC firması tarafından işletilmektedir. O yüzden bir çok toplu taşıma aracını, tek bir bilet ile kullanabilirsiniz. Roma’da ulaşım için bilet fiyatları: Tek kullanımlık 1.5 Euro (Bir kez kullanıldı mı, 2 saat içerisidenki tüm aktarmalar  bedava.), Günlük 6 Euro, Üç günlük 16.50 Euro, Haftalık 24 Euro olarak belirlenmiştir.

roma-metrosu.jpg


Roma'da Gece Hayatı - 5 Mekan Önerisi

Piper Club

1965 yılında açılan Piper Club, Roma’nın geçmişi olan bir diskosu yani gece kulübüdür. Düzenli olarak konserlerin olduğu ve ünlü İtalyan sanatçıların sahne aldığı bu gece kulübü Roma’nın en kalabalık mekanlarından birisidir. Konsept partileri ile ünlü bu mekanda mutlaka bir gece geçirmenizi öneririz.

piper-club.jpg

Adres: Via Tagliamento, 9, 00198 Roma RM, İtalya


Lanificio 159

Lanificio 159 Roma’nın eski bir binasının gece kulübüne evrilmesi ile ortaya çıkmış bir mekanıdır. Yerli yabancı birçok insan tarafından konserleri canlı performansları ile dikkatini çekmektedir. Ayrıca burada çizim ve tasarım dersleri de verilmektedir.

lanificio-159.jpg

Adres:  Via di Pietralata, 159A, 00158 Roma RM, İtalya


Circolo Degli Artisti

Genellikle alternatif müzik gruplarının sahne aldığı alkolün her çeşidini deneyimleyebileceğiniz bir mekandır. Roma’nın kalabalık gece kulüplerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Elektronik müzik severler için dikkat çekici bir mekan olacaktır.

circolo-degli-artisti.jpg

Adres: Via Casilina Vecchia, 42, 00182 Roma RM, İtalya


Goa Club

Goa Club, müzik tercihini her zaman elektronik müzikten yana kullananlar için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir mekandır. Çünkü burası uluslararası müziğin Roma’daki buluşma noktasıdır. Daha çok yabancı turistlere ev sahipliği yapan bu gece kulübü genellikle kalabalıklığıyla anılmaktadır.

goa-club.jpg

Adres: Via Giuseppe Libetta, 13, 00154 Roma RM, İtalya


Gregory’s Jazz Club

Gregory’s Jazz Club, Roma’yı gezmeye gelenler ve müzikseverler için kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Çünkü burası Roma’nın en iyi Jazz Club’ı olarak bilinmektedir. Olağanüstü jazz performanslarının sahnelendiği bu mekanda çok farklı çeşit alkoller tadılabilmektedir. 

gregory’s-jazz-club.jpg

Adres: Via Gregoriana, 54/a, 00187 Roma RM, İtalya

İTALYA GEZİ REHBERİ

İtalya Gezilecek Noktalar

Milano Gezilecek Noktalar

Venedik Gezilecek Noktalar

Capri Turistik Yerler

Bologna Gezi Rehberi

Cenova Tatil Yerleri

Palermo Gezilecek Yerler

Floransa Gezilecek Noktalar

Torino Gezilecek Yerler

Napoli Gezilecek Yerler

 

NeOldu.com / Gezi Rehberi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
13
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.