Protetik Diş Tedavisi (Protez Diş)

Protetik Diş Tedavisi (Protez Diş)
25.03.201609:10

Protez diş tedavisi birçok hasta için kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi genellikle ilerideki yaşlarda uygulanmaktadır. Protez diş tedavisinin iki farklı çeşidi bulunuyor.

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 12:07

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik diş tedavisi, dişlerin kaybedilmesi ve ağız içindeki dokuların zarar görmesi durumunda ağız sağlığının tekrar kazanılmasını sağlayan diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Kişilerin vücutlarında eksik ya da görevini yapamayan bir bölgenin işlevini kaybetmesi sonucunda tekrar kullanılmasını sağlamak amacıyla uygulanan yönteme protez denilmektedir. Diş hekimliğinde protez tedavi, genellikle diş kayıpları ve diş eti rahatsızlıkları nedeniyle uygulanmaktadır. Diş kaybı ve diş eti sorunları yaşayan kişilerde tedaviye geç kalınmış ise protez tedavi gerek duyulmaktadır.

protetik-dis-tedavi-(protez-dis).jpg

Hastalarda oluşan diş kayıpları bazı durumlarda farklı sorunlara neden olmaktadır. Diş ya da dişlerin eksik olduğu hastalarda genel sağlık durumlarına göre farklı etkiler görülmektedir. Bazı hastalarda birden fazla diş kayıpları yaşanır. Bu durum hastaların ağzında büyük boşlukların oluşmasına neden olur. Bu yüzden yaşanılan diş kaybı ile rahatsızlık daha fazla artmaktadır. Tedavisi yapılmayan diş kayıpları diş eti hastalıklarına neden olmaktadır. Aynı zamanda hastalar büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Diş fırçalama, diş bakımı oldukça zor bir hal alır ve çiğnemede sorunlar yaşanır.

Bu tedavide hastaların diş kayıpları, farklı malzemelerden üretilmiş yapay dişlerin takılması ile uygulanmaktadır. Protez tedavisinde uygulanan protez dişler takılarak kaybedilen dişler telafi edilir. Kişiler önceki gibi dişlerinin işlevselliğine kavuşabilir. Protez dişlerin takılması hastalar için büyük önem taşımaktadır. Kişiler psikolojik olarak rahatsızlık ve sıkıntıdan kurtulur. Aynı zamanda çiğneme sorunlarından kurtularak eskisi gibi çiğneme işlevini devam ettirebilirler. Bunların yanı sıra estetik bir gülüş önem taşımaktadır. Hastalar protez dişler sayesinde estetik bir gülümsemeye sahip olur. 

protetik-dis-tedavi-(protez-dis)-001.jpg

Protez diş kullanan kişiler ağız bakımına önem vermelidir. Ağız bakımı ve hijyeni, protez dişler için daha fazla önem taşımaktadır. Protez dişlerin zarar görmemesi açısından uygun malzeme ve ürünlerle dişlerin bakımı yapılmalıdır. Temizliği düzenli yapılmayan dişlerde ağız kokusu meydana gelir. Bu durum tüketilen yiyeceklerin düzenli temizlenmemesi durumunda oluşmaktadır. Ağız bakımı yeterli olmadığı durumlarda diş eti sorunları yaşanmaktadır. Bu nedenle protez kullanan kişiler, ağız bakımını gerekli ürünlerle yeterli derecede uygulamalıdır. 

Protetik Diş Tedavisi


Protetik Diş Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle doktorlar hastaların yaşadığı sorunlara ve diş kaybına göre protez türüne karar vermektedir. Protez türü seçimi hastadan hastaya ve soruna göre değişiklik göstermektedir. Protez türleri iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar sabit protezler ve hareketli protezlerdir. Bu iki çeşit tedavi birbirinden farklılık göstermektedir. Sabit protezler ve hareketli protezler malzeme ve yapı bakımından birbirinden farklıdır. Sabit protezler sadece doktorun takıp çıkarabildiği bir tiptir. Hareketli protezler ise hasta tarafından takılıp çıkarılabilmektedir.


