Adet - Regl Söktürücü İlaçlar Yiyecekler ve Bitki Çayları

Adet - Regl Söktürücü İlaçlar Yiyecekler ve Bitki Çayları
18.11.201514:01

Adet söktürücü içeriğimizde, adet söktürücü bitkiler, adet söktürücü ilaç ve haplar, adet söktürücü yiyecek ve çaylar, adet söktürücü hareketler, adet söktürücü kürler, adet söktürücü şeyler hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Haber güncelleme tarihi 13.02.2020 01:07

Adet (Regl) Söktürücü İlaçlar Neden Kullanılır?

" Adet söktürücü ilaçlar " genellikle hamilelikten korunabilmek amaçlı kullanılmaktadır. Bazı kişiler adet gecikmesi yaşadığı için bazıları ise gününden önce adet olmak için kullanmaktadır. Doktorlar bazı kadınlarda hastalığı tedavi etmek amacıyla da bu ilaçları vermektedir. 

Adet olmak için sadece ilaç tedavisi kullanmanıza gerek yoktur. Uzmanların önerilerine göre ilaç kullanımı son çare olarak görülmelidir. Adet söktürücü ilaçlar kullanmak yerine adet olmak için bazı bitkisel çaylar aynı etkiyi gösterebilmektedir. Adet dönemi devam eden kadın kullanıcılarımızın en çok sorduğu "adet olmak için ne yapmalı?" ve "adet gecikmesine ne iyi gelir?" sorularına da bu sayede doğal adet söktürücü yöntemler ile cevap bulabileceksiniz. Bilinçli ve sağlıklı bir adet dönemi için özenle hazırladığımız "Adet Sancıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler" içeriğini okumanızı öneririz.


Adet (Regl) Söktürücü İlaçlar Nasıl Etki Eder?

Adet Söktürücü Bitkiler

"Adet döngüsünün" ilk yarısında östrojen hormonu, ikinci yarısında ise progesteron hormonu baskındır. İkinci yarıda oluşan progesteron hormonu çekilmesi kanamanın oluşmasını sağlamaktadır. "Adet söktürücü ilaçlar" ise bu durumu taklit ederek etki vermektedir.

İlk önce progesteron verilir, daha sonra ilaç kesildiğinde ise progesteron azalır ve bu şekilde kanama meydana gelir. Adet söktürücü ilaçların etkisi, ilaç kullanılıp kesildikten 3 ya da 5 gün sonra başlamaktadır, fakat bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden bazı kişilerde 10 güne kadar uzayabilmektedir. Adet döneminde hangi sıkıntılar ile karşılaşacağınız konusunda bilgi sahibi olmak için "Adet Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler " ve "Adet Geciktirici Hap ve Etkileri" içeriklerine göz atabilirsiniz.


Adet (Regl) Söktürücü İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Adet Söktürücü Bitkiler

Her ilacın olduğu gibi "adet söktürücü ilaçlarında yan etkileri " bulunmaktadır. Bu sebeple doktora danışmadan alınmamalıdır. Adet söktürücü ilaçlar yüksek dozda hormon içermektedir. Bu nedenle yan etkileri bulunmaktadır. Kronik hastalıkları olan kişiler bu ilaçları kullanmamalıdır.

Hipertansiyon ve migren rahatsızlığı olan kişiler de bu ilaçları kullanmamalıdır. Bu ilaçların etkileri de kişiden kişiye farklılık göstermektedir fakat genel olarak etkileri, göğüslerde hassasiyet, baş ve bel ağrısı, mide bulantısıdır. Hamile kişiler bu ilaçları kesinlikle kullanmamalıdır. 


Adet Söktürücü Bitki Çayları

Adet Söktürücü Bitkiler

Adet söktürücü yöntemler her kadın tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. "Adet söktürücü bitki çayları"  hem kişinin rahatlamasını sağlar hem de kanamanın başlamasında yardımcı olur. Adet gecikmesini ilaç yöntemiyle geçirmek yerine vücudunuz için daha sağlıklı olan "adet söktürücü doğal yöntemleri" kullanabilirsiniz.

