Prospektüs Nedir?

Prospektüs Nedir?
08.01.201609:11

Her ilaç kutusunun içinde olan ve ilaç hakkında bilgi veren, çoğu zaman tek parça olan kağıt parçasına prospektüs denir. Prospektüs hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 02.12.2020 16:08

Prospektüs Nedir?

Prospektüs, ilaç kutularının içinde, ilaç kullanımı ve üretici firma hakkında bilgi veren kağıda denir. Kelime anlamı tanıtmak, tarife olan prospektüsü, ilacı kullanacak hastalar ilaç hakkında detaylı bilgi almak için okurlar. Genel dili bilimsel olan prosektüsün en anlaşılır bölümü, ilacın yan etkilerinin anlatıldığı yerdir. Aynı zamanda ilacı üreten firma hakkında bilgi almak için de okunur.


Prospektüste Yazması Gerekenler

prospektus-nedir.jpg

Küçük bir ağrı kesici ya da soğuk algınlığı ilacı deyip geçmemek lazım. İlaca dair ulaşabileceğimiz tüm bilgilere prospektüs aracılığıyla ulaşabiliriz. Bir prospektüste özellikle olması gereken ve dikkatlice okumamız gereken bazı hususlar vardır. İşte o hususlar:

Nedir ve Neden Kullanılır

prospektus-nedir-001.jpg

Prospektüsün genellikle en başında yer alan bu kısım, ilacın kullanım alanı hakkında kabaca bilgi verir. Aldığınız ilacın, tam olarak hangi rahatsızlık için aldığınızı unuttuğunuz zaman bu kısma bakmanız yeterli olacaktır. Bu bölüm aynı zamanda ilacın dış görünümü hakkında bilgi verir. 

Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

prospektus-nedir-002.jpg

Bu bölümü dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz. İlacın bazı hastalıklarla reaksiyona girmesi, hamilelik döneminde kullanımı, diğer ilaçlarla birlikte kullanımı gibi pek çok alt başlıktan oluşan bu bölüm, prospektüslerin olmazsa olmaz bölümlerinden biridir. 

Nasıl Kullanılır

prospektus-nedir-003.jpg

Prospektüsün diğer önemli ve dikkat edilmesi gereken bölümlerinden birisi de burasıdır. Bu bölümde ilacın kullanım dozu, yaş gruplarına göre kullanımı hakkında bilgi verir. Bazı ilaçları evde çeşitli karşımlarla kendimiz hazırlarız. Mesela bazı çocuk antibiyotiklerinde olduğu gibi. Bu bölümde ilacın nasıl hazırlanacağı konusunda da bilgi alırız. 

Olası Yan Etkileri

prospektus-nedir-004.jpg

Bölümde ise ilacın kullanan kişide yaratacağı olası yan etklerinden bahsetmektedir fakat bu bölümde genel yan etkilerden bahsedilmektedir. Prosektüste yazmayan bir yan etki ile karşılaştığınızda doktora başvurmayı unutmayınız. 

Prospektüsün sonunda ise ilacın hangi koşullarda saklanacağı ve ilacı üreten firma hakkında bilgi vermektedir.  


Prospetüsün Faydaları

prospektus-nedir-005.jpg

Prospektüsler, ilacı kullanan kişinin nasıl kullanması gerektiği, dikkat etmesi gereken konularda yardımcı olmaktadır. Prospektüs sayesinde, ilacın dozunu, kimlerin, nasıl kullanması gerektiği konusunda bilgilendirici uyarıları bulunmaktadır. Aynı zamanda ilacın içinde bulunan maddeler yazdığı için alerjik bir reaksiyonun önüne prospektüsü okuyarak geçebilirsiniz.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1676
1662
3403
686
592
629
3126
89
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 68
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.