Pug Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri

Pug Cinsi Köpek Bakımı ve Özellikleri
01.09.202013:45

Sevimli bakışları ve eğlenceli kişiliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Pug cinsi köpek bakımı ve özellikleri...

Haber güncelleme tarihi 31.08.2021 11:00

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug köpeği, yer yüzünde ki en eski köpek ırkları arasında olduğu söylenmektedir. Tahmini olarak M.Ö 400’lü yıllara dayanan geçmişi ile Pug tarihin en eski köpeği dahi olabilir. Kimi araştırmacılara göre Pekingese ırkında geldiği söylenen ırk kimine göre bulldog cinsinin karması olarak adlandırılmaktadır.

Avrupa’da ki saraylarda kullanılan Pug köpeği kraliyetlerde de büyük ilgi ile karşılanmıştır. Son derece popüler bir ırk olan tür 16. Yüzyılda en çok tercih edilen köpeklerin başında gelmektedir. Sonraları Avrupa’ya getirilen tür hızla tanınmaya başlamış ve bir çok ailenin arkadaşı olmuştur. Bir söylentide 1952 yılında gerçekleştirilecek olan bir saldırının dahi habercisi olduğu söylenen Pug, mükemmel bekçi özelliği ile hem evlerde hem de bahçelerde beslenmektedir.


Pug Köpek Kişiliği

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug, küçük pakette büyük köpek olarak bilinir. Mutlu, hareketli ve sadık köpeklerdir. Oyun oynamayı dolayısıyla da yaramazlık yapmayı severler. Biraz inatçıdırlar. Çok zeki olsalar da tekrar içeren eğitim rutinlerinden çabuk sıkılırlar. Pug ses tonunuza karşı duyarlı olduğundan sert cezalara gerek yoktur. Bu köpek ya çok heyecanlı ya da donuk karakterli olabilir.

İyi bir bekçi köpeğidir; ancak gereksiz havlamaz. Pug diğer köpekler ve ev hayvanları ile iyi geçinir. Çocuklar ve eve gelen ziyaretçilerle de arası iyidir. Çok fazla ilgi istediğinden kıskanç olabilir. Pug apartman için uygun bir köpektir. Ev içinde pek hareketli değildir ve bahçesiz bir evde de yaşayabilir. Aşırı sıcağa ve soğuğa dayanamaz.


Pug Köpeği Sağlık Durumu

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug köpeği küçük bedeni ve fit duruşu ile bir hayli sağlıklı bir görünüme sahiptir. Köpeğinizin her daim uzun ömürlü olması için kişisel bakım ihtiyaçlarını düzenli olarak gerçekleştirmeniz önerilmektedir. Öte yandan Pug köpeğinin yaşamsal faaliyetlerini en üst düzeyde tutabilmek için her daim kaliteli köpek maması ve yaşına uygun mama tüketimi gerçekleştirilmektedir. Ayrıca vücut-kilo endeksine göre diyet maması da kullanılması gerekebilir.

Yapılan araştırmalar neticesinde Pug köpeğinin ortalama yaşam beklentisi 12 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Her daim sağlıklı olduğundan emin olmak için düzenli veteriner hekim kontrolü önemlidir. Ayrıca Pug köpeğinin doğuştan gelen bazı kalıtsal hastalıklara sahip olma riskine karşı kontrollü olmanızda fayda var.


Pug Köpek Görünümü

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug kare, tıknaz ve kompakt bir yapıya sahiptir. Kısa ve yumuşak kürkü kayısı rengimsi sarı, sütlü kahve ve siyah olabilir. Yüzü ve kulakları her zaman siyahtır. Kulakların bulldog gibi yarı dik ve uçları kırık olması tercih edilir. Yanaklardaki benler güzellik noktaları olarak görülür. Gözler belirgin, ifade dolu koyu renkli ve parlaktır. Dişler çok hafif alt çene üst çenenin üzerine gelecek şekilde kapanır. Sırt kısa ve sırt çizgisi yere paralel ve düzdür. Kuyruk sırtta çember halinde taşınır. Makbul olan çifte sarmal olmasıdır. Bacaklar düz ve güçlüdür. Bu da onlara sanki yuvarlanırmış gibi ırka has neşeli bir görünüm sağlar. Düz ve kısa tüylerin bakımı kolaydır. Düzenli olarak taranması yeterlidir. Sadece gerektiğinde yıkanmalıdır. Banyodan sonra üşütmesine izin verilmemelidir. Yüzündeki kırışıklıklar düzenli olarak temizlenmelidir. Bu ırk mevsimsel olarak çok tüy döker.


Pug Köpek Bakımı

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Diğer köpek cinslerinde olduğu gibi Pug köpeğinin de sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşam için bakım oldukça önemlidir. Köpeğinizin bakım uygulamalarını yaparken düzenli tarama ölü tüylerden kolayca arınmasına yardımcı olmaktadır. Tüy uzunluğu ve yapısına göre Pug köpeğini günlük yada haftalık olarak tarayabilirsiniz. Öte yandan köpeğinizin patilerinin sağlıklı kalması için düzenli tırnak kesimi yapmalısınız. Bu uygulamaları köpek kuaförü merkezinde gerçekleştirebilirsiniz.