Adet söktürücü yiyecekleri sürekli kullanılmasına gerek yoktur. Adet söktürücü yiyecekleri ve bitki çaylarını adet döneminize yakın günlerde kullanmanız da yeterli olacaktır. Bunun için de adet döneminin ne zaman olacağının bilinmesi gerekmektedir. Bunun için de Adet Dönemi Hesaplama içeriğini ziyaret ederek konu hakkında gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkiler

Bitki çaylarını aktarlardan temin edilip kaynatılarak içilebilir, dilerseniz de hazır paketlerle satılan bitki çaylarından tüketebilirsiniz. Ülkemizde bolca bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler şifalı bitkiler olarak herkes tarafından kullanılmaktadır. İşte adet döneminizin kurtarıcısı, alternatif tıbbın vazgeçilmez adet söktürücü bitki çayları;

Rezene Çayı: 1 bardak suya 10 gr rezene eklenir ve kaynatılır. Demlenmesi beklenir ve günde 2 fincan içilir. 

Papatya Çayı: Papatya çayı adet söktürücü bitki çayları arasında çok etkilidir ancak tek başına değil biberiye bitkisi ile karıştırılıp içilmelidir.

Kekik Çayı: Adet söktürücü bitki çayları 1 su bardağı kaynatılan suya 1 çorba kaşığı kekik eklenerek 5 dakika bekletilir ve içilir. Günde 2 bardak içilmesi yeterlidir.

Kantaron Çayı: 1 su bardağı kaynatılan suya 1 çorba kaşığı kantaron eklenerek 15 dakika demlenmesi beklenir. Günde iki kere içilmelidir. Yemek sonrası içilmesi gerekir. 

Civanperçemi Çayı: Civanperçemi çayı için 5 gr civanperçemi 1 su bardağı su ile kaynatılır ve içine bal eklenerek içilir.

Biberiye Çayı: Regl söktürücü bitkiler arasında yer alan biberiyenin bitki çayı hazırlanışında 1 bardak suya, 10 gr biberiye eklenir ve 10 dakika kaynatılır. Günde 2 bardak içilir. Adet söktürücü bitki çayları arasında oldukça etkilidir.

Tarhun: Adet söktürücü özelliği bulunan Tarhun bitkisi 1 bardak kaynamış suya 4 gr eklenerek 10 dakika bekletilir. Daha sonra günde 2 kez içilir. 

Havuç Tohumu Çayı: Havuç tohumu çayı hazırlanışında 1 bardak kaynamış suya 10 gr havuş tohumu atınız. Bu çayı demlenmesi için 10 dakika bekletiniz.

Melisa Çayı: Bir tatlı kaşığı melisa ile 1 bardak su ile 5 dakika kaynatılır. Günde 3 bardak içilir. Adet söktürücü bitkiler arasında bulunan Melisa tüketimi belli dönemlerde tüketimi açısında önemlidir.

Nane Çayı: Adet söktürücü özelliği bulunan nane çayının hazırlanışı; Bir tatlı kaşığı nane 1 bardak su ile kaynatılır. Günde 2 bardak içilir.

Isırgan Otu Çayı: 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suyu atıp 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Demlendikten sonra günde 3 bardak içiniz. Adet söktürücü bitki çayları arasında ısırgan otu en etkili olanlar arasındadır.

Adaçayı: Adet söktürücü etkisiyle adaçayı tarifi; 1 tatlı kaşığı adaçayı kaynamış suya atılır. 5 dakika beklenir ve günde 2 bardak içilir. 

Kuş Dili Çayı: Bal ile kaynatılarak günde 3 defa içilmelidir. Adet sancısı ve adet kanaması için oldukça önemlidir.

Zencefil Çayı: Adet söktürücü zencefil çayı için 1 adet taze zencefili 10 dakika kaynayan suda bekleterek tüketin. Acı ve baskın bir tada sahip zencefil çayınızın içerisinde bal eklentisi yapabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı: Kiraz sapı kurutulmuş olmalıdır. Bir bardak su ile kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.


Adet (Regl) Söktürücü Bitki Çayları Nasıl Etki Eder?

" Adet söktürücü bitki çayları " sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bitki çayları, adeti düzenlemek ve kanamayı kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bitki çayları da bu durumda yardımcı olmaktadır. Bitki çaylarının yeterli miktarda ve süre içinde kullanımı kanamanın gerçekleşmesini sağlamaktadır. 


Adet (Regl) Söktürücü Bitki Çayları Zararlı Mıdır?