1. Sabit Protezler

Günümüzde en sık kullanılan protez çeşidi, sabit protezlerdir. Genellikle ağızda birkaç dişin eksik olması durumunda uygulanmaktadır. Sabit protez komşu dişlerden ya da implantlardan faydalanarak yapılmaktadır. Hastanın sorununa göre uygulanmaktadır. Sabit protezler diş kayıplarında yaşanan sorunlara çözüm olmaktadır.

protetik-dis-tedavi-(protez-dis)-002.jpg

Bu protezler çiğneme, kuvvete karşı dayanıklı ve gerekli malzemelerden üretilmektedir. Estetik özellikli ve biyolojik yapılarla uyumlu olması tedavinin başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu özellikler tedavide en önemli faktörlerden biridir. Sabit protezler iki farklı yapıda bulunmaktadır. Bunlar metal destekli ve metal desteksiz olarak uygulanmaktadır. Metal destekli sabit protezler ağız içinde yeterli kuvvet göstermektedir. Bu protezler estetik açıdan sorun yaratabilir ve doğal görünümü olumsuz etkileyebilir. Bu sorunlar ve sıkıntılar nedeniyle seramik yapıda sabit protezler üretilmektedir. Genellikle doktorlar tarafından seramik yapıda sabit protezler uygulanmaktadır.

protetik-dis-tedavi-(protez-dis)-003.jpg


2. Hareketli Protezler

Hareketli protezler iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar hareketli protezler ve yarı hareketli olarak ikiye ayrılmaktadır. Yarı hareketli protezler bazı dişlerin olması nedeniyle yapılır. Bunlar diğer dişlere bağlanarak uygulanmaktadır. Yarı hareketli protezler çıkarılıp takılabilir tiptedir. Bunlar tellerle ya da tutucularla yerleştirilmektedir. Hastalar bu protezleri rahatlıkla kullanabilir.

protetik-dis-tedavi-(protez-dis)-004.jpg

Çıkarılıp takıldığı için daha rahat bir kullanım sağlamaktadır. Kişinin yaşadığı diş kaybı sorunlarına çözüm olmaktadır. Yarı hareketli protezlerin tek sorunu alt kısmına birikebilecek yemek artıklarıdır. Bu nedenle hastalar ağız bakımına özen göstermelidir. Bazı hastalarda ise tamamen diş kaybı yaşanmaktadır. Bu hastalarda ağız içinde diş bulunmamaktadır. Ağız içinde diş bulunmayan hastalarda daha farklı protezler uygulanmaktadır. Bu protezlerin kullanımı bazı hastalar için zorluk yaratabilir. Genellikle küçük ağız hareketlerinde dahi bu protezler sorun çıkarabilir. Ağız içinde iken kendiliğinden hareket edip, oynayabilir. Alışma dönemi önemlidir. Hastalar alışma dönemi sonrasında rahatlıkla bu protezleri kullanabilirler. Eğer hastalar alışamaz ya da sıkıntı yaşar ise doktoru tarafından sabit protez önerilmesi gerekir.

protetik-dis-tedavi-(protez-dis)-006.jpg


Protez Dişlere Nasıl Bakılmalı?

 • Her yemekten sonra protez dişler su ile temizlenmelidir.
 • Öğün aralarında ve gece yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir.
 • Protez dişler için özel diş fırçaları ve diş macunları kullanılmalıdır.
 • Diş fırçalarken tüm yüzeyler temizlenmelidir.
 • Sabit protezler için özel üretilmiş diş ipleri kullanılmalıdır.
 • Hareketli protezler için özel üretilmiş eczanelerde satılan kimyasal temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Kimyasal sıvılarda bekletilen hareketli protezler kullanılmadan önce su ile yıkanmalıdır.
 • Protez dişler üzerinde oluşan leke, tartar ve diş taşı temizlenmelidir.
 • Protez dişler için düzenli doktor kontrolleri yapılmalıdır.

Protez Dişlere Nasıl Bakılmalı

Önerilen İçerik; ► Bir Dakikada Diş Ağrısından Kurtulmanın 8 Yolu!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
1
0
0
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.