Pug köpeği bakım uygulamalarında ağız içerisinde oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı diş fırçalama önerilmektedir. Ayrıca açık alanda zehirli otlara karşı her daim dikkatli olmanız gerekmektedir. Köpeğinizin mikrop ve parazitlere karşı korunması için düzenli aşı uygulamaları yaptırınız. Aşı uygulaması bağışıklık sistemini kuvvetlendireceği gibi vücut direncini de arttırmaktadır. Son olarak Pug köpeğinizin her daim fit kalması için düzenli egzersiz ihtiyacını gidermeyi ihmal etmeyiniz.


Pug Köpeği Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar İle İletişimi

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug köpeği her daim çocuklara karşı nazik ve sevecen olan bir türdür. Onlarla oyun oynamaktan ve beraber vakit geçirmekten zevk alan sevimli dostumuz yüzyıllardır mükemmel aile köpeği olarak tercih edilmiştir. Daha küçük çocukların Pug köpeğine zarar vermeden oynama konusunda uyarılması gerekmektedir.
Diğer evcillerle iyi geçinebilen Pug köpeği ev ortamında bi köpek yada kedi ile sıkı bir dostluk kurabilmektedir. Sakin ve rahat tavırları ile dikkat çeken Pug daha küçük evciller ile baş başa bırakılmamalıdır.


Pug Köpeği Kalıtsal Hastalıklar

Pug Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Pug her ne kadar sağlıklı bir ırk olarak bilinse de bazı kalıtsal hastalıklara sahip olabilmektedir. Eğer ki kendinize bir Pug sahiplenmeyi düşünüyorsanız köpeklerde yaygın görülen hastalıklar konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda var. Özellikle Pug köpeğinde rastlanmakta olan kalıtsal hastalıklar;

  • Kalça Displazisi ( Bu hastalık uyluk kemiğinin kalça eklemine sıkıca oturmaması durumunda ortaya çıkmaktadır. Bazı köpek cinslerinde arka bacaklarından birinde veya her ikisinde de ağrı ve topallama gösterirken, bazı köpek cinslerinde hiçbir ön belirtiye rastlanmamaktadır. Genellikle bu hastalık köpeğin yaşlanması ile şiddetlenecektir. Hastalığın tanısının konması için kalça röntgeni gerekmektedir. Bu hastalık kalıtsal olmasına rağmen, yüksek kalorili besin tüketimine bağlı hızlı büyüme, şiddetli ters hareket yada düşerek yaralanma sonucunda kötüleşmektedir.)
  • Katarakt ( Genellikle genç katarakt olarak bilinen bu hastalık köpeklerde 1 ile 2 yaş aralığında görülmektedir. Nadiren de olsa ileri aşamada körlüğe sebebiyet vermektedir. Bu kalıtsal sorunu taşıyan köpekler çiftleştirilmemelidir.
  • Hipotiroidizm ( Bu hastalık genellikle zor tespit edilmektedir. Tiroid hormonlarının anormal derecede düşük üretilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu hastalığa sahip köpeklerde göz akıntısı, soluk almada sıkıntı ve halsizlik görülmektedir. Teşhisin konulması durumunda günlük tiroid hapı tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu tedavi köpeğin yaşamı boyunca devam ettirilmelidir.)
  • Hemeralopia ( Gündüz körlüğü olarak bilinen bu hastalık genellikle yavru köpeğin sekiz haftalık olduğu dönemde sahibi tarafından kolayca fark edilebilmektedir. Hastalığın en belirgin yan etkisi yavrunun hareket halinde sürekli bir şeylere çarparak tökezlemesi olarak tanımlanır. Güneşe çıktığında oldukça sersem hareketler sergileten bu hastalık gece olduğunda ortadan kaybolmaktadır. Erken teşhis oldukça önemlidir.
  • Kalıtsal Polinöropati ( Bu hastalık genellikle yürüme bozukluğuna yol açması ile bilinmektedir. Köpekte koordinasyon ve dengesizlik durumuna yol açmaktadır. Genellikle oldukça hafif yada çok şiddetli görülmektedir. Genellikle bir yaşının altında ki köpeklerde görülse de oldukça ani bir şekilde çıkabilmektedir. Bu hastalığa sahip köpek yürüme zorluğu çekebilir hatta düşebilir.

Yukarıda belirtmekte olduğumuz hastalıklar yalnızca bu cinse özgü değildir. Pug köpeğinde bu kalıtsal hastalıklar görülebileceği gibi hiç biri ile karşılaşmaması da oldukça olasıdır. Ancak köpek cinslerinde genellikle rastlanan bu kalıtsal sorunlara karşı köpeğinizi yavruluktan yetişkinliğe kadar düzenli veteriner hekim kontrolüne götürmeniz de fayda var.

Önerilen İçerik: Köpek Cinsleri, Türleri ve Irk Özellikleri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
4
14
3
2
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.