Adet Söktürücü Bitkiler

Bitki çayları bilinçsizce tüketilmemelidir. Bu çayların tüketilmesinde önemli olan miktarı ve süresidir. Her bitkinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden her biri farklı oranda ve farklı sürede kullanılır. Her bitki farklı bitkilerle bir araya getirilerek kullanılmamalıdır. Aynı zamanda bitki çaylarının günde kaç kez tüketilmesi gerektiği önemlidir. Ne kadar kullanılacağı da önem taşır. Eğer doğru şekilde kullanılmazsa fayda yerine zarar verebilir. Bu yüzden kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Adet söktürücü bitki çayları, aşırı ve yanlış kullanımı yüzünden yoğun kanamalara, hatta hastalıklara yol açabilir. Bu sebeple adet söktürücü bitki çayları içen kişiler bunları dikkatli tüketmelidir. 


Adet Söktürücü Bitkiler, Baharatlar ve Yiyecekler 

Adet Söktürücü Bİtkiler

Adet gecikmesinin sebepleri arasında yer alan birçok sorun sadece ilaçlarla değil aynı zamanda bazı bitki ve yiyeceklerle de giderilmektedir. "Adet söktürücü yiyecekler "çeşitli besinlerden oluşmaktadır. Bu besinler adet söktürücü olarak kullanır ve kişinin hamile kalmasını engeller. (Bunlar doğum kontrol olarak yeterli görülemez.) Aynı zamanda adet gecikmesi ve adet düzensizliğinde de kullanılmaktadır. 

Bu besinler günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz yiyeceklerdir. Eğer adet söktürücü ilaçlar kullanmak istemiyorsanız, adet söktürücü yiyecekler de bu duruma yardımcı olacaktır. Doğal besinleri adet söktürücü olarak tüketebilir ve sorununuzu çözebilirsiniz. Alerjiniz yok ise zararı olmamaktadır fakat miktarına dikkat edilmelidir. Tüketilen ürünler her ne olursa olsun fazlası zarar verir. Bunu unutmayalım. Bu yüzden yeterli miktarda tüketilmesine özen göstermelisiniz.Adet sancısını gidermenin yolları arasında gösterilen yiyecek, baharat ve adet söktürücü bitkiler

1. Kereviz

Kereviz günlük olarak tüketilmelidir. Adet söktürmede etkili özelliği sayesinde zor günlerinizde yardımcınız olacaktır.

2. Maydanoz

En etkili adet söktürücü bitkilerin başında gelir. Rahim uyarıcıdır. Bu yüzden gebelerin tüketmemesi gereken bitkilerdendir. 5 su bardağı su kaynatılır. Ardından temizlenip yıkanan bir demet maydanoz kaynatılan bu suya atılır. Yarım saat bekledikten sonra bu su süzülür ve gün boyu tüketilebilir.

3. Havuç

İster salata olarak ister havuç suyu olarak tüketilebilir. Havuç adet söktürücü özelliğe sahip sebzelerden biridir. Düzenli kullanımlarda sizi rahatlatacaktır.

4. Zerdeçal

Çay olarak kullanılabilir. Ayrıca bal ile karıştırılarakta tüketilebilir. Adet kanı akışını hızlandırır ve rahatlama sağlar. Ağrı giderici özelliği de vardır. Bir bardak süte zerdeçal eklenip, bal ile de karıştırılarak tüketilebilir. Günde bir kaç kez tüketilebilir.

5. Soğan

Kür olarak kullanılabilir. Soğan adet gecikmesini önleyen besinlerden biridir. Adet sökülmesinde oldukça etkilidir. Klorsuz su ile kaynatılıp içilmesi önemlidir. Bir adet soğan dörde bölünür. Kaynayan suya atılır ve 10 dakika daha kaynatılmaya devam edilir. Ardından soğutarak ılık şekilde günde 2 defa tüketilebilir. 15 gün boyunca bu küre devam ederseniz etkili sonuç alabilirsiniz. Düzenli tüketmeniz önemlidir.

6. Hayıt Otu

Vücut dengesini düzenleyici hayıt otu, hormon üretiminde son derece etkili bitkiler arasında yer almaktadır. Düzenli kullanımlarda adet öncesi ağrılar, adet sancıları, adet krampları, düzensiz adetler, göğüs ağrısı, adet şişliği ve kanama miktarını dengeleme özelliğine sahiptir.

