Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?
22.08.201516:46

Güvenli trafik için atılmış en iyi adım Psikoteknik Belgesi’dir. Sürücülerin birçok özelliği uygulamalarla denenerek bu belge verilir. İşte Psikoteknik Belgesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar…

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 15:53

Psikoteknik Belgesi, sürücünün psikolojik ve bedensel durumunun araç kullanmaya elverişli olup olmadığını kanıtlayan belgedir. Bu belge için Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı kurumlar birçok test yapar. Bu kurumlarda psikolog ve simülatör eşliğinde uygulanan testler sonucunda kişinin araç kullanmaya uygun olup olmadığı belirlenir. En az 60 dakika süren  bu testler kesinlikle daha kısa süremez aksi takdirde verilen raporlar geçersiz sayılır.

belge-001.JPG

Psikoteknik Testlerinde Neler Ölçülür?

Kişilerin trafiğe nedenli uygun olduğunu ölçen psikoteknik testler, sürücüde bazı niteliklerin olup olmadığını anlamak için yapılır. Trafikte güvenli bir sürüş ortamı yaratmayı hedefleyen bu psikoteknik analizler, kişide algı, dikkat, hafıza zihinsel özellikleri araştırır. Diğer yandan ise el ve ayak koordinasyonu, hız, tepki, gibi yetenek ve becerileri değerlendirir. Bu uygulama sonucunda yapılan genel değerlendirme ile kişinin araç kullanmaya uygun olup olmadığı kararı verilir. Böylece trafikte sorun yaratacak olan kişiler tespit edilerek daha güvenli bir trafik ortamı oluşturmak hedeflenir.

belge-001.jpg

Psikoteknik Belgesini Kimler Alabilir?

Psikoteknik Belgesi’ni her sürücü almak zorunda değil. Bu belgeyi vergi mükelleflerine kayıtlı ticari araçları kullanan sürücüler ile K2 yetki belgesi kapsamındaki araçları kullanacak olan sürücüler almak zorunda. Psikoteknik Belgesi alınmaması takdirde yüksek para cezası kesilir. Hem yüksek para cezasından kaçmak için hem de güvenli bir trafik için bu belge kesinlikle alınmalıdır.

belge-002.jpg

Psikoteknik Belgesi'nin Süresi Ne Kadar?

Zihinsel becerilere ve yeteneklere bakılan psikoteknik testlerine, belirtilen kişiler alabilir. Bu testleri alamayan kişilerin ise trafiğe uygun olmadığı saptandığı için araç kullanmaktan uzak durmaları gerekir. Testleri başarıyla geçen kişilere ise “Psikoteknik Değerlendirme Belgesi” verilir. Psikoteknik belgesi hiçbir sürücü için ömürlük değildir. Bu belge için, her 5 yılda bir tekrardan başvurup, aynı psikoteknik uygulamalarından başarıyla geçilmesi gerekir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
2
1
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.