7. Melisa

Rahatlatıcı ve iyileştirici özelliğiyle bilinen melisa otu, ağrılı adet günlerinin en büyük kurtarıcıları arasında yer almaktadır. Özellikle şiddetli kram ve sancıları hafifletme özelliğine sahip etken maddesi sayesinde doğal adet söktürücü bitkilerin başında gelmektedir.

8. Karabaş Otu

İdrar yolu enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan karabaş otu, doğal adet söktürücü ilaçlar arasında yer almaktadır.Karabaş otu,  içerinde bulunan etken madde sayesinde regl sancılarını ve adet bozukluklarını dengelemektedir.

9. Sarı Kantaron

Sarı katron, adet öncesi meydana gelen sendromları en hafife indirgeyerek sağlıklı bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır. Adet krampları ve regl sancılarını hafifleten sarı katron, günümüzde kullanılan en etkili adet söktürücü bitkiler arasında gösterilmektedir.

10. Kırkkilit Otu

Ağrılı ve sızı adet dönemi yaşayanların kurtarıcısı kırkkilit otu, doğal adet söktürücü etkisiyle alternatif tıbbın en çok kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle adet döneminde kramp ve ağrılar yaşayan kadınların kullandığı kırkkilit otu, hem bir adet düzenleyici hem de iyi bir adet söktürücüdür.

11. Mısır Püskülü

Rahatlatıcı etkiye sahip mısır püskülü, adet öncesi ve adet dönemi ağrıları için kullanılmaktadır. Kaynatılarak tüketilen mısır püskülü, regli ağrılarını hafiflettiği gibi akıntıyı dengeleme özelliğine sahiptir.

12. Tarçın

Alternatif tıbbın en çok tüketilen baharatları araasında yer alan tarçın, kokusu ve lezzetinin yanı sıra adet döneminin doğal ilaçları arasında yer almaktadır. Şişkinliği önleyici özelliğe de sahip tarçın, adet sancılarını hafiflettiği gibi kanamayıda düzenlemektedir.

13. Isırgan Otu

Vücut dengeleyici özelliği sayesinde adet sancılarını hafifleten ısırgan otu, bol miktarda C vitamini ve demir içermektedir. Kan hücrelerini dengeleyen ve adet sorunu yaşayan kadınlarda düzenleyici ısırgan otu, aynı zamanda lohusalık dönemindeki kadınların süt oranını da arttırmaktadır.

14. Anason

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliğe sahip anason bitkisi, regli döneminde meydana gelen ağrı ve krampları en aza indirmektedir. Özellikle zorlu adet dönemi geçiren kadınların, regli krampları ve ağrılarına karşı anason çayı içmesi önerilmektedir.

15. Çörekotu

Mide bulantısı, kanser, ağrı ve enfeksiyonları gideri özelliğie sahip çörek otu, doğal adet söktürücü etkisi sayesinde regli dönemlerinin kurtarıcısı olarak bilinmektedir. Cinsel gücü arttırma özelliğine de sahip olan çörek otu, adet sancılarını hafifleterek dengele bir regli dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır.

16. Dereotu

Düzenleyici ve iyileştirici etkiye sahip dereotu, regli dönemlerinde ki düzensizliği ortadan kaldırarak hormonal sıkıntıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Dereotunu ister salata yapılarak ister kür şeklinde kaynatılarak tüketebilirsiniz.

17. Üvez Meyvesi

Antioksidan özelliği sayesinde iyileştirici etkiye sahip üvez meyvesi, kadınlarda görülen adet ağrılarını ve kramplarını en aza indirmektedir. Rahatlatıcı özelliğe sahip üvez meyvesini taze bir şekilde günlük tüketebileceğiniz gibi kaynatarak çayını içebilirsiniz.

18. Yulaf

Zengin besind eğerine sahip yulaf, vücutta meydana gelen yıkımları önleyerek direnç sağlamaktadır. Özellikle regli döneminde yorgunluk ve ağrı yaşayan kadınların yulaf tüketmesi hem iyi bir direnç hem de kuvvetli bir adet söktürücü etki göstermektedir.

19. Nar Suyu

Düzenli olarak tüketildiği taktirde adet gecikmelerinin önüne geçer ve kanamaları hızlandırır ve sökülmeye etki eder. 

20. Biberiye

Biberiye bitkisi yalnızca adet söktürücü özelliği değil aynı zamanda adet sancılarını azaltma özelliğine de sahiptir. Doğal kist tedavisinde de kullanılan biberiye, rahimde meydana gelen hastlıkların önlenmesinde son derece etkilidir.

21. Zencefil

Doğal ağrı kesici özelliğe sahip zencefil bitkisi, adet sancılarına ve adet kramplarına iyi gelmektedir. Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan zencefil, rahim ve yumurtalık kanserini önleyici ve tedavi edici özelliğe de sahiptir. Zencefil aynı zamanda rahimde meydana gelen kist ve iltihaplanmaları önler.

22. Adaçayı

Östrojen hormonu içeren adaçayı, kadınlarda adet döngüsünü düzenleyici doğal ilaçlar arasında yer almaktadır. Adet görmekte zorluk yaşayan kadınların kurtarıcısı bu bitki, rahimde meydana gelen kist ve miyom oluşumlarının da önüne geçmektedir.

23. Civanperçemi

Alternatif tıbbın temel bitkileri arasında yer alan civanperçemi, birçok ilacın etken maddesi olarak bilinmektedir. En etkili adet söktürücü bitkiler arasında gösterilen civanperçemi, rahimde meydana gelen kist, yara ve iltihaplanmaların önlenmesine yardımcı olmaktadır.


Adet Söktürücü Hareketler

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet gecikmesine engel olan ilaçlardan ziyade "adet gecikmesine uygulanan doğal yöntemler" daha çok tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Doğal adet söktürücü bitki çayları ile adet gecikmesine engel olabilirsiniz. Peki, adet gecikmesini engellemek için sadece bitki çayları mı içilmelidir? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır!

Adet söktürücü bitki çaylarının yanı sıra aynı zamanda adet söktürücü hareketler yani egzersizleri de deneyebilirsiniz. Bu iki tedavi yöntemi adet gecikmesi yaşayan kişiler için adet söktürücü sistemini düzene sokmaya yaramaktadır ve oldukça fayda sağlamaktadır. Sizler de, evde adet söktürücü hareketleri kolayca yapabilirsiniz. Uzun regl dönemleri geçiren arkadaşlar, kesik kesik kanamaları olan ve bu dönemi çok sancılı bir şekilde geçirenler için evde yapabileceğiniz bu özel hareketlerle rahatlama sağlayabilirsiniz.

Adet Söktürücü Bitkiler

Dağ Hareketi: İki kolunuzu da görselde ki ilk harekette olduğu gibi yukarıya doğru kaldırın ve vücudunuzu esnetin.

Öne Doğru Katlanma Hareketi: Görselde ikinci sırada yer aldığı gibi öne doğru eğilin ve ellerinizi ayak hizanıza doğru iyice uzatın. 

Kurbağa Hareketi: Görselde üçüncü sırada yer aldığı gibi kurbağa pozisyonu yaparak ellerinizi avuç içlerinden birleştirin.

Kobra Hareketi: Kobra yılanı gibi yüz üstü yere yatarak avuç içlerinizle yere baskı yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Omurilik Güçlendirme: Omuriliğiniz ne kadar güçlü olursa, bu süreci o kadar kolay atlatabileceğinizi unutmayın.

Masa Hareketi: Bu hareketle birlikte yumurtalık bölgenize hafif ve ritmik baskı uygulayabilirsiniz.

Kalça ile Daire Hareketi: Kan pıhtılarının dağılmasını sağlayan bu hareket sayesinde adet sökülmesi kolaylaşacaktır.

Bacak Açma: Bacaklarınızı açarak oturmanız rahatlamanız da oldukça etkili olacaktır.


ÖNERİLER; Bu hareketleri regl döneminize girmeden bir kaç gün öncesinden yapmaya başlamanız sizin için daha faydalı olacaktır. Regl döneminiz başladığında da bu hareketleri yapmaya devam edebilirsiniz. Regl dönemlerinizde daha hareketli bir yaşam sürmeniz sizler için çok daha faydalı olacaktır. Egzersizler, yürüyüşler bu dönemi atlatmanızda en büyük yardımcınız olacaktır.

► Regl Öncesi ve Dönemi Cinsel İstek

Adet (Regl) Düzensizliği ve Gebelik


UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5046
1517
1561
360
421
414
502
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 22